Problematika ústní hygieny u dětí

Datum přidání: 7. 3. 2019

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je?

Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní a k její kontaminaci dochází postupně, nejčastěji od nejbližší rodiny. Je proto důležité si uvědomit, co všechno dáváme děťátku do úst. Hlavně maminky by si měly dávat pozor na olizování dudlíků a lžiček, protože nebezpečné bakterie, které mají v ústech, pak přímo předávají svým dětem. Přestože v ústech miminka nejsou zuby, bakterie si na ně dokážou „počkat“.

Začínáme s čištěním

Po prořezání prvního zoubku by rodiče měli začít s čištěním, protože plak se na zubech tvoří okamžitě. Na čištění prvních zoubků jsou vhodné kartáčky s malou hlavou, rovně zastřiženými a co nejhustšími měkkými vlákny. Jako doplněk je vhodné použít zubní pastu dle věku dítěte, nejlépe bez zvýrazňovačů chuti a s obsahem fluoridů. Pastou pak stačí vlákna kartáčku lehce potřít, větší množství není potřeba.

Co když se na mléčném zoubku objeví kaz?

Musí se řešit? Určitě ano! Pokud se zubní kaz na mléčném zubu rozšíří až do zubní dřeně, může dojít k napadení stálého nástupce, který je uložen pod kořeny dočasného zubu. Poté může dojít k tomu, že do dutiny ústní se prořeže již zkažený stálý zub. Dalším problémem je i předčasná ztráta dočasného zubu z důvodu kazu. Tento zub totiž drží místo pro ten stálý. Okolní dočasné zuby se mohou posunout do vzniklé mezery a tím vytvoří překážku pro prořezání stálého zubu.

Dočišťování a kontrola je nutná

Abychom zabránili vzniku zubního kazu u dětí, je nutné, aby se co možná nejdříve děti naučily správně čistit zuby. Proto doporučuji začít s návštěvou dentální hygienistky již ve věku 3 let, kdy už zvládnou základní krouživé pohyby. Je důležité správně nainstruovat také rodiče, kteří by měli svému dítěti zuby dočišťovat alespoň jednou denně až do věku 10 let. U dentální hygienistky se také dozví spoustu užitečných rad a informací týkajících se zdraví dutiny ústní.

Anketa

Dočišťujete větším dětem (od cca 5 let) zoubky?

Ano
51% hlasů
Ne
49% hlasů

Podobné články

Maminka má pipinku a tatínek pindíka aneb nahota v rodině u malých dětí

Chodíte před svými dětmi předškolního věku doma nazí nebo naopak si nedokáže představit, že by vás vaše dítě vidělo v rouše Evině a Adamově? A jak s malými dětmi mluvit o rozdílech mezi pohlavím? A je to vůbec potřeba? Celý článek

Vitamin D je důležitý nejen pro nejmenší děti

Naše tělo potřebuje pro svůj zdárný vývoj a následně „chod“ mnoho vitaminů. K velmi důležitým patří vitamin D. Podstatný je zejména pro nejmenší děti a batolata. Celý článek

Návštěva dětského psychologa není nic, za co se musíte stydět

Když se řekne dětský psycholog, řada rodičů se vyděsí. Stále totiž ještě převažuje názor, že každý, kdo do psychologické poradny s dítětem jednou zamíří, odchází s diagnózou na základě namalovaného obrázku. Přitom psycholog vám může v mnohých situacích hodně.. Celý článek

Komentáře