Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Přijde k vám letos Mikuláš? Zábavná i výchovná tradice, která má hluboké kořeny

Datum přidání: 22. 11. 2018

Píše Baby Office

Jakmile se přehoupne podzim do své nadvlády, začínáme pomalu přemýšlet nad vánočními dárky. Stejně jako Ježíšek, patří k Vánocům neodmyslitelně ještě jedna významná postava – Mikuláš a jeho věrní pomocníci anděl a čert. Na rozdíl od Ježíška mají děti většinou z této svaté trojice respekt. Zejména pak z čerta. Nicméně pokud nebudeme děti zbytečně strašit, mohou mít z mikulášské besídky skvělý zážitek. Pojďme si něco říci o mikulášské tradici a dáme vám i pár tipů, jak ho letos svým dětem co nejvíce zpříjemnit.

Sv. Mikuláš – patron všech dětí

V předvečer dne, kdy slaví svátek Mikuláš, chodí městem Mikuláš, čert a anděl, aby dětem předali drobnou nadílku a zároveň poukázali na to, že mají více poslouchat své rodiče. Tradice, kterou znají naše děti, my, naši rodiče i prarodiče. A věříme, že i další a další generace. Vše začalo již kolem roku 250. Tehdy se ve městě Patara narodil biskup Mikuláš. Když mu zemřeli rodiče, rozdělil se o svůj majetek s chudými lidmi a vydal se na cestu do Palestiny. Ve městě Myra zrovna pohřbili biskupa. Novým se měl stát ten, kdo do následujícího rána vstoupí do chrámu. A tím nebyl nikdo jiný než poutník Mikuláš, který tuto funkci poctivě vykonával až do roku 345, kdy zemřel.

Svatý Mikuláš je dodnes považován za patrona dětí, ale také námořníků a rybářů.

A tak v noci z 5. na 6. prosince chodí Mikuláš, čert a anděl a podle tradice dětem nosí drobné dárečky. Mikuláš je vyobrazen jako hodný dědeček s bílými vousy. Stejně jako anděl jsou to kladné postavy, které děti milují. Ovšem doprovází jej obvykle ještě čert, který by měl děti upozornit na to, aby byly poslušnější.

Oslava sv. Mikuláše v ostatních evropských zemích

Nejen u nás chodí městem Mikuláš. Ale také v ostatních evropských zemích se tato tradice poctivě dodržuje.

V Polsku chodí Mikolaj, který navštěvuje děti ve stejný den jako u nás – tedy 5. prosince. Dárky dětem schovává pod polštář nebo do velké ponožky. Dárky nosí vesměs podobné jako je tomu u nás. Mikolaje někdy ještě doprovází Sněhová vločka.

Německo a Rakousko – Knecht Ruprecht a Krampus

V Německu mají také Mikuláše, ovšem místo čerta jej doprovází Pacholek Ruprecht, který působí možná více hrozivě než čert u nás. Je totiž ověšený řetězy a metlami.

V Rakousku a v Bavorsku chodí u nás dobře známý Krampus. Nutno podotknout, že takzvaní „krampusáci“ jsou někdy velmi strašidelní a v Rakousku probíhají speciální průvody určené spíše dospělým lidem. Krampus je alpské strašidlo, které vzniklo v rakouských Alpách a postupně se rozšířilo do dalších zemí – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. V již zmíněných průvodech prochází městem stovky lidí převlečených za krampusy. Na maskách si dávají velmi záležet. Lze dokonce říci, že každá maska je umělecké dílo. Čím strašidelnější, tím lepší.

V Nizozemsku jezdí Sinterklaas na bílém koni

Sinterklaas na bílém koni v Nizozemsku přijíždí vždy první sobotu po 11. listopadu, a to ještě parníkem ze Španělska. Tato tradice má své kořeny z 19. století. Místo anděla a čerta jej doprovází Černý Petr.

V Americe chodí Santa Claus

V USA mají Santa Clause, který však nosí dětem dárky až po Vánocích. Zde je tradice trochu jiná, přestože Santa Claus svým vzhledem nápadně připomíná našeho Mikuláše.

Zajistěte si Mikuláše včas

Ačkoliv do Mikuláše zbývá ještě poměrně dlouhá doba, určitě je lepší zajistit si jej pro své děti včas. Dnes se můžete obrátit na profesionální agentury, u kterých máte jistotu, že vaše děti nevystraší a vše proběhne korektně. V dnešní době je také časté, že Mikuláš zavítá do firem. Zaměstnanci vezmou své děti do práce a všichni společně stráví ten magický večer plný překvapení i radosti společně. Tuto službu nabízí například společnost Baby Office, která má s pořádáním podobných akcí bohaté zkušenosti.

Podobné články

Soutěž o krásné hračky Niny pro nejmenší

Pořídit dárek dětem není tak složité, tedy u těch, které už ví, o co jde. Ty menší malují nebo píšou dopis Ježíškovi, větší si prostě jasně řeknou, co by rády, ale co nejmenší zlatíčka? Celý článek

Zima a děti: Jak vybavit kojence, batole nebo školáka do zimy?

Jaká bude letošní zima? Předpovědi říkají, že by měla být po dlouhé době ta pravá nebo možná bude mírná jako byla ta loňská. Nemá smysl čekat, je dobré být připraven. Celý článek

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Komentáře