Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Plané neštovice: vše, co vás zajímá

Datum přidání: 17. 5. 2017

Plané neštovice jsou především nemocí dětí. Začátek jara je nejčastějším obdobím tohoto onemocnění. Obecně je známo, že pokud někdo neštovice prodělal, tak se nemusí bát dalšího nakažení. A kdy se můžeme nakazit, jaký je jejich průběh…

Co jsou plané neštovice a jak se mohu nakazit?

Plané neštovice (varicella) je infekční nemoc, která je vysoce nakažlivá. Jde o kapénkovou infekci, virus se šíří vzduchem. Inkubační doba neštovic je od 14 do 21 dní. Nemocný je infekční 1 až 2 dny před objevením vyrážky nebo prvních příznaků nemoci, po dobu cca 8 dní (uvádí se do zaschnutí všech puchýřků). Standardní délka léčby je 3 týdny.

Nejlehčí průběh mají děti předškolního věku. Může se objevit jen pár pupínků, drobná vyrážka… v průběhu nemusí mít dítě ani teplotu. Ostatní, jako novorozenci, těhotné ženy, dospělí mohou mít těžší průběh.

Jaký je průběh nemoci?

S nemocí je tedy spojená teplota, v některých případech horečka, bolest hlavy, nevolnost, průjem a samozřejmě „vyrážka“ – malé červené pupínky měnící se v puchýřky. Puchýřky se objevují postupně v několika vlnách.

Opět, každý nemocný může mít jiný průběh, pupínků může být pár nebo naopak stovky. Někdy se puchýřky mohou objevit i v ústech, okolo očí, případně na genitáliích. Po několika dnech začínají puchýřky zasychat.

Vyrážka hodně svědí, je nutné škrábání minimalizovat, jelikož tím může docházet k rozvoji infekce a následně jizviček.

Při léčbě neštovic se podávají léky na snížení teploty, snížení svědění a vyrážka se maže tekutým pudrem. Vhodné medikamenty doporučí a předepíše ošetřující lékař.

Hygiena při nemoci?

Koupání není vhodné, nemocného jen sprchujte. Pozor!!! při sušení, ať ručníkem puchýřky nestrháme, neštovice po koupání namazat.

Nehty na rukou je vhodné často stříhat a více mýt ruce.

Při nemoci je doporučený klidový režim, dostatek tekutin. Po nemoci není vhodné vystavovat dítě sluníčku.

Prevence je možná očkováním, podává se oslabená, živá forma viru. Očkování se doporučuje těm, kteří tuto nemoc neprodělali v dětském věku a především těhotným ženám, kde hrozí velká rizika.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře