Příběh plyšáčků Steiff

Datum přidání: 28. 8. 2013

Příběh plyšáčků Steiff

Každý výrobek má svoji historii. Někdy je více zajímavá a někdy zase méně. Plyšové hračky Steiff se zrodily už v 19. století. Pokud vás zajímá, jaký příběh se za těmito krásnými plyšovými hračkami skrývá, přečtěte si následující řádky. Můžete pak plyšáčka věnovat jako dárek a říci k němu zajímavý příběh. Aktuální nabídku plyšáčků Steiff  na Proděti.cz najdete zde.

Vše začalo roku 1847, kdy se narodila Margarete Steiffová, zakladetelka značky Steiff. V 18 měsících ji postihly vysoké horečky, které vyústily až ve ztrátu citu v nohách a nemožnost používat pravou ruku. O tři roky později jí doktoři diagnostikovali dětskou obrnu. Mnoho lékařů se jí snažilo pomoci, avšak bez úspěchu. Rodiče Margarete byli zoufalí ohledně budoucnosti své dcery. Nedokázali si představit, že by se Margarete v budoucnosti neobešla bez pomoci ostatních. Margarete se však nevzdala a za pomoci kamárádů, sama na invalidním vozíku, začala chodit do školy.

I přes bolest v pravé ruce a omezenou možnost pohybu se Margarete rozhodla navštěvovat školu pro švadleny a v 17 letech se v tomto oboru vyučila. Její starší sestry Marie a Pauline si v roce 1862 otevřely dámské krejčovství, kde Margarete čas od času vypomáhala. Když její sestry po 8 letech podnik opustily, Margarete jej začla provozovat sama.

V roce 1874 se Margaretin otec rozhodl přestavět část domu a postavit Margarete její vlastní pracovnu spolu s malým krejčovstvím. Za první vydělané peníze si pořídila vlastní šicí stroj. Ovšem narazila na problém – na pravé straně mohla pohybovat setrvačníkem pouze s velkými potížemi. Museli tedy pro ni šicí stroj předělat, aby s ním mohla pracovat i přes její potíže. O tři roky později ji manžel její sestřenice poradil, aby se stala nezávislou a založila si vlastní oděvní firmu.

Oblečení a předměty pro domácnost, které vyrobila se dobře prodávaly, a zanedlouho si mohla dovolit zaměstnat několik dalších lidí. V časopise Modenwelt uviděla zajímavý vzor na malého vycpaného slona, který se jí zalíbil. Začala tedy vyrábět malé jehelníčky, od kterých už byl jen malý krůček k dětským hračkám.Oficiálně se založení značky Steiff datuje do roku 1880, kdy se ve větším množství začali prodávat sloníci pro děti. O šest let později se jich již prodalo přes 5 000 a Margarete se  tak rozhodla začít vyrábět i jiná zvířátka. V obchodě ji pomáhal i její mladší bratr Fritz, který Margarete postavil v roce 1890 nový dům s obchůdkem a bytem v prvním patře pro handicapované, což dopomohlo k dalšímu rozvoji společnosti. V prvním katalogu vydaném v roce 1892 byla vyobrazena rozmanitost sortimentu Steiff. Kromě slonů zde byly opice, koně, osli, velbloudi, prasata, myši, psi, kočky, zajíci a žirafy. Poprvé byly hračky prezentovány v Lipsku na veletrhu hraček. Prodej probíhal úspěšně a Margarete už zaměstnávala 4 švadleny a 10 domácích pracovníků.

Tak vypadaly první roky značky Steiff. Postupem času se k Margarete připojovali stále další a další zaměstnanci a společnost rostla. Objevily se nové hračky, které se staly prodejními hity, jako například medvídek Teddy. Pro zajímavost v roce 1907 vyrobilo 400 zaměstnanců a 1800 domácích pracovníků 973 999 medvídků Teddy.

V 80. letech minulého století na počest 100 letého výročí založení společnosti bylo otevřeno muzeum Margarete Steiffové v německém Giengenu. V roce 1992 byl dokonce založen klub milovníků hraček Steiff. Členové klubu mají různé výhody a jsou pro ně vyráběny speciální sběratelské edice. Úspěch značky přetrvává i v současném miléniu. Společnost Steiff se dočkala například vlastního muzikálu, zábavního parku,  nebo vyrobila jedinečného 125 karátového medvídka Teddyho ke svému 125 výročí. Aktuálně máte možnost si něco málo z bohatství této společnosti pořídit i vy domů pro svoje děti nebo jen tak pro radost díky našemu nákupnímu klubu Proděti.cz.

Podobné články

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Píše Michaela Černá

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok? Celý článek

Zůstaly vám křečové žíly i po porodu? Nejde jen o estetický problém

Možná jste s nimi měla problémy již v těhotenství a doufala jste, že se jich po porodu zbavíte. Ve většině případů to tak bývá, ovšem stále je vysoké procento žen, které mají s křečovými žílami problémy i po porodu. Jaké je tedy řešení? Celý článek

Komentáře