Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Pravidelným cvičením k vytouženému dítěti

Datum přidání: 29. 10. 2020
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Píše MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

V minulém díle jsme se podívali na to, jak může naše snahy o otěhotnění podpořit správná strava. Dnes se zaměříme na pohyb a řekneme si, jak nám může při dosažení našeho vytouženého cíle pomoci správné cvičení.

Málokdo z nás má takové zaměstnání, které je pro naše tělo zdravé. Většina lidí v práci sedí nebo stojí na jednom místě a má tak jen málo možností se protáhnout a uvolnit ztuhlé svaly. Lidské tělo je však uzpůsobené k pohybu a dlouhodobé setrvávání v jedné poloze pro něj není vhodné. Nedostatek pohybu nemusí způsobovat jen nadváhu, která je viditelná na první pohled a může být jednou z příčin neplodnosti, ale také problémy s pohybovým aparátem. Tyto problémy jsou sice mnohdy neviditelné, o to horší však mohou být jejich dopady. Můžeme tedy vypadat fit, ale naše pohlavní orgány mohou být zablokované. A pokud nás nebolí záda, tak o těchto komplikacích ani nemusíme vědět.

Ryby, jahelná kaše nebo zázvor. Jaké další potraviny dokáží zvýšit vaše šance na otěhotnění?

Když to první měsíc nevyjde, říkáte si, nepodařilo se to teď, podaří se to jindy, necháme tomu volný průběh. Pak to ale nejde třeba půl roku, rok a vy začnete pochybovat. Dělám něco špatně? Proč se všichni kolem mě pyšní bříškem a já ne?

Problémy pohybového aparátu mohou ovlivňovat plodnost

Aby naše pohlavní orgány fungovaly správně, je důležité, aby byly v těle správně uloženy. Za správným umístěním vaječníků a dělohy stojí mimo jiné napětí svalů v oblasti pánevního dna. Je proto potřeba mít tyto svaly v rovnováze. Zvýšené nebo naopak snížené svalového napětí, které se přenáší ze svalů pánevního dna do orgánů, může výrazně ovlivnit možnost otěhotnění. Velkou roli hraje také náš dech a správná dechová rutina. Na rozložení správných sil v dutině břišní se totiž velkou měrou podílí také bránice.

Velice účinným cvičením, které ulevuje celému tělu a pomáhá s početím je série cviků podle Ludmily Mojžíšové. Tato rehabilitační sestra léčila mnoho žen s poruchami pohybového aparátu. Kromě toho, že se jí podařilo odstranit tyto obtíže, zjistila, že mnoho z léčených žen nakonec otěhotnělo. A to přesto, že byly považovány za neplodné.

Social freezing. Myslete na budoucnost. Nechejte si zamrazit své pohlavní buňky.

Nejproduktivnějším věkem ženy je období mezi 20.–30. rokem života, po 35. roce věku plodnost ženy začíná prudce klesat. U mužů je situace o něco příznivější, i u nich se kvalita spermií s přibývajícím věkem zhoršuje. Díky preventivní metodě social freezing...

Cvičení pro každého

Cvičení podle Mojžíšové je tvořeno deseti cviky, kdy se střídají cviky posilovací s protahovacími. Některé jsou vám určitě důvěrně známé, pokud jste někdy navštívila hodinu jógy nebo pilates. Výhodou tohoto cvičení je, že po správném osvojení techniky ho může cvičit každý a kdekoliv. Cviky nejsou nijak fyzicky náročné a k jejich provedení není potřeba žádné speciální vybavení. Ze začátku cvičení je však dobré využít služeb fyzioterapeutů nebo profesionálních trenérů, kteří se na metodu Mojžíšové specializují. Na internetu nalezneme také množství video-návodů. Jednotlivé cviky jsou v nich pečlivě popsány a vysvětleny, kromě toho autoři upozorňují také na nejčastější chyby. Ti, kteří mají raději textovou podobu, nemusí být smutní, existuje totiž i několik knih, které se metodou Ludmily Mojžíšové podrobně zabývají.

Kdo někdy navštívil ordinaci fyzioterapeuta s bolestí zad ví, že její odstranění je běh na dlouhou trať a vyžaduje velké úsilí. Důležitá je zejména pravidelnost a dlouhodobost cvičení. Pokud je naším cílem založení rodiny, vydaná energie a čas strávený cvičením se nám mnohonásobně vrátí. Prvních tři až šest měsíců je potřeba cvičit v podstatě denně, aby se svaly dostatečně posílily. Poté je možné snížit frekvenci cvičení na třikrát týdně. Ze začátku je lepší provádět spíše méně opakování, dbát však na jejich precizní provedení. Poté, co máme zafixovanou správnou techniku cviků, můžeme počet opakování navyšovat. Takže hurá do toho!

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Rozumný pomocník při péči o miminko. Obousměrná digitální chůvička značky Babymoov

Drtivá většina nastávajících maminek chystá věci potřebné k péči o miminko již před samotným porodem. Neznám ženu, která by s příchodem nového člena rodiny nepřemýšlela nad tím, co bude a co nebude potřeba. Celý článek

Máte doma malého bordeláře? 5 tipů, jak naučit děti uklízet

Kdo by neznal pořekadlo „Nepořádek v bytě, šťastné dítě“. Určitě na tom něco bude, ale přece jen je dobré vést děti k pořádku už odmalička. Máme pro vás pár tipů, které se budou hodit, až budete potomkovi vysvětlovat, proč by si měl nepořádek po sobě uklidit. Celý článek

Komentáře