Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Problematika ústní hygieny u dětí

Datum přidání: 7. 3. 2019

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je?

Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní a k její kontaminaci dochází postupně, nejčastěji od nejbližší rodiny. Je proto důležité si uvědomit, co všechno dáváme děťátku do úst. Hlavně maminky by si měly dávat pozor na olizování dudlíků a lžiček, protože nebezpečné bakterie, které mají v ústech, pak přímo předávají svým dětem. Přestože v ústech miminka nejsou zuby, bakterie si na ně dokážou „počkat“.

Začínáme s čištěním

Po prořezání prvního zoubku by rodiče měli začít s čištěním, protože plak se na zubech tvoří okamžitě. Na čištění prvních zoubků jsou vhodné kartáčky s malou hlavou, rovně zastřiženými a co nejhustšími měkkými vlákny. Jako doplněk je vhodné použít zubní pastu dle věku dítěte, nejlépe bez zvýrazňovačů chuti a s obsahem fluoridů. Pastou pak stačí vlákna kartáčku lehce potřít, větší množství není potřeba.

Co když se na mléčném zoubku objeví kaz?

Musí se řešit? Určitě ano! Pokud se zubní kaz na mléčném zubu rozšíří až do zubní dřeně, může dojít k napadení stálého nástupce, který je uložen pod kořeny dočasného zubu. Poté může dojít k tomu, že do dutiny ústní se prořeže již zkažený stálý zub. Dalším problémem je i předčasná ztráta dočasného zubu z důvodu kazu. Tento zub totiž drží místo pro ten stálý. Okolní dočasné zuby se mohou posunout do vzniklé mezery a tím vytvoří překážku pro prořezání stálého zubu.

Dočišťování a kontrola je nutná

Abychom zabránili vzniku zubního kazu u dětí, je nutné, aby se co možná nejdříve děti naučily správně čistit zuby. Proto doporučuji začít s návštěvou dentální hygienistky již ve věku 3 let, kdy už zvládnou základní krouživé pohyby. Je důležité správně nainstruovat také rodiče, kteří by měli svému dítěti zuby dočišťovat alespoň jednou denně až do věku 10 let. U dentální hygienistky se také dozví spoustu užitečných rad a informací týkajících se zdraví dutiny ústní.

Anketa

Dočišťujete větším dětem (od cca 5 let) zoubky?

Ano
45% hlasů
Ne
55% hlasů

Podobné články

Učíme se poznávat barvy. Jak a kdy začít s učením barev?

Poznávání barev patří mezi dovednosti, které se děti učí zvládnout velmi brzy. U předškoláků se pak předpokládá, že poznají širokou škálu barev a často z toho bývají například u zápisu do první třídy děti zkoušeny. Jak a kdy tedy začít s učením barev? Celý článek

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců. Celý článek

Komentáře