Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Podání trestního oznámení na neplacení alimentů

Datum přidání: 1. 8. 2018

Píše Valentina Aulisa z Alimenty dětem.cz

Je smutným faktem, že hned po krádeži je trestný čin zanedbání povinné výživy druhým nejčastějším trestným činem u nás. Obecně platí, že trestní oznámení je možné podat po 4 měsících neplacení.

Ačkoliv se někteří dlužníci domnívají, že se lze vyvarovat hrozby trestního oznámení tím, že zašlou jednou za čas nějakou symbolickou částku, není tomu tak.

Výživné v plné výši

Povinnost platit výživné je splněna, pokud je uhrazeno v plné výši. Trestní oznámení je tak možné podat i ve chvíli, kdy dlužník plní nepravidelně a méně, než je stanoveno. Pokud má tedy rodič platit pravidelně každý měsíc 3 000 Kč, avšak zasílá pouze 1 000 Kč, i v takovém případě je možné podat trestní oznámení, a to na kterémkoliv oddělení policie nebo na státním zastupitelství.

Po podání trestního oznámení se zahájí trestní stíhání, kdy policie zjišťuje, zda a jakým způsobem plnil rodič svou vyživovací povinnost. Poté je věc předána státnímu zástupci. Pokud se prokáže, že rodič dítěte skutečně svoji vyživovací povinnost vůči dítěti neplnil, soud jej odsoudí a uloží mu trest. Rodič se může vyvarovat trestnímu stíhání i odsouzení tím, že dluh na výživném uhradí.

Neplatiči může být uložen dokonce i trest odnětí svobody, avšak ani to jej často nepřinutí dluh splatit. Nejčastěji však dostane podmíněný trest odnětí svobody neboli „podmínku“ a pokud se chová po odsouzení řádně, nemusí do vězení nastoupit. Ačkoliv může soud dlužníku uložit např. povinnost uhradit dlužné výživné, nemůže tuto povinnost vymáhat.

Trestní oznámení tedy slouží spíše k potrestání pachatele, ale nejedná se o nástroj, který by jej přinutil výživné zaplatit.

Mnohem účinnější, než podání trestního oznámení je exekuční řízení. V takovém případě vám AlimentyDetem.cz dokážou pomoci s vymáháním, a to vše zdarma a bez rizika.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře