Podnikání na mateřské nebo práce na dohodu?

Datum přidání: 16. 4. 2019

Píše Tereza Bečková

Není pochyb o tom, že se přivýdělek při mateřské dovolené hodí téměř každé mamince. Pokud smýšlíte stejně, budete se s největší pravděpodobnosti rozmýšlet mezi drobným podnikáním, nebo prací na dohodu. Obě možnosti přináší množství výhod, obě mají i své mouchy. Jaké jsou výhody a nevýhody podnikání a práce na dohodu?

Výhody a nevýhody podnikání

Představme si nejdříve výhody podnikání na mateřské. V první řadě je pro mnoho maminek důležitý právě příjem, se kterým mohou značně vypomoci celé domácnosti. Mateřství je krásné, přesto se ale mnohdy jedná o velmi rutinní činnost. Podnikání vás přivede na jiné myšlenky, získáte množství zkušeností a rozhodně se nebudete nudit. Existence vlastního byznysu během mateřské navíc může být zajímavou položkou ve vašem životopisu.

Výhodou k nezaplacení je ale také fakt, že při pobírání rodičovského příspěvku je podnikání považováno za vedlejší činnost. V překladu tedy maminky podnikatelky nemusí platit zdravotní a sociální pojištění.

Nevýhody podnikání na mateřské

Pokud se rozhodnete podnikání věnovat naplno, a nemusí se přitom jednat o velký projekt, přijdete o tu trochu volného času, kterou jste během mateřství měly. Z přemýšlení vás často vytrhnou přestávky ke kojení a mnoho dalších činností, které k rodičovství patří. Podnikání a byrokracie společně s přístupem ze strany státu sebou přináší také množství starostí a stresu.

Dohoda o provedení práce

Pro maminky na mateřské, které se na podnikání necítí, připadají v úvahu 2 způsoby zaměstnávání: dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Než se ale rozhodnete dát přednost práci na dohodu, představme si její základní výhody a nevýhody.

Dohoda o provedení práce má časové a finanční limity. Měsíční příjem nesmí přesáhnout 10 000, maximální počet hodin je stanoven na 300 hodin ročně. Můžete ale pracovat u libovolného počtu zaměstnavatelů, což může zajistit různorodost práce. Jednou z nezpochybnitelných výhod je pravidelná měsíční jistota odměny (narozdíl od podnikání). Pokud bude vaše podnikání fungovat, můžete si vydělat i mnohem více.

Láká vás práce na dohodu? Podívejte se na aktuální pracovní nabídky.

Podobné články

Píše Michaela Černá

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci. Celý článek

Píše Jana Kantorová

Intimní potíže mohou trápit i v těhotenství. Víme jaké a jak je řešit

V období těhotenství se hodně věcí mění, přicházejí nové věci a zkušenosti, bohužel se občas objeví i nemilé překvapení. Intimní potíže jsou individuální. Některou maminku trápí zvýšený poševní výtok, další nemá naopak problém vůbec žádný. Celý článek

Hrajeme si společně. Pravidla her pro rodiče s dětmi

V dnešní době existuje nespočet možností, jak se můžou děti zabavit a zároveň rozvíjet své schopnosti. Interaktivní hračky, ke kterým dítě nepotřebuje žádného parťáka, zájmové kroužky, kde na ně čeká vedoucími pečlivě připravený program. Celý článek

Komentáře