Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Pracující maminky, zbavte se výčitek svědomí!

Datum přidání: 30. 10. 2019
MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Být mámou není vůbec lehké. Stále jste pod drobnohledem okolí, jestli se o dítě příkladně staráte, zda kojíte příliš krátce nebo naopak moc dlouho a podobně. A co teprve když si dovolíte být mámou a k tomu pracovat?! Ať už do práce musíte nebo zkrátka chcete, je potřeba se připravit na nejhorší – pocit viny a výčitky svědomí.

Co je spouštěč mantry „jsem špatná máma“?

Do určité míry si těmito výčitkami projde každá žena, vzdávající se „pohody“ na rodičovské dovolené. Je to přirozené. Chcete přeci pro své dítě to nejlepší a tímto mechanismem kontrolujete správnost svého rozhodnutí. Potíž nastává ve chvíli, kdy pocity viny překročí zdravou mez a začnou vás pronásledovat každou chvíli.

Velkou měrou na vzniku těchto pocitů přispívá okolí člověka, respektive mámy. Ať už to jsou vyžádané nebo (v tom horším případě) nevyžádané rady a komentáře blízkých nebo i cizích osob či sociální sítě.  A pak je tu ještě ten hluboce zakořeněný model ženy v domácnosti, od kterého se sice společnost chce oprostit, ale stále k němu spousta lidí vzhlíží.

Díky tomu pak maminkám běhá v hlavě spousta otázek:

  • Není na školku brzo?
  • Neměla bych přece jen zůstat doma?
  • Neokrádám svého potomka o dětství?
  • Nejsem sobecká?
  • Jsem špatná máma?

Psychologové se shodují, že pocity viny mají až sebedestruktivní účinky.

Usadí se hluboko v podbřišku a dost často se odtud už nedostanou. Nedovolte proto výčitkám, aby vás nenávratně pohltily. Dovolte si být i někým jiným než maminkou. Pamatujte na rovnici: šťastná máma = šťastné dítě.

Řekněte stop výčitkám!

V první řadě je tedy potřeba se vymanit ze spárů okolí. Respektujte názor osob kolem vás, ale žijte tak, jak je blízké vašemu srdci. Potřebujete ke svému štěstí práci, protože vás nabíjí a cítíte se smysluplně? Skvěle! Zatímco vy se potřebujete realizovat i jinde než u říkanek, jiné ženy mateřství vyloženě naplňuje. Každému vyhovuje něco jiného. A tak je to správně.

A ještě pár dalších rad, abyste v sobě zbytečně nepěstovaly vinu:

  • Najděte si práci, která vás bude bavit. Nebudete tak ztrácet čas něčím, v čem nevidíte smysl.
  • Neřešte, jak to mají nastavené ostatní maminky nebo rodiče.
  • Snižte laťku na „dost dobrý“. Nikdo není perfektní. Tak si na svá bedra nenakládejte příliš těžká břemena a nehoňte se za dokonalostí.
  • Snažte se poučit z vlastních chyb. Zapomněla jste nachystat kostým na školní párty? Netrestejte se. To se může stát i nepracujícím maminkám. Do příště vyladíte systém upomínek a zvládnete to.
  • A teď to nejdůležitější. Vymyslete si s dítětem pravidelnou činnost, na kterou se budete oba těšit. A když jste spolu, věnujte mu vaši plnou pozornost.

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře