Podání trestního oznámení na neplacení alimentů

Datum přidání: 1. 8. 2018

Píše Valentina Aulisa z Alimenty dětem.cz

Je smutným faktem, že hned po krádeži je trestný čin zanedbání povinné výživy druhým nejčastějším trestným činem u nás. Obecně platí, že trestní oznámení je možné podat po 4 měsících neplacení.

Ačkoliv se někteří dlužníci domnívají, že se lze vyvarovat hrozby trestního oznámení tím, že zašlou jednou za čas nějakou symbolickou částku, není tomu tak.

Výživné v plné výši

Povinnost platit výživné je splněna, pokud je uhrazeno v plné výši. Trestní oznámení je tak možné podat i ve chvíli, kdy dlužník plní nepravidelně a méně, než je stanoveno. Pokud má tedy rodič platit pravidelně každý měsíc 3 000 Kč, avšak zasílá pouze 1 000 Kč, i v takovém případě je možné podat trestní oznámení, a to na kterémkoliv oddělení policie nebo na státním zastupitelství.

Po podání trestního oznámení se zahájí trestní stíhání, kdy policie zjišťuje, zda a jakým způsobem plnil rodič svou vyživovací povinnost. Poté je věc předána státnímu zástupci. Pokud se prokáže, že rodič dítěte skutečně svoji vyživovací povinnost vůči dítěti neplnil, soud jej odsoudí a uloží mu trest. Rodič se může vyvarovat trestnímu stíhání i odsouzení tím, že dluh na výživném uhradí.

Neplatiči může být uložen dokonce i trest odnětí svobody, avšak ani to jej často nepřinutí dluh splatit. Nejčastěji však dostane podmíněný trest odnětí svobody neboli „podmínku“ a pokud se chová po odsouzení řádně, nemusí do vězení nastoupit. Ačkoliv může soud dlužníku uložit např. povinnost uhradit dlužné výživné, nemůže tuto povinnost vymáhat.

Trestní oznámení tedy slouží spíše k potrestání pachatele, ale nejedná se o nástroj, který by jej přinutil výživné zaplatit.

Mnohem účinnější, než podání trestního oznámení je exekuční řízení. V takovém případě vám AlimentyDetem.cz dokážou pomoci s vymáháním, a to vše zdarma a bez rizika.

Podobné články

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Social freezing. Myslete na budoucnost. Nechejte si zamrazit své pohlavní buňky.

Nejproduktivnějším věkem ženy je období mezi 20.–30. rokem života, po 35. roce věku plodnost ženy začíná prudce klesat. U mužů je situace o něco příznivější, i u nich se kvalita spermií s přibývajícím věkem zhoršuje. Díky preventivní metodě social freezing... Celý článek

Hubnutí se švihadlem

Patříte k ženám, které se necítí dobře v posilovně, mezi lidmi, nerady jste řízeny časem, když se máte někam dostavit na přesnou hodinu…? To ale neznamená, že byste nemohla sportovat. Celý článek

Píše Tereza Bečková

Podnikání na mateřské nebo práce na dohodu?

Není pochyb o tom, že se přivýdělek při mateřské dovolené hodí téměř každé mamince. Pokud smýšlíte stejně, budete se s největší pravděpodobnosti rozmýšlet mezi drobným podnikáním, nebo prací na dohodu. Celý článek

Komentáře