Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Příčina zlobení ve škole může být banálnější, než si myslíte. Naučte se dětem naslouchat

Datum přidání: 10. 11. 2017

Školní rok je již v plném proudu a doba „hájení“ malých žáčků pomalu končí. Co ale dělat, když si dítě nemůže na školu stále zvyknout a začíná nosit první poznámky?

Pravděpodobně jste si začátek roku představovali úplně jinak, než jak se může zdát po několika měsících od zahájení povinné školní docházky. Váš potomek se do školy těšil, zprvu byl nadšený z paní učitelky, ale najednou se vše obrátilo? Tento jev není ničím neobvyklým. Důvodů, proč si dítě na školu nemůže zvyknout a začíná dávat najevo svou nespokojenost třeba zlobením, může být několik.

Mohou to být nové povinnosti, na které nebylo dosud zvyklé. Také za tím můžou být problémy s učením, přestože vy je sami nepozorujete, ale dítě se trápí ve třídě. Může se srovnávat se spolužáky, kteří mají v psaní nebo čtení náskok, což se často stává. Rozdíly mezi prvňáčky jsou velké, ovšem časem se srovnají.

A v neposlední řadě se může jednat jednoduše o deziluzi, za kterou často mohou rodiče. Ti v dobré víře vykreslí školu jen  růžových barvách a dítě, protože jim věří, si představuje nástup do školy úplně jinak. Na tuto skutečnost upozorňuje i psycholožka Eliška Antoš Bachová, která před začátkem školního roku rodičům vždy radí, aby mluvili s dítětem na rovinu a nevymýšleli si, jak báječné to ve škole bude. Ano, škola může být skvělá, ale je třeba děti připravit na povinnosti, které s sebou přináší.

Velkou roli hraje učitel

Je to tak. Učitel svou osobností ovlivňuje celou třídu. Náplní jeho práce je nejen učení, ale měl by mít také silně vyvinutou schopnost empatie k porozumění potřeb svých žáků. Některý umí naslouchat více, jiný méně. Když pak vaše dítě začne domů nosit poznámky a stěžovat si na svou paní učitelku, pravděpodobně vás to nenechá klidným. Zkuste být alespoň trochu objektivní a popřemýšlejte, zda část viny na neshodách s učitelem nenese i váš potomek. Přece jen my rodiče máme občas tendenci vidět své dítě přes růžové brýle. Je proto dobré si s učitelem vše vyjasnit a třeba zjistíte, že příčina je banálnější než jste si mysleli.

Promluvit si s učitelem není rozhodně od věci

To potvrzuje i Markéta, matka tří synů. „Nejstarší syn je letos už ve druhé třídě, ale zatímco první třída byla pohodová, ve druhé najednou začal nosit špatné známky z českého jazyka. Když jsem viděla potom synovy diktáty, přišlo mi, že jsou pro druháky moc náročné. Nakonec jsem si domluvila schůzku s paní učitelkou, na které jsem se dozvěděla, že když se dětem diktát nepodaří, dostanou možnost si jej opravit tím, že jej správně přepíšou, a známka se jim nezapíše. Ovšem náš syn vždy hned zahlásil, že on si nic opravovat nebude a chce špatnou známku napsat. Doma jsme si ale vše vyříkali a musím zaklepat, že od té doby se vše vrátilo do starých kolejí,“ říká. Promluvit si tedy s učitelem není rozhodně od věci. Možná se budete divit, co se dozvíte.

Zákazy? Nepomůžou

Možná vás v první chvíli napadne, že dítěti zakážete televizi nebo mu vezmete jeho oblíbenou hračku, pokud znovu přinese poznámku nebo špatné známky. Zabrzděte. Mnohem lepší je si s dítětem promluvit. V dnešní době je problém, že mnozí rodiče s dětmi málo komunikují a nemají na ně moc času.  Víte, jaké má váš potomek kamarády ve škole? Mluví o nich? Jak se chová jinde, například v kroužku, který navštěvuje? Co ho ve škole baví?  To vše vám může odpovědět na to, co může stát za problémy s chováním.

Také si řekněte, že nic není tak horké, abyste to s dítětem nezvládli vyřešit. Zkuste si zachovat nadhled a podporujte dítě v tom, aby se dokázalo radovat i z malých úspěchů. Také si sáhněte do svědomí, jestli na něj nekladete přehnaně vysoké nároky. Někdy pomůže jen změna tónu. Co na něj někdy přestat křičet a místo toho začít více chválit. Ona pozitivní motivace dokáže mnohdy více než tisíc zákazů. K těm přistupte až v nejkrajnějším případě.

Podobné články

MatkaNaOdstřel

Píše MatkaNaOdstřel

Ze života jedné z nás: Plazení a únavě hurá

Sedím u vlažného kafe a studuju zrovna nějakou hrozně zásadní debatu o příkrmech. Ve chvíli, kdy se začnu děsit, že nemám kuřata, krávy a prasata z vlastního chovu a jsem tím pádem úplně odepsaná, vzhlídnu od PC. Na dece leží malá, ale malý nikde. Kde je? Celý článek

Noční kojení aneb co vás může zajímat

Maminky v naší poradně Proděti.cz často řeší otázku nočního kojení. Jak často kojit, jak dlouho v noci kojit, jak staré děti v noci ještě kojit? Budit na noční kojení? Na tyto a další otázky vám odpoví laktační poradkyně Hana Hutlová. Celý článek

Ing. Kateřina Lichtenberková

Píše Ing. Kateřina Lichtenberková

Alternativa nebo klasika – jak vybrat školu pro své dítě?

Možná jste právě v podobné situaci jako naše rodina – máte doma předškoláka a začínáte řešit, kam půjde do školy. Je lepší volit alternativní koncepce nebo dát dítě do klasické školy? Na následujících řádcích se pokusím shrnout hlavní rozdíly mezi oběma Celý článek

Komentáře