Porodní asistentka pomůže na cestě k narození vašeho děťátka

Datum přidání: 1. 2. 2018

Spolupracujeme s UNIPA

Velkou část těhotenství maminky v myšlenkách tráví čas u svého budoucího porodu. Přemýšlí, jaký bude jeho průběh, co se kdy bude dít, jak to budou ony i děti zvládat, jaký bude personál... Není divu, zvláště prvorodičky mohou mít z porodu velkou obavu, ty, které už rodily, už vědí, co mohou očekávat, mírné obavy se tu a tam dostavují také. 

Abyste se zbytečně nestrachovaly a dobře spaly, netrápily se, můžete během těhotenství navázat vztah s porodní asistentkou. Řeknete jí o své představě porodu, proberete spolu jak vám může pomoct, samozřejmě zjistíte, zda je vám příjemná a dovedete si představit, že s vámi bude na porodním sále a budete jí schopné věřit.

Předem si připravte dotazy na vše, co vás zajímá

Nejdůležitější, co budoucí maminky řeší, jsou většinou názory a zkušenosti s porody v porodnici, domácím prostředí nebo ambulantně. Měla byste vědět, zda porodní asistentka sdílí Váš názor a jaké má zkušenosti. Měla by být nestranná a měla by vám podat co nejvíc ze svých osobních zkušeností, abyste se mohla rozhodnout tak, abyste se při samotném porodu cítila komfortně.

Také se můžete ptát na to, jak se k porodu připravit, s čím vám pomůže, co se týče cvičení, dýchání, zda by vám mohla drobná porodní poranění ošetřit sama, s jakou dokumentací pracuje, jestli vás až se rozhodnete, doprovodí kdekoli...

Abyste si navzájem věřily

Dobrý vztah maminky a porodní asistentky je základ úspěchu. Dobré je dohledat si reference od maminek, kterým již asistovala, ale stejně tak si o ně můžete požádat ji. Určitě je zásadní, abyste věděla, jestliže v případě, že půjde porod dle očekávání, nechá vám zcela soukromí. Anebo, jestli spíš očekáváte podporu, předem se domluvte, co chcete a ona vám sdělí, jak její asistence nejčastěji probíhá.

Porodní asistentky se snaží postupovat tak, aby byl pro maminku porod klidný, takový, jaký si jej přála. Jde jen o to, sdělit si informace navzájem a zjistit, zda se s představou obě ztotožňují.

Co vás může ovlivnit při volbě porodní asistentky

Uvědomme si, že si chceme objednat službu. V té je zahrnuta ochota pomoci, rady, podpora, empatie... je jich mnoha a každá porodní asistentka nemusí pojmout všechno, nebo má naopak něco jiné, co další nemá. 

Protože jde o službu, zajímejte se o cenu. Zdravotní pojišťovny službu nehradí. Také se zeptejte na další aktivity, které provozuje, např. zda působí v nějaké poradně, cvičení pro budoucí maminky, jestli vám může dát těhotenskou průkazku, vyřídí žádost o mateřskou dovolenou... Důležité je vědět i to, zda se na ni můžete obrátit i v noci, víkendech, kdy jí volat své dotazy, jaký bude postup, když bude právě u jiného probíhajícího porodu. 

Projděte si v duchu postup porodu od začátku - přijede k vám domů, nebo se setkáte jinde? Jak rychle po zavolání bude u vás? Pobavte se i o překotném porodu, zda s ním má zkušenost, zda o vás bude pečovat i po porodu a jestli spolupracuje s gynekologem či dětským lékařem.

Přehled dosaženého vzdělání

Když se ucházíme o nové zaměstnání, zajímá se zaměstnavatel o naše vzdělání, kurzy, semináře, školení... I vy se informujte, jak kvalifikovaná porodní asistentka, o níž uvažujete, je. Zeptejte se na její dosažené vzdělání v oboru, zda je registrovaná na Min. zdravotnictví jako zdravotnický odborník pracující bez odborného dohledu lékaře, jestli má oprávnění k poskytování zdravotnických služeb a je registrovaná na Krajském úřadě, kde probíhala její praxe a pod čím vedením, zda má pojištění profesní odpovědnosti, na její již zmiňované reference...

Zeptejte se na vše, co vás zajímá. Není na tom nic špatného, máte právo to vědět, abyste se cítila s danou porodní asistentkou v bezpečí a důvěřovala jí.

Důležité je na závěr říct, že velmi velkou roli při výběru budou hrát i pocity, jaké z asistentky máte. Je ale všeobecně známo, že jsou to v drtivé většině velmi příjemné ženy, které jejich práce velmi baví, a které pro spokojenost maminky i dítka, stejně jako pro jejich zdraví, udělají, co budou umět. Na internetu najdete přehled porodních asistentek, domluvte si s některými z vašeho okolí schůzku a za chvíli budete mít rozhodnuto.

Podobné články

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Neplodnost. Jaká vyšetření ženu před zahájením léčby čekají?

Každá úspěšná léčba neplodnosti začíná podrobným vyšetřením a diagnostikou její příčiny. Endometrióza, srůsty na vejcovodech, genetická porucha, imunologické onemocnění, snížená produkce vajíček vzhledem k vyššímu věku ženy, všechny tyto faktory mohou... Celý článek

MatkaNaOdstřel

Píše MatkaNaOdstřel

Mateřství na mozku! Jedu z posledního, ale dám to

Jsem u lékaře na kontrole. Ta pohoda! Ani na jedné noze mi nevisí dítě. Nevláčím kočárek. Žádný řev a chvíli sedím! Před odchodem z ordinace ještě klábosím se svým lékařem o tom, jak se mají děti a přemýšlím, proč se na mě dívá s tím shovívavým úsměvem. Celý článek

Petra Holečková

Píše Petra Holečková

Pravidla správného odlíčení a ošetření pleti v zimě

Čištění a odlíčení pleti je velmi důležitý krok v péči o pleť. Důkladné a hlavně pravidelné odlíčení a čištění pleti je jedním z předpokladů, proto aby naše pleť byla zdravá, zářivá a krásná. Dokonale odlíčená a vyčištěná pleť není tolik náchylná na tvorbu... Celý článek

Komentáře