Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Problematika ústní hygieny u dětí

Datum přidání: 7. 3. 2019

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je?

Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní a k její kontaminaci dochází postupně, nejčastěji od nejbližší rodiny. Je proto důležité si uvědomit, co všechno dáváme děťátku do úst. Hlavně maminky by si měly dávat pozor na olizování dudlíků a lžiček, protože nebezpečné bakterie, které mají v ústech, pak přímo předávají svým dětem. Přestože v ústech miminka nejsou zuby, bakterie si na ně dokážou „počkat“.

Začínáme s čištěním

Po prořezání prvního zoubku by rodiče měli začít s čištěním, protože plak se na zubech tvoří okamžitě. Na čištění prvních zoubků jsou vhodné kartáčky s malou hlavou, rovně zastřiženými a co nejhustšími měkkými vlákny. Jako doplněk je vhodné použít zubní pastu dle věku dítěte, nejlépe bez zvýrazňovačů chuti a s obsahem fluoridů. Pastou pak stačí vlákna kartáčku lehce potřít, větší množství není potřeba.

Co když se na mléčném zoubku objeví kaz?

Musí se řešit? Určitě ano! Pokud se zubní kaz na mléčném zubu rozšíří až do zubní dřeně, může dojít k napadení stálého nástupce, který je uložen pod kořeny dočasného zubu. Poté může dojít k tomu, že do dutiny ústní se prořeže již zkažený stálý zub. Dalším problémem je i předčasná ztráta dočasného zubu z důvodu kazu. Tento zub totiž drží místo pro ten stálý. Okolní dočasné zuby se mohou posunout do vzniklé mezery a tím vytvoří překážku pro prořezání stálého zubu.

Dočišťování a kontrola je nutná

Abychom zabránili vzniku zubního kazu u dětí, je nutné, aby se co možná nejdříve děti naučily správně čistit zuby. Proto doporučuji začít s návštěvou dentální hygienistky již ve věku 3 let, kdy už zvládnou základní krouživé pohyby. Je důležité správně nainstruovat také rodiče, kteří by měli svému dítěti zuby dočišťovat alespoň jednou denně až do věku 10 let. U dentální hygienistky se také dozví spoustu užitečných rad a informací týkajících se zdraví dutiny ústní.

Anketa

Dočišťujete větším dětem (od cca 5 let) zoubky?

Ano
47% hlasů
Ne
53% hlasů

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře