Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Datum přidání: 26. 11. 2019

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci prolaktinu, takže obézní maminky mohou mít s kojením potíže.

To, že je kojení pro děti naprosto nenahraditelné, je známý fakt. Také vám téměř všechny laktační poradkyně řeknou, že každá žena může kojit. Když se tedy potom stane, že se mamince po porodu kojení nedaří, nelze se jí divit, že se začne obviňovat a má pocit, že jako matka selhala. Přitom podle odborníků tři až čtyři procenta žen opravdu kojit nemohou. Buď se u nich vyskytnout problémy s tvorbou mléka nebo jejich bradavky nejsou ke kojení uzpůsobené. Schopnost i neschopnost kojení se v rodinách dědí. Proto pokud máte problém s kojením, zeptejte se své matky, jak to měla ona.

„Když jsem čekala dceru, byla jsem přesvědčená o tom, že budu kojit. Moje máma mi sice popisovala, jak se jí kojení nedařilo, ale říkala jsem si, že to byla jiná doba a že podpora kojení nebyla tak velká jako dnes. Proto mě překvapilo, když jsem stejný problém měla i já. Po porodu se mi prsa sice nalila, ale mléko z nich neteklo. Z porodnice jsem proto odcházela s umělým mlékem. Nehodlala jsem to ale vzdát a pozvala jsem si domů laktační poradkyni, která se mi snažil pomoci. Prsa jsem si stimulovala i pomocí odsávačky, ale prostě to nešlo. Byla jsem vážně zoufalá a neustále jsem brečela. Pomohla mi až moje máma, která mi docela drsně řekla, že se mám vzpamatovat a být vděčná za zdravou a prospívající holčičku. Měsíc po porodu jsem se smířila s tím, že kojit nebudu,“ svěřila se maminka Martina, která dodala, že jí mrzí, že se o těchto problémech moc nemluví.

Také lékařka Miroslava Skovajsová, která založila jedno z prvních mamodiagnostických center u nás, v jednom z rozhovorů uvedla, že během mamografických i ultrazvukových vyšetřeních se dá poznat, jak má žena uspořádány mléčné žlázy. Z vyšetření je tak tedy jasně vidět, že některé ženy nemají vnitřní uspořádání pro kojení dobře nastavené.

Anketa

A jak jste to měly s kojením vy? Šlo vám hladce nebo jste potřebovala odbornou pomoc laktační poradkyně?

S kojením mohou mít problémy obézní ženy

Z výzkumu, který byl prezentován v zahraničním magazínu Pediatrics, vyplynulo, že obézní ženy mohou mít s kojením velké problémy. Na vině je hormon prolaktin, který mimo jiné stimuluje mléčné žlázy po porodu k produkci mateřského mléka. U obézních žen je však jeho působení nižší a produkce prolaktinu je snížená. Ukázalo se, že hladina tohoto hormonu je v porovnání s jinými ženami velmi nízká dva dny po porodu a o něco nižší týden po porodu. Přitom právě po porodu je tento hormon pro kojení nutný, díky němu se zvyšuje produkce mléka.

Podle odborníků je však třeba zmínit, že obézní ženy mohou kojit, jen potřebují péči a dohled odborníků, kteří pohlídají hladinu hormonu prolaktinu.

Podobné články

Tipy, jak vyzrát na asymetrii a povislá prsa

Ať už věkem, těhotenstvím, rychlým úbytkem váhy… příčin, proč se prsa mění je dost, a ne vždy je žena může ovlivnit, ale… Asymetrie je dost častým jevem, který máme již daný, ale také se k asymetrii můžeme dostat po nehodě, kojení… Celý článek

MámyDoPráce

Píše MámyDoPráce

Jak zvládnout ranní shon?

Bez ohledu na to, zda jste ranní ptáče nebo sova, je ranní kolotoč kolem výpravy všech členů domácnosti pěkný kolotoč. Pohlídat, aby celá rodina byla čistá, oblečená, měla nachystané všechny potřebné věci a zároveň jim nekručelo v břiše, Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Studium na rodičovské dovolené aneb jak využít čas na rodičovské maximálně produktivně a smysluplně

Ženy mají občas s nástupem na rodičovskou dovolenou pocit, že tím jejich kariéra a seberealizace končí. Přijaly novou roli, tu mateřskou. První měsíce doma s děťátkem jsou nádherné, Celý článek

Komentáře

M mm napsal(a)

Kojit opravdu nemůžou tři až čtyři procenta žen. Nekojilo 34 % žen a nějaké problémy zažily dvě třetiny žen. Místo pocitu selhání by se ženy neměly bát říct si o pomoc, protože drtivé ženě s jejich problémy s kojením pomoct lze. Ale je zbytečné se trápit sama nebo poslouchat soudy o tom, že to prostě nejde.

V Verunka napsal(a)

Bohužel kojeni začíná už v porodnici ale i tam se můžeme setkat se spatnyma radama, a to je ten start do budoucna u nás v porodnici každá druha rodicka odchazi s dokmem a to je hodně špatně , je to o lidech hodně nepotkala jsem tam jedinou sestru co by mi neřekla ze mam kojit až po 3 hodinách , coz je špatně , porodnice Vsetín