Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Proč dát děti do skautu? Naučí se samostatnosti a rozvíjí se v různých oblastech

Datum přidání: 4. 9. 2019

V případě, že nehledáte nic jednostranně zaměřeného, můžete zkusit skauting. Jeho obliba rok od roku stoupá a my se vůbec nedivíme.

Věděli jste, že členství ve skautu je například v životopisu považováno mezi personalisty za výhodu, a to kvůli dovednostem, jako je schopnost týmové práce, ale také pro organizační a rozhodovací schopnosti nebo samostatnost?

Není proto divu, že obliba mezi dětmi a jejich rodiči o skauting strmě stoupá, což potvrzuje i tisková mluvčí českých skautů Barbora Trojak. „Neustále rostoucí zájem dětí a rodičů, kterému na mnoha místech ani nestačí kapacity oddílů a kluboven, ukazuje, že v konkurenci s množstvím volnočasových aktivit skauting obstál. Děti zjevně i dnes dokáží ocenit opravdové prožitky, nevšední dobrodružství a pevné přátelské vztahy.“

Královské děti ve skautu

Vévodkyně Kate letos na jaře navštívila londýnské vedení skautské organizace, kde se nechala slyšet, že se jí skauting moc líbí. "Řekla, že by chtěla, aby se zapojili do skautské komunity, protože se jí líbí, co všechno to obnáší, a podle ní je to skvělá příprava na další život," citoval web Popsugar.co.uk čtrnáctiletou skautku Lauren Noble. Tak uvidíme, jestli z George, Charlotte a Louise budou časem malí skauti.

Mezi hlavní přednosti skautingu patří to, že rozvíjí děti po všech stránkách a nabízí jim širokou paletu aktivit a činností: hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, zkouší různé sporty a technické vychytávky, zapojují fantazii, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí.

Skauting má dále tu výhodu, že nabízí možnost vyniknout každému dítěti a je postaven na podpoře druhých, a ne na soutěžení. „Já sama jsem v dětství chodila do junáka, a tak když syn stále nevěděl, jaký kroužek by ho bavil, zkusila jsem ho přihlásit do skautu. Byla jsem překvapená, jak rychle v kolektivu zapadl, protože do té doby byl spíše zakřiknutý introvert,“ popisuje svou zkušenost maminka Jana a naráží tak na další výhodu skautingu, a to, že v něm dostanou prostor opravdu všechny děti.

Už máte vybraný kroužek pro dítě? Je nejvyšší čas

Starší děti si většinou kroužek vyberou sami, ale co dělat, když dítko zatím o žádnou konkrétní činnost nemá zájem? A v jakém věku s jednotlivými kroužky začít?

Praktické dovednosti, které se neztratí

Co si budeme povídat, těch rodičů, kteří dětem předají do života mnoho praktických dovedností dnes již moc není. Ve skautu máte jistotu, že se naučí přišít si knoflík, posekat dřevo, rozdělat oheň, ale také mnoho dovedností, které nejsou na první pohled zřetelné – například to, že se naučí poradit si v každé situaci. Skauti se také zajímají o své okolí.

Mezi další nesporné výhody skautingu je to, že jeho členové tráví spoustu času v přírodě, díky které se i obyčejné činnosti stávají dobrodružstvím. A navíc – děti se pravidelně účastní víkendových výprav, ale aktivně tráví čas i během jarních nebo podzimních prázdnin. V létě potom společně vyrážejí na dvoutýdenní tábor. Další předností skauting je fakt, že šetří také vaši peněženku. Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný. Roční členský poplatek stojí 1000 Kč. Mezi základní vybavení potom patří spacák, karimatka, pevné boty a batoh. Jednotlivé výpravy nejsou nijak finančně náročné.

Jak to, tak vypadá, skauting přináší samá pozitiva. Pokud tedy nevíte, jaký kroužek pro dítě od září zvolit, můžete se poohlédnout po skautském oddílu ve svém okolí.

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře