Popeláři a princezny: Naděje na život, jaký naše děti opravdu chtějí

Datum přidání: 6. 2. 2019

Píše David Vaníček (@dvatátové)

Nedávno jsme zase, jako každou středu, čekali na popeláře. Abychom ji zamávali, abychom se podívali, jak vyklopí bordel do auta, taky zamávají a odjedou.

Adélka už je slyšela za rohem a zavelela: „Táto, já ci fotku...“

„S popelářema...?“ ověřil jsem si, jestli si rozumíme.

„Jo,“ hlesla malá zrzka a zatvářila se zase jako Janžurka. Jak to umí.

Tak jo. Proč ne. Mazal jsem pro foťák, kluci v reflexních vestách přijeli na autě, jako vždycky, když na ně naše dvojčata čekají, měli úsměvy od ucha k uchu, řekli jsme si o fotku, popeláři vysadili Adélku i na stupátko, cvakli jsme to, poděkovali a bylo. Maruška se nakonec lekla a sledovala to opodál, ale obě pak ještě dostaly od popelářů bonbóny a my jsme se tím pádem jako rodiče mohli jít zahrabat, protože tenhle zážitek už ten den nešel překonat.

Přivedlo mě k myšlence, že bychom měli dětem co nejvíc dávat možnost volby. Co chtějí dělat, na co si chtějí hrát. Před časem zbořil Facebook jeden táta, co se se svým synem oblékli oba do tyrkysových šatů jako Elza z Frozen a tančili... Konzervativci šíleli, liberálové tleskali... To dítě to tak bavilo! A stejně tak autíčka a popeláři nejsou jenom pro kluky. Naše Maruška s autíčky chodí i spát a miluje je.

Znám hodně rodin, kde rodiče bez mrknutí oka pořídili klukům kuchyňky... (Vždyť je to kluk, vaří ženský!!!, křičeli by ještě před pár lety všichni.) Ale přitom kluci v kuchyni jsou úspěšní, holky za volantem aut (když to umí, že jo!) taky válí a není to doména jen mužů. A proč by holčičky nemohly mít za idoly popeláře místo princezen?

Rozmanitost je skvělá a čím víc ji dětem dáme, tím větší možnost výběru mají a myslím, že tím pádem i budou mít i lepší život, protože si, narozdíl od generací před námi, sami už od malička budou moc vybrat podle toho, co chtějí ony samy a ne to, co chtěla společnosti, normy nebo zvyklosti.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Mateřská dovolená v roce 2019 a její výpočet

Mateřská dovolená je bezpochyby spojena s radostnými situacemi. Jedinou chybkou v jinak veselém období je povinnost řešit peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Jak ji získat a jak na výpočet mateřské v roce 2019? Celý článek

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Komentáře