Příčina zlobení ve škole může být banálnější, než si myslíte. Naučte se dětem naslouchat

Datum přidání: 10. 11. 2017

Školní rok je již v plném proudu a doba „hájení“ malých žáčků pomalu končí. Co ale dělat, když si dítě nemůže na školu stále zvyknout a začíná nosit první poznámky?

Pravděpodobně jste si začátek roku představovali úplně jinak, než jak se může zdát po několika měsících od zahájení povinné školní docházky. Váš potomek se do školy těšil, zprvu byl nadšený z paní učitelky, ale najednou se vše obrátilo? Tento jev není ničím neobvyklým. Důvodů, proč si dítě na školu nemůže zvyknout a začíná dávat najevo svou nespokojenost třeba zlobením, může být několik.

Mohou to být nové povinnosti, na které nebylo dosud zvyklé. Také za tím můžou být problémy s učením, přestože vy je sami nepozorujete, ale dítě se trápí ve třídě. Může se srovnávat se spolužáky, kteří mají v psaní nebo čtení náskok, což se často stává. Rozdíly mezi prvňáčky jsou velké, ovšem časem se srovnají.

A v neposlední řadě se může jednat jednoduše o deziluzi, za kterou často mohou rodiče. Ti v dobré víře vykreslí školu jen  růžových barvách a dítě, protože jim věří, si představuje nástup do školy úplně jinak. Na tuto skutečnost upozorňuje i psycholožka Eliška Antoš Bachová, která před začátkem školního roku rodičům vždy radí, aby mluvili s dítětem na rovinu a nevymýšleli si, jak báječné to ve škole bude. Ano, škola může být skvělá, ale je třeba děti připravit na povinnosti, které s sebou přináší.

Velkou roli hraje učitel

Je to tak. Učitel svou osobností ovlivňuje celou třídu. Náplní jeho práce je nejen učení, ale měl by mít také silně vyvinutou schopnost empatie k porozumění potřeb svých žáků. Některý umí naslouchat více, jiný méně. Když pak vaše dítě začne domů nosit poznámky a stěžovat si na svou paní učitelku, pravděpodobně vás to nenechá klidným. Zkuste být alespoň trochu objektivní a popřemýšlejte, zda část viny na neshodách s učitelem nenese i váš potomek. Přece jen my rodiče máme občas tendenci vidět své dítě přes růžové brýle. Je proto dobré si s učitelem vše vyjasnit a třeba zjistíte, že příčina je banálnější než jste si mysleli.

Promluvit si s učitelem není rozhodně od věci

To potvrzuje i Markéta, matka tří synů. „Nejstarší syn je letos už ve druhé třídě, ale zatímco první třída byla pohodová, ve druhé najednou začal nosit špatné známky z českého jazyka. Když jsem viděla potom synovy diktáty, přišlo mi, že jsou pro druháky moc náročné. Nakonec jsem si domluvila schůzku s paní učitelkou, na které jsem se dozvěděla, že když se dětem diktát nepodaří, dostanou možnost si jej opravit tím, že jej správně přepíšou, a známka se jim nezapíše. Ovšem náš syn vždy hned zahlásil, že on si nic opravovat nebude a chce špatnou známku napsat. Doma jsme si ale vše vyříkali a musím zaklepat, že od té doby se vše vrátilo do starých kolejí,“ říká. Promluvit si tedy s učitelem není rozhodně od věci. Možná se budete divit, co se dozvíte.

Zákazy? Nepomůžou

Možná vás v první chvíli napadne, že dítěti zakážete televizi nebo mu vezmete jeho oblíbenou hračku, pokud znovu přinese poznámku nebo špatné známky. Zabrzděte. Mnohem lepší je si s dítětem promluvit. V dnešní době je problém, že mnozí rodiče s dětmi málo komunikují a nemají na ně moc času.  Víte, jaké má váš potomek kamarády ve škole? Mluví o nich? Jak se chová jinde, například v kroužku, který navštěvuje? Co ho ve škole baví?  To vše vám může odpovědět na to, co může stát za problémy s chováním.

Také si řekněte, že nic není tak horké, abyste to s dítětem nezvládli vyřešit. Zkuste si zachovat nadhled a podporujte dítě v tom, aby se dokázalo radovat i z malých úspěchů. Také si sáhněte do svědomí, jestli na něj nekladete přehnaně vysoké nároky. Někdy pomůže jen změna tónu. Co na něj někdy přestat křičet a místo toho začít více chválit. Ona pozitivní motivace dokáže mnohdy více než tisíc zákazů. K těm přistupte až v nejkrajnějším případě.

Podobné články

Petra Holečková

Píše Petra Holečková

Péče o pleť v jarních měsících. Odlehčete pleti a nezapomínejte na ochranu

Po zimě je pleť zranitelná, organismus se musí aklimatizovat na větší dávku slunečního záření. První jarní slunce může snadno kůži poškodit či spálit. U dětí hrozí daleko větší riziko spálení pokožky. V zimě pleť většinou chráníme krémy a na jaře polevíme. Celý článek

Kojenecká kolika, strašák nejmenších... Proč miminka trápí a jak na ni?

Plynatost, lidově nazývaná „prdíky“, je jednou z nejčastějších příčin pláče miminka. Postihuje až 40 % kojenců zhruba do 4. měsíce věku dítěte. Můžeme miminkům pomoci ulevit? Co je vhodné jíst, když maminka kojí a jak je to s UM? Celý článek

Dnes se slaví Den matek. Jaké jsou vůbec dnešní mámy?

Na druhou květnovou neděli připadá oslava Dne matek. Je to milý svátek, děti nosí ze školky a ze školy přáníčka a děkují svým maminkám za to, jak se o ně krásně starají. Jenže jaké jsou dnešní maminky? Jaký je prototyp "ideální" mámy? Celý článek

Komentáře