Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Péče o intimní partie u chlapců: Přetahovat nebo nepřetahovat?

Datum přidání: 30. 6. 2019

Pokud máte doma malého chlapečka, tak dříve nebo později začnete řešit téma přetahování předkožky. Přetahovat nebo nepřetahovat? To je otázka, na jejíž odpovědi se neshodnou ani lékaři. Co tedy s tím?

Zatímco naše dětská lékařka vždy prosazovala rozhodně nepřetahovat předkožku násilím, jen to zkoušet a pokud to nejde, nechat tomu čas, tak jsou maminky se zcela jinou zkušeností. „Naše dětská lékařka synovi dost nešetrně v roce přetáhla předkožku tak, že mu tam vznikla prasklinka. Po mnoha problémech, které se vracely, nakonec musel ve třech letech na obřízku,“ říká maminka Lucka. Zkušenost s obřízkou má i Lenka, jejíž syn ji absolvovat ve čtyřech letech. „Synovi předkožka nešla přetáhnout, nepomohly ani kortikoidy. Až když se mu na penisu udělala bulka, ke které se přidaly horečky, nebylo zbytí a musel na zákrok do nemocnice.“

Hlavně s citem

Za přístup naší lékařky jsem nesmírně vděčná. Mám totiž tři syny, takže s „pindíky“ mám bohatou zkušenost. Zatímco jednomu z nich se přetáhnutí povedlo kolem čtvrtého roku tak nějak postupně přirozeně, u dalšího jsme museli v pěti nasadit kortikoidy, které jediné zabraly a za pár týdnů problém s přetahováním vymizel. A třetí? Tak ten patří k té malé skupině chlapců, kteří s přetahováním neměli od narození problém.

Stejně jako všude jinde, i zde se vyplatí vsadit na selský rozum a řídit se vlastním citem. Samozřejmě, že se setkáte s názorem, že penis by se měl chlapečkům od narození rozvolňovat, například při koupání v teplé vodě, ale pokud sama cítíte, že to nejde, není třeba zbytečně tlačit na pilu. Při snaze rozlepit předkožku příliš brzy totiž miminkům hrozí poranění ve formě natržení nebo prasklinek, které jsou bolestivé a špatně se hojí.

Jak penis poroste, bude se měnit i předkožka, která se postupně začne rozvolňovat. První změnu můžete pozorovat okolo prvních narozenin. Péči o předkožku přesto rozhodně nepodceňujte, zkoušet ji přetahovat můžete alespoň dvakrát týdně. Jak bude větší, učte to i svého syna. Kolem druhého roku by to mohl zvládnout již sám. Přetahování má totiž i hygienické důvody. Pod předkožkou se totiž hromadí mázek, tzv. smegma, který je dobré omývat. V případě, že by se tam mázek nahromadil, tak totiž může být původcem zánětu.

Jak na přetahování předkožky

  • Nikdy nepřetahujte předkožku násilně.
  • Vždy přetahujte předkožku ve vodě při koupání nebo po koupeli.
  • Pokud se přetahování nedaří, penis omývejte jako ostatní části těla a o dalším postupu se poraďte s pediatrem.
  • Pokud si váš syn „hraje s pindíkem“, nechte ho. Rozvolnění předkožky tím může bezbolestně pomoci.

Obtíže u chlapečků: Balooning i fimóza

Pokud jste si všimli, že při močení se vašemu chlapečkovi nafukuje předkožka, nemusíte se znepokojovat. Jedná o tzv. balooning, což je u malých dětí přirozený stav. Do školního věku by se to mělo samo upravit.

Daleko větším problémem je fimóza, což je zúžení předkožky. Nejprve je potřeba rozlišit, jestli předkožka nelze přetáhnout z důvodu přilepení, nebo jestli za to může úzký okraj, který jednoduše nelze přetáhnout přes širší žalud. Pokud problémy přetrvávají i po druhém nebo třetím roce (záleží na přístupu lékaře) nebo váš chlapeček močí slabým proudem, pravděpodobně se dostanete na dětskou urologii, kde odborný lékař zhodnotí stav a navrhne postup léčby.

Léčba fimózy je buď konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní spočívá v rozvolnění předkožky pomocí mastičky. Někdy se stane, že i přes počáteční úspěch této léčby se problém vrátí. Pokud zúžení přetrvává, je potom třeba přistoupit k chirurgickému zákroku. Obřízka bývá indikována ovšem jen v případě, že je konzervativní léčba neúspěšná nebo se u chlapců objevují opakující se infekce močových cest.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, navštivte dětského urologa. Jeho pohled specialisty je totiž většinou šetrnější a rozlepení předkožky rozhodně neprovádí rutinně.

Podobné články

Internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho zlého aneb bezpečnost dětí na internetu

V dnešní době jsou naše děti čím dál tím více na síti. Již od nejmladšího věku používají mobilní telefony s internetem, počítače, tablety nebo herní konzole. Ale jsou při jejich používání v bezpečí? Celý článek

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Poznejte sílu Nienhuis pomůcek aneb ruku v ruce s Montessori

Také patříte k rodičům, kteří se snaží dětem kupovat hračky, které je nenásilně učí, trénují jejich trpělivost, zlepšují logické myšlení? Ale také přivedou malé zvědavky k poznání, že je potřeba se o hračky starat, zacházet s nimi šetrně…? Celý článek

Komentáře