Pomozte dítěti k samostatnosti a předejděte separační úzkosti

Datum přidání: 26. 9. 2016

atříte k maminkám, které si již v těhotenství říkaly, že své děti nikdy neopustí a budou jim stále nablízku? Anebo máte dítko v předškolkovém věku a máte „motýlky v břiše“ při pomyšlení na to, jak zvládne čas ve školce bez vás? Možná také patříte k rodinám, kde dítě nespustí rodiče z očí ani doma, natož tak v kolektivu dětí, což vám může vyhovovat – cítíte se pro dítě důležití a pociťujete to, že vás má rádo.

 

Už při narození je dítě svým způsobem přinuceno osamostatnit se. Zvyká si na nový pocit, zjišťuje, že už není a nebude v tak těsném kontaktu s matkou. Proto je důležité novorozence často hladit, dotýkat se jej, nechat jej spát na nás samotných, aby poznalo, že i když je chviličku bez matky, nic se neděje, zase se vrátí.

 

Separační úzkost


Jde o obavu nebo úzkost, které prožívají všechny děti. Každé však s různou intenzitou. Je úplně jedno, jestli jde o malého chlapečka nebo holčičku, úzkost totiž vzniká při nedozrálosti psychického organismu dítka, ale i společenskými nároky, které na něj vynakládáme.

 

Projevy separační úzkosti jsou odlišné. Jedna ratolest „pouze“ kňourá, je nesvá, nemluvná, další může dostat hysterický záchvat pláče, mít třes, být úplně mimo a nevnímat žádné utěšování.

 

Vysvětlujte a zvykejte dítě pomalu na samotu


Abyste dětem nezpůsobovali trauma a pocit strachu, vždy jej nejdříve ujistěte, že se za chvilku vrátíte, jdete např. na toaletu nebo vypnout do kuchyně troubu s koláčem. To co slíbíte, udělejte, vraťte se skutečně ihned. Tímto způsobem postupujte, dokud nebudete vidět, že maličké není nervózní, když se vrátíte. Poté, co dítko uvidí, že jste za chviličku zpět u něj, získá důvěru. Následně můžete chvilky, kdy vás nevidí prodlužovat, sledujte potají, jak se chová, zda je schopno se chvilku pohrát samo, nebo vás nedočkavě vyhlíží a nedokáže se soustředit na nic jiného.

 

Jestliže chodíte do společnosti, např. dětského kroužku, je velmi dobré seznámit se s někým, s kým se budete vídat i mimo kroužek. Váš drobeček se lépe skamarádí a v kroužku pak od vás snadněji odejde právě ve společnosti tohoto kamaráda. Pokud tuto možnost nemáte, je přínosné zapojovat do hraní vás dvou (vás a dítka) v mateřském centru i někoho dalšího. Buď samotné „cizí“ dítko, nebo i jeho maminku. Jednoduše rozšiřujte okruh kamarádů, aniž by pozorovalo, že je ve společnosti někoho dalšího, než jen nejbližší osoby.

 

Nezapomeňte na zpětnou vazbu


I malé děti mají své pocity a názory. Nestačí, abychom jen vysvětlovali a snažili se otupit jeho ostražitost, ostych. Jestliže je plačtivé, bojácné, vyzvídejte, z jakého důvodu, co mu vadí, při čem se cítí nepříjemně. V případě, že zjistíte, že mu něco vadí, vše, co jde eliminujte. Pokud ale reálné „nebezpečí“ nehorozí, jeho obava a nedůvěra nemají hmatatelné vysvětlení, nezbývá, než aby se dítko „ostřílelo“.

 

Je-li to možné, zvykejte jej na nové prostředí nebo osoby postupně, pomalu. Kupříkladu nástup do školky je ale snadnější a lepší pro všechny zúčastněné  začít „hozením dítka do vody“. Musíte být rozhodní, sebejistí, do práce jít musíte a pokud byste si vzali dnes dovolenou, aby tříleťáček ve školce zůstat nemusel, vězte, že zítra to bude zkoušet zase, bude plakat, vzteka se, dupat a plazit se po zemi, jen abyste s ním zase zůstali doma. Konkrétně v těchto situacích je doporučováno rozloučit se rychle, neprodlužovat „trápení“ dětí i rodičů a po rozloučení odejít. Drtivá většina dětí se za pár minut zklidní a zpojí do běžného chodu třídy. To rodiče bývají z pláče dětí nesví až do okamžiku, kdy si je po práci vyzvednou.

 

Zvykejte děti na kolektiv od útlého věku. Pokud však vaše dítko bude tišší povahy, introvert a nejlépe se bude cítit doma, jeho osamostatnění bude zřejmě trochu náročnější. Útěchou vám musí být to, že nakonec se zcela jistě osamostatní a vy budete rádi vzpomínat na časy, kdy jste ho měli doma.

Podobné články

Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Jak mi Pokémoni zasáhli do finančního vzdělávání

Asi před 3 měsíci jsem neměla o existenci barevných kartiček s Pokémony ani tušení. Teď se s nimi setkávám každý den a nejsem z toho zrovna nadšená. Přesto se snažím na „soužití“ s nimi najít něco pozitivního. Celý článek

Péče o miminkovské genitálie. Nepodceňujte ji

Opruzeniny, ale i větší problémy mohou vzniknout při nesprávné péči o dětské genitálie. Nejčastějším problémem je opruzení zadečku, ale nejen zadečku, i třísel, podbřišku, zkrátka oblasti kryté plenkami. Kůže je podrážděná, zarudlá, svědí a bolí. Celý článek

Mami, tati, podívejte se, co už umím v roce a půl!

Uteklo to jako voda a z vašeho kojence je již batole, které rozumí tomu, co mu říkáte. V tomto období se již naplno rozvíjí jeho osobnost, začíná si prosazovat svou, což je občas pěkně náročné zejména pro rodiče, ale na druhou stranu se můžete radovat z malých Celý článek

Komentáře