Porozumět dítěti je důležité

Datum přidání: 31. 3. 2016

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Jak miminko roste, tak i tahle základní potřeba, kterou není těžké odhadnout, začíná mít více možností.

Když má dítě hlad, tak může chtít kaši, banán, křupky, přesnídávku… Stejně tak je to s žízní… a to jsme jen u jídla a pití, které většina z nás ve finále dokáže na pár pokusů (občas i na poprvé) odhadnout.

Díky znakování jsem dcerám lépe a rychle porozuměla, co chtějí a potřebují. Ale nejen potřeby, hlavně, co je zajímá, protože to je oblast komunikace, kterou je možné rozvíjet předtím než přijdou slova, jen když znakujeme.

Seznam 3 nejčastějších situací, kde by to bez znaků nešlo:

1. Co dítě zaujalo, když to není zřejmé

Příkladů z této kategorie je mnoho, dítě například ukazuje z balkonu na ulici a zaujala ho lampa (odhadněte to z toho všeho, co na ulici je), nebo ukazuje z okna kde vidí letadlo, ale z našeho úhlu vůbec vidět není, nebo ukazuje na kostel a líbí se mu hvězdičky ve výzdobě. Možná to jsou pro někoho maličkosti, ale když to zažijete, uvidíte, jak úžasně chytré a vnímavé je vaše dítě, jak dokáže konkrétní koncepty pochopit a najít je v jiné podobě a také jak pestrý je jeho svět. Neznám rodiče, kterého by tenhle aspekt znakování nepřekvapil. Také většinu rodičů tohle přiměje k častějšímu a zajímavějšímu povídání s dítětem. Znakující děti prostě na rodiče mluví častěji. Tohle potvrdila i maminka, která vychovala dvě starší děti bez znakování a s třetím znakovala – s úsměvem si „stěžovala“, že s tím třetím si na procházkách v parku rozhodně neodpočine jako tomu bylo s těmi staršími. Malý znakující kluk neustále sdílí, co vidí a dokonce i co tu viděl včera. Jak by vám bez znaků mohl třeba říct, že tady u toho křoví včera viděl kočičku?

2. Co všechno dítě rozumí a vnímá (i když na něj nemluvíme)

Tohle možná dochází některým rodičům i bez znakování, ale i tam je dobré když nám dítě připomene, že i když ještě nemluví, tak už rozumí a hlavně poslouchá a všeho si všímá. Takže se třeba stalo, že tatínek mezi řečí s kamarádem prohlásil o nějaké herečce, že je to kočka a miminko už znakovalo kočičku.

Dále do téhle kategorie patří příklady toho, jak děti přemýšlí a chápou souvislosti, což bez znaků těžko zjistíte. Často se stává, že použijí znak, který s něčím souvisí, aby vám ukázaly, jak vědí, o co jde. Dítě může například ukázat na kočárek nebo postýlku a ukázat znak „spát“ nebo na sporák a ukázat znak „pálí“. Jedna maminka nám vyprávěla, že její dcera dokonce znak „pálí“ začala používat pro červenou barvu. A další roztomilý příklad je když 18ti měsíční chlapeček ukazoval na velikonočního beránka na stole a znakoval  „zubní kartáček“ – beránek měl v čumáčku větvičku rozmarýnu.

3. Jak se dítě cítí, když to není zřejmé

Tohle se většinou týká již batolátek tzn. dětí po prvních narozeninách a je to pro mnoho znakujících rodičů taková třešnička na dortu. Něco jako nečekaný bonus, protože o tomhle málokdo přemýšlí předtím než se znakováním začne. Čím dříve dítě dokáže komunikovat, tím dříve je totiž i schopné komunikovat o svých pocitech a díky tomu dochází k situacím, které vedou k větší důvěře a sblížení mezi dítětem a rodiči. Tím samozřejmě nechci říct, že neznakující rodiče nemohou mít krásný a láskyplný vztah se svým dítětem.

Mezi příklady vyjádření pocitů patří situace hned z několika soudků. Například dítě dostane nějakého plyšáka, se kterým si celý den hraje. V noci se vzbudí s pláčem a když vejdete do pokojíčku, tak stojí v postýlce a ukazuje na poličku, kde je plyšák. První reakce asi bude, že ho chce a tak už po něm saháte, když vám znakem ukáže, že se ho bojí. Plyšák v noci vypadá jinak než ve dne a vy jste to uhodla na poprvé a tím posílila o kousíček důvěru svého nemluvněte. Nakonec zkuste si předtavit, že ukazujete na pavouka a říkáte, že se ho bojíte, ale váš průvodce vám nerozumí a s úsměvem, vám ho podá do ruky. Brrr… nemusíme to dramatizovat, prostě je to lepší, když vám rozumí.

Další příklad je správné pochopení dítěte. Babička hlídala vnučku, která se náhle rozplakala. Babička se jala konejšení a říkala jí, že se jí asi stýská po mamince. Vnučka, ale vrtěla hlavou a ukazovala, že se zlobí. Babička nechápala. „A co tě tak rozlobilo?“, ptá se. „Pes“ zněla odpověď znakem. Babička jde najít psa a zjistí, že jí sebral plyšáka. Bez téhle konverzace by se možná babička snažila vnučku utišit a ta by se rozčilovala ještě více – nejen, že jí pes sebral plyšáka, ale ještě jí babička nechápe.

No a poslední příklad je s bolestí. Miminko se probudí a pláče a pláče … nezabírá nošení, kojení, přebalení, hopsání na balónu či vození v kočárku. Maminka znejistí, co to může být? Dítě ukáže znak pro bolí u hlavy. Maminka ví, co pomůže a miminko ví, že se na maminku může spolehnout, protože mu rozumí.

Znakování neslouží rodičům, kteří svému dítěti nerozumí, ale těm, kteří mu rozumí, a proto vidí, kolik jim toho ještě jejich miminko či batolátko chce říct a cítí potřebu si možnosti komunikace rozšířit.

Chcete to také zkusit? Pokud ano, tak mám pro vás jeden tip… zjistěte nejprve jak na to a ujistěte se, že metodu zvládnete. Není to těžké, ale posbírat střípky informací po internetu nebo od kamarádky většinou nestačí a bylo by škoda, aby vám tohle krátké, ale nádherné období v životě dítěte uteklo bez toho, abyste spolu sdíleli vše, co jen jde.

Podobné články

Kočárek pro panenky by měla mít každá holčička

Vzpomínáte na časy, kdy jste byla malá, měla kočárek se svou oblíbenou panenkou a byla pyšnou maminkou? A pokud ne, určitě jste měla kamarádku, která kočárek měla a ráda jste si u ní hrávala, abyste si mohla tu a tam na tuhle báječnou roli zahrát. Celý článek

Píše Michaela Černá

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci. Celý článek

Píše Jana Kantorová

Intimní potíže mohou trápit i v těhotenství. Víme jaké a jak je řešit

V období těhotenství se hodně věcí mění, přicházejí nové věci a zkušenosti, bohužel se občas objeví i nemilé překvapení. Intimní potíže jsou individuální. Některou maminku trápí zvýšený poševní výtok, další nemá naopak problém vůbec žádný. Celý článek

Komentáře