Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Podnikání na mateřské nebo práce na dohodu?

Datum přidání: 16. 4. 2019

Píše Tereza Bečková

Není pochyb o tom, že se přivýdělek při mateřské dovolené hodí téměř každé mamince. Pokud smýšlíte stejně, budete se s největší pravděpodobnosti rozmýšlet mezi drobným podnikáním, nebo prací na dohodu. Obě možnosti přináší množství výhod, obě mají i své mouchy. Jaké jsou výhody a nevýhody podnikání a práce na dohodu?

Výhody a nevýhody podnikání

Představme si nejdříve výhody podnikání na mateřské. V první řadě je pro mnoho maminek důležitý právě příjem, se kterým mohou značně vypomoci celé domácnosti. Mateřství je krásné, přesto se ale mnohdy jedná o velmi rutinní činnost. Podnikání vás přivede na jiné myšlenky, získáte množství zkušeností a rozhodně se nebudete nudit. Existence vlastního byznysu během mateřské navíc může být zajímavou položkou ve vašem životopisu.

Výhodou k nezaplacení je ale také fakt, že při pobírání rodičovského příspěvku je podnikání považováno za vedlejší činnost. V překladu tedy maminky podnikatelky nemusí platit zdravotní a sociální pojištění.

Nevýhody podnikání na mateřské

Pokud se rozhodnete podnikání věnovat naplno, a nemusí se přitom jednat o velký projekt, přijdete o tu trochu volného času, kterou jste během mateřství měly. Z přemýšlení vás často vytrhnou přestávky ke kojení a mnoho dalších činností, které k rodičovství patří. Podnikání a byrokracie společně s přístupem ze strany státu sebou přináší také množství starostí a stresu.

Dohoda o provedení práce

Pro maminky na mateřské, které se na podnikání necítí, připadají v úvahu 2 způsoby zaměstnávání: dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Než se ale rozhodnete dát přednost práci na dohodu, představme si její základní výhody a nevýhody.

Dohoda o provedení práce má časové a finanční limity. Měsíční příjem nesmí přesáhnout 10 000, maximální počet hodin je stanoven na 300 hodin ročně. Můžete ale pracovat u libovolného počtu zaměstnavatelů, což může zajistit různorodost práce. Jednou z nezpochybnitelných výhod je pravidelná měsíční jistota odměny (narozdíl od podnikání). Pokud bude vaše podnikání fungovat, můžete si vydělat i mnohem více.

Láká vás práce na dohodu? Podívejte se na aktuální pracovní nabídky.

Podobné články

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré vědět... Celý článek

Omezujeme plasty a začínáme u potravin

Mezi čím dál diskutovanější témata patří v posledních letech jednoznačně ta ekologická. Mnohem více lidí si začíná uvědomovat dopad současného životního stylu lidstva na přírodu a velká část z nich se také rozhodne omezit stopu... Celý článek

Píše Michaela Černá

Proč je důležité číst recenze zaměstnavatelů?

Hledáte novou práci? Doporučujeme zjistit si co nejvíce informací o firmě, kam hodláte nastoupit. Jaké benefity společnost nabízí, jak vypadá pracovní prostředí, nebo jaké jsou vztahy na pracovišti a tak dále. Pokud ovšem ve firmě nikoho neznáme... Celý článek

Komentáře