Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Plané neštovice: vše, co vás zajímá

Datum přidání: 17. 5. 2017

Plané neštovice jsou především nemocí dětí. Začátek jara je nejčastějším obdobím tohoto onemocnění. Obecně je známo, že pokud někdo neštovice prodělal, tak se nemusí bát dalšího nakažení. A kdy se můžeme nakazit, jaký je jejich průběh…

Co jsou plané neštovice a jak se mohu nakazit?

Plané neštovice (varicella) je infekční nemoc, která je vysoce nakažlivá. Jde o kapénkovou infekci, virus se šíří vzduchem. Inkubační doba neštovic je od 14 do 21 dní. Nemocný je infekční 1 až 2 dny před objevením vyrážky nebo prvních příznaků nemoci, po dobu cca 8 dní (uvádí se do zaschnutí všech puchýřků). Standardní délka léčby je 3 týdny.

Nejlehčí průběh mají děti předškolního věku. Může se objevit jen pár pupínků, drobná vyrážka… v průběhu nemusí mít dítě ani teplotu. Ostatní, jako novorozenci, těhotné ženy, dospělí mohou mít těžší průběh.

Jaký je průběh nemoci?

S nemocí je tedy spojená teplota, v některých případech horečka, bolest hlavy, nevolnost, průjem a samozřejmě „vyrážka“ – malé červené pupínky měnící se v puchýřky. Puchýřky se objevují postupně v několika vlnách.

Opět, každý nemocný může mít jiný průběh, pupínků může být pár nebo naopak stovky. Někdy se puchýřky mohou objevit i v ústech, okolo očí, případně na genitáliích. Po několika dnech začínají puchýřky zasychat.

Vyrážka hodně svědí, je nutné škrábání minimalizovat, jelikož tím může docházet k rozvoji infekce a následně jizviček.

Při léčbě neštovic se podávají léky na snížení teploty, snížení svědění a vyrážka se maže tekutým pudrem. Vhodné medikamenty doporučí a předepíše ošetřující lékař.

Hygiena při nemoci?

Koupání není vhodné, nemocného jen sprchujte. Pozor!!! při sušení, ať ručníkem puchýřky nestrháme, neštovice po koupání namazat.

Nehty na rukou je vhodné často stříhat a více mýt ruce.

Při nemoci je doporučený klidový režim, dostatek tekutin. Po nemoci není vhodné vystavovat dítě sluníčku.

Prevence je možná očkováním, podává se oslabená, živá forma viru. Očkování se doporučuje těm, kteří tuto nemoc neprodělali v dětském věku a především těhotným ženám, kde hrozí velká rizika.

Podobné články

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Jak reagovat, když vaše dítě dbá o svůj vzhled a čistotu přespříliš?

Děti jsou různé, stejně jako my dospělí. Najdete mezi nimi takové, které se rády brodí loužemi, nevadí jim, když se umažou od bláta nebo písku a naopak z toho mají obrovskou legraci. Celý článek

Komentáře