Problematika ústní hygieny u dětí

Datum přidání: 7. 3. 2019

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je?

Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní a k její kontaminaci dochází postupně, nejčastěji od nejbližší rodiny. Je proto důležité si uvědomit, co všechno dáváme děťátku do úst. Hlavně maminky by si měly dávat pozor na olizování dudlíků a lžiček, protože nebezpečné bakterie, které mají v ústech, pak přímo předávají svým dětem. Přestože v ústech miminka nejsou zuby, bakterie si na ně dokážou „počkat“.

Začínáme s čištěním

Po prořezání prvního zoubku by rodiče měli začít s čištěním, protože plak se na zubech tvoří okamžitě. Na čištění prvních zoubků jsou vhodné kartáčky s malou hlavou, rovně zastřiženými a co nejhustšími měkkými vlákny. Jako doplněk je vhodné použít zubní pastu dle věku dítěte, nejlépe bez zvýrazňovačů chuti a s obsahem fluoridů. Pastou pak stačí vlákna kartáčku lehce potřít, větší množství není potřeba.

Co když se na mléčném zoubku objeví kaz?

Musí se řešit? Určitě ano! Pokud se zubní kaz na mléčném zubu rozšíří až do zubní dřeně, může dojít k napadení stálého nástupce, který je uložen pod kořeny dočasného zubu. Poté může dojít k tomu, že do dutiny ústní se prořeže již zkažený stálý zub. Dalším problémem je i předčasná ztráta dočasného zubu z důvodu kazu. Tento zub totiž drží místo pro ten stálý. Okolní dočasné zuby se mohou posunout do vzniklé mezery a tím vytvoří překážku pro prořezání stálého zubu.

Dočišťování a kontrola je nutná

Abychom zabránili vzniku zubního kazu u dětí, je nutné, aby se co možná nejdříve děti naučily správně čistit zuby. Proto doporučuji začít s návštěvou dentální hygienistky již ve věku 3 let, kdy už zvládnou základní krouživé pohyby. Je důležité správně nainstruovat také rodiče, kteří by měli svému dítěti zuby dočišťovat alespoň jednou denně až do věku 10 let. U dentální hygienistky se také dozví spoustu užitečných rad a informací týkajících se zdraví dutiny ústní.

Anketa

Dočišťujete větším dětem (od cca 5 let) zoubky?

Ano
50% hlasů
Ne
50% hlasů

Podobné články

Poklady ukryté v mateřském mléce

Tou nejlepší věcí, kterou můžete svému miminku do života darovat, je kojení nejméně do ukončeného 6. měsíce věku. Mateřské mléko obsahuje všechny živiny a látky, které jsou nezbytné pro zdravý růst a vývoj. Celý článek

Jak podpořit kreativitu dětí

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství Celý článek

Zdravá, uklizená domácnost není sterilní domácnost

Všichni spořádání lidé se snaží doma udržovat pořádek tak, aby se jim spokojeně žilo, neměli kolem sebe chuchvalce prachu a špíny, zaschlé skvrny na kobercích, gaučích, upatlaný nábytek, nic nezapáchalo… K čisté domácnosti stačí běžný a pravidelný úklid. Někdy Celý článek

Komentáře