Praktické i kreativní hračky pro děti nejen na Vánoce

Datum přidání: 29. 11. 2018

Píše Nikola Podhorská

Dětský pokojíček vám dobře poslouží jedině v případě, že jej naplníte věcmi, které děti zabaví. Než přijdete na to, co baví zrovna vaše rošťáky, nakoupíte toho spoustu, protože každé dítě má rádo jiný druh hraní a zábavy. Rádi vám ale dáme pár tipů, se kterými vedle nešlápnete. A třeba si pak budete vědět více rady s tím, co užitečného dětem pořídit na Vánoce.

Podlahové hry děti milují

Není podstatné, jestli mají vaše děti malý pokojík, nebo jestli jste jim na hraní vyčlenili skoro celý dům. Kousek podlahy se najde všude. Hraní si na podlaze děti vyloženě milují a milovat jej budete i vy. Především proto, že je to hraní velmi bezpečné, děti vám nikam nespadnou a neublíží si.

Pokud máte opravdu malinké děti, pořiďte jim hrazdičku se zvířátky nebo třeba hrací podložku. Větší děti ocení, když si budou moci sednout do měkkého, třeba na pěnové puzzlíky s motivy zvířátek nebo autíček. Dekoračně v pokoji vypadá třeba teepee, které mohou děti využít k nejrůznějším hrám i v pozdějším věku.

Pro podlahové hrátky jsou ideální stavebnice, kostky nebo třeba autodráhy a koleje s vláčky. Holčičky určitě ocení domeček pro panenky nebo třeba koníky, o které mohou pečovat jako ve stáji.

Holčičkám kuchyňku, klukům dílnu

Větší děti, které u her na podlaze nevydrží a jsou ve fázi, kdy rády napodobují činnosti dospělých, určitě zaujme jejich vlastní zmenšená část vašeho domu. Malým kuchařům a kuchařkám pořiďte dětskou kuchyňku a sadu nádobí. Uvidíte, jak dlouho vydrží každý den kuchtit. Malé kutily zaujme dětská dílna ve formě ponku s nářadím. K dostání jsou tyto typy hraček také jako přebalovací pulty a dokonce jako pokladny v supermarketu.

Fáze, kdy děti napodobují dospělé, je pro jejich vývoj velmi důležitá a tyto hračky nejsou jen skvělou zábavou, ale také dětem pomáhají s vnímáním různých situací. Mohou se díky těmto hrám naučit spolupracovat s dalšími dětmi a zlepší si své komunikační dovednosti, takže i kdyby je měly bavit pět minut denně, neuškodí mít je doma.

Vzdělávejte děti hračkami

Aby to ale nevypadalo, že hračky slouží jen k tomu, aby se děti zabavily a rodiče se jich na chvilku zbavili, samozřejmě existují také hračky, které mají u dětí podporovat kreativitu nebo třeba logické myšlení. Od těch nejjednodušších, jako jsou například dřevěné vkládací kostky, kdy musí děti poznávat tvary, se můžete dostat až k hrám vědomostním nebo takovým, díky kterým se naučí počty a písmenka.

Například plastelína skvěle pomáhá rozvíjet jemnou motoriku, kterou děti potřebují třeba k psaní. Dnes ji pořídíte i v různých zajímavých formách, neonovou, třpytivou nebo s doplňky, aby děti nemusely plácat pořád jen to samé. Mezi vědomostními hrami jsou velmi populární poznávací kartičky, díky kterým děti v přírodě správně určí druhy zvířat a rostlin a s těmi většími se rovnou můžete pustit do kvízů a rébusů, díky kterým objeví svět kolem sebe. Dětskou mysl je třeba neustále formovat a aktivovat a díky některým hračkám to půjde úplně samo!

Probuďte v dětech kreativitu

Víte, jak můžete děti zabavit, oddechnout si a přitom nemít žádné výčitky? Když v nich zahoří touha po kreativitě a ony se vrhnou do činnosti, u které vás nepotřebují. Pořiďte jim samolepicí tabuli na křídy, kterou mohou celou pokreslit nebo magnetickou na fixky. Pokud máte pocit, že máte doma malého Picassa, nabízí se možnost vytvořit dětem chytrou zeď. Stačí na zeď připevnit popisovatelnou tapetu a děti mohou s fixkami řádit jako o život. Jiné tabule jsou papírové a děti na ně mohou kreslit vodovkami nebo temperami. Kreativní zábava je pro děti důležitá, vy z ní budete mít dobrý pocit a co víc? Můžete si v klidu vypít kafe beze strachu, že něco vyvedou!

Podobné články

Světlé a tmavé sádlovky. Cukroví naší babičky

Letos kromě klasických rohlíčků a lineckých koleček pečeme s dětmi tradiční babiččino oblíbené cukroví. Základem cukroví je sádlo, ale nebojte se, výsledná chuť je božská. Světlé se krásně rozplývají na jazyku a tmavé jsou plné kakaa, marmelády nebo mandlí. Celý článek

Píše Redakce VYLETY-ZABAVA.CZ

Adventní a vánoční akce 2018 pro děti

Přinášíme vám několik tipů na adventní a vánoční akce z různých koutů České republiky. Přejeme příjemně prožitý advent, veselé Vánoce a vše nejlepší do nového roku! Celý článek

Zahřeje a zasytí. Krémová polévka z růžičkové kapusty

Nastává ideální období na horké, krémové a především husté polévky. Pro děti ideálně rozmixované do hustoty kaše a doplněné o opečené kostičky housky nebo v tomto případě slaniny. Věděli jste, že růžičková kapusta obsahuje spoustu vitamínů a zahání stres? Celý článek

Komentáře