Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Podnikání na mateřské nebo práce na dohodu?

Datum přidání: 16. 4. 2019

Píše Tereza Bečková

Není pochyb o tom, že se přivýdělek při mateřské dovolené hodí téměř každé mamince. Pokud smýšlíte stejně, budete se s největší pravděpodobnosti rozmýšlet mezi drobným podnikáním, nebo prací na dohodu. Obě možnosti přináší množství výhod, obě mají i své mouchy. Jaké jsou výhody a nevýhody podnikání a práce na dohodu?

Výhody a nevýhody podnikání

Představme si nejdříve výhody podnikání na mateřské. V první řadě je pro mnoho maminek důležitý právě příjem, se kterým mohou značně vypomoci celé domácnosti. Mateřství je krásné, přesto se ale mnohdy jedná o velmi rutinní činnost. Podnikání vás přivede na jiné myšlenky, získáte množství zkušeností a rozhodně se nebudete nudit. Existence vlastního byznysu během mateřské navíc může být zajímavou položkou ve vašem životopisu.

Výhodou k nezaplacení je ale také fakt, že při pobírání rodičovského příspěvku je podnikání považováno za vedlejší činnost. V překladu tedy maminky podnikatelky nemusí platit zdravotní a sociální pojištění.

Nevýhody podnikání na mateřské

Pokud se rozhodnete podnikání věnovat naplno, a nemusí se přitom jednat o velký projekt, přijdete o tu trochu volného času, kterou jste během mateřství měly. Z přemýšlení vás často vytrhnou přestávky ke kojení a mnoho dalších činností, které k rodičovství patří. Podnikání a byrokracie společně s přístupem ze strany státu sebou přináší také množství starostí a stresu.

Dohoda o provedení práce

Pro maminky na mateřské, které se na podnikání necítí, připadají v úvahu 2 způsoby zaměstnávání: dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Než se ale rozhodnete dát přednost práci na dohodu, představme si její základní výhody a nevýhody.

Dohoda o provedení práce má časové a finanční limity. Měsíční příjem nesmí přesáhnout 10 000, maximální počet hodin je stanoven na 300 hodin ročně. Můžete ale pracovat u libovolného počtu zaměstnavatelů, což může zajistit různorodost práce. Jednou z nezpochybnitelných výhod je pravidelná měsíční jistota odměny (narozdíl od podnikání). Pokud bude vaše podnikání fungovat, můžete si vydělat i mnohem více.

Láká vás práce na dohodu? Podívejte se na aktuální pracovní nabídky.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře