Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Podání trestního oznámení na neplacení alimentů

Datum přidání: 1. 8. 2018

Píše Valentina Aulisa z Alimenty dětem.cz

Je smutným faktem, že hned po krádeži je trestný čin zanedbání povinné výživy druhým nejčastějším trestným činem u nás. Obecně platí, že trestní oznámení je možné podat po 4 měsících neplacení.

Ačkoliv se někteří dlužníci domnívají, že se lze vyvarovat hrozby trestního oznámení tím, že zašlou jednou za čas nějakou symbolickou částku, není tomu tak.

Výživné v plné výši

Povinnost platit výživné je splněna, pokud je uhrazeno v plné výši. Trestní oznámení je tak možné podat i ve chvíli, kdy dlužník plní nepravidelně a méně, než je stanoveno. Pokud má tedy rodič platit pravidelně každý měsíc 3 000 Kč, avšak zasílá pouze 1 000 Kč, i v takovém případě je možné podat trestní oznámení, a to na kterémkoliv oddělení policie nebo na státním zastupitelství.

Po podání trestního oznámení se zahájí trestní stíhání, kdy policie zjišťuje, zda a jakým způsobem plnil rodič svou vyživovací povinnost. Poté je věc předána státnímu zástupci. Pokud se prokáže, že rodič dítěte skutečně svoji vyživovací povinnost vůči dítěti neplnil, soud jej odsoudí a uloží mu trest. Rodič se může vyvarovat trestnímu stíhání i odsouzení tím, že dluh na výživném uhradí.

Neplatiči může být uložen dokonce i trest odnětí svobody, avšak ani to jej často nepřinutí dluh splatit. Nejčastěji však dostane podmíněný trest odnětí svobody neboli „podmínku“ a pokud se chová po odsouzení řádně, nemusí do vězení nastoupit. Ačkoliv může soud dlužníku uložit např. povinnost uhradit dlužné výživné, nemůže tuto povinnost vymáhat.

Trestní oznámení tedy slouží spíše k potrestání pachatele, ale nejedná se o nástroj, který by jej přinutil výživné zaplatit.

Mnohem účinnější, než podání trestního oznámení je exekuční řízení. V takovém případě vám AlimentyDetem.cz dokážou pomoci s vymáháním, a to vše zdarma a bez rizika.

Podobné články

Stěhujeme se na MALL.cz. Čekají na vás jen samé výhody

Milé maminky, máme pro vás důležitou novinku - Stěhujeme se na MALL.cz. A důvod je jednoduchý. Chceme vám poskytnout nejširší nabídku dětského zboží za ty nejlepší ceny na trhu. Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Komentáře