Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Pomozte dítěti k samostatnosti a předejděte separační úzkosti

Datum přidání: 26. 9. 2016

atříte k maminkám, které si již v těhotenství říkaly, že své děti nikdy neopustí a budou jim stále nablízku? Anebo máte dítko v předškolkovém věku a máte „motýlky v břiše“ při pomyšlení na to, jak zvládne čas ve školce bez vás? Možná také patříte k rodinám, kde dítě nespustí rodiče z očí ani doma, natož tak v kolektivu dětí, což vám může vyhovovat – cítíte se pro dítě důležití a pociťujete to, že vás má rádo.

 

Už při narození je dítě svým způsobem přinuceno osamostatnit se. Zvyká si na nový pocit, zjišťuje, že už není a nebude v tak těsném kontaktu s matkou. Proto je důležité novorozence často hladit, dotýkat se jej, nechat jej spát na nás samotných, aby poznalo, že i když je chviličku bez matky, nic se neděje, zase se vrátí.

 

Separační úzkost


Jde o obavu nebo úzkost, které prožívají všechny děti. Každé však s různou intenzitou. Je úplně jedno, jestli jde o malého chlapečka nebo holčičku, úzkost totiž vzniká při nedozrálosti psychického organismu dítka, ale i společenskými nároky, které na něj vynakládáme.

 

Projevy separační úzkosti jsou odlišné. Jedna ratolest „pouze“ kňourá, je nesvá, nemluvná, další může dostat hysterický záchvat pláče, mít třes, být úplně mimo a nevnímat žádné utěšování.

 

Vysvětlujte a zvykejte dítě pomalu na samotu


Abyste dětem nezpůsobovali trauma a pocit strachu, vždy jej nejdříve ujistěte, že se za chvilku vrátíte, jdete např. na toaletu nebo vypnout do kuchyně troubu s koláčem. To co slíbíte, udělejte, vraťte se skutečně ihned. Tímto způsobem postupujte, dokud nebudete vidět, že maličké není nervózní, když se vrátíte. Poté, co dítko uvidí, že jste za chviličku zpět u něj, získá důvěru. Následně můžete chvilky, kdy vás nevidí prodlužovat, sledujte potají, jak se chová, zda je schopno se chvilku pohrát samo, nebo vás nedočkavě vyhlíží a nedokáže se soustředit na nic jiného.

 

Jestliže chodíte do společnosti, např. dětského kroužku, je velmi dobré seznámit se s někým, s kým se budete vídat i mimo kroužek. Váš drobeček se lépe skamarádí a v kroužku pak od vás snadněji odejde právě ve společnosti tohoto kamaráda. Pokud tuto možnost nemáte, je přínosné zapojovat do hraní vás dvou (vás a dítka) v mateřském centru i někoho dalšího. Buď samotné „cizí“ dítko, nebo i jeho maminku. Jednoduše rozšiřujte okruh kamarádů, aniž by pozorovalo, že je ve společnosti někoho dalšího, než jen nejbližší osoby.

 

Nezapomeňte na zpětnou vazbu


I malé děti mají své pocity a názory. Nestačí, abychom jen vysvětlovali a snažili se otupit jeho ostražitost, ostych. Jestliže je plačtivé, bojácné, vyzvídejte, z jakého důvodu, co mu vadí, při čem se cítí nepříjemně. V případě, že zjistíte, že mu něco vadí, vše, co jde eliminujte. Pokud ale reálné „nebezpečí“ nehorozí, jeho obava a nedůvěra nemají hmatatelné vysvětlení, nezbývá, než aby se dítko „ostřílelo“.

 

Je-li to možné, zvykejte jej na nové prostředí nebo osoby postupně, pomalu. Kupříkladu nástup do školky je ale snadnější a lepší pro všechny zúčastněné  začít „hozením dítka do vody“. Musíte být rozhodní, sebejistí, do práce jít musíte a pokud byste si vzali dnes dovolenou, aby tříleťáček ve školce zůstat nemusel, vězte, že zítra to bude zkoušet zase, bude plakat, vzteka se, dupat a plazit se po zemi, jen abyste s ním zase zůstali doma. Konkrétně v těchto situacích je doporučováno rozloučit se rychle, neprodlužovat „trápení“ dětí i rodičů a po rozloučení odejít. Drtivá většina dětí se za pár minut zklidní a zpojí do běžného chodu třídy. To rodiče bývají z pláče dětí nesví až do okamžiku, kdy si je po práci vyzvednou.

 

Zvykejte děti na kolektiv od útlého věku. Pokud však vaše dítko bude tišší povahy, introvert a nejlépe se bude cítit doma, jeho osamostatnění bude zřejmě trochu náročnější. Útěchou vám musí být to, že nakonec se zcela jistě osamostatní a vy budete rádi vzpomínat na časy, kdy jste ho měli doma.

Podobné články

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Rozvoj řeči dítěte. Mohou rodiče něco zanedbat?

Spousta rodičů se potýká s poruchami řeči svých dětí. Někteří dochází pravidelně na logopedii, někteří se pokouší pomáhat dětem doma bez pomoci logopeda. Co je vlastně správně a jak na to? Mohou rodiče něco zanedbat? To jsou poměrně časté otázky... Celý článek

Ochrana dětské pokožky před sluncem

Sluníčko už pálí a proto nesmíme zapomínat na ochranu dětské pokožky proti slunci. S teplým slunečným počasím vyrážíme více na výlety, procházky nebo jen na dětská hřiště. Ochrana pokožky nejen našich dětí je nezbytná. Celý článek

Péče o intimní partie u chlapců: Přetahovat nebo nepřetahovat?

Pokud máte doma malého chlapečka, tak dříve nebo později začnete řešit téma přetahování předkožky. Přetahovat nebo nepřetahovat? To je otázka, na jejíž odpovědi se neshodnou ani lékaři. Co tedy s tím? Celý článek

Komentáře