Proč se děti nechovají tak, jak to po nich chceme

Datum přidání: 27. 11. 2018

Pointa dnešního článku vás možná tolik nepřekvapí, protože se jedná o obecně známou věc. I tak však rozhodně stojí za to se zase jednou zastavit a uvědomit si, co vlastně chceme a kam směřujeme. Tentokrát se totiž opět zaměříme na chování našich dětí, a to v situaci, kdy po nich něco chceme. A vlastně nejen tak něco, ale aby se chovaly správně. Na začátek uveďme pár modelových situací.

Co vidíme my jako rodiče

Chceme po nich úplně banální věci a oni s tím mají problém. S dětmi přátel se nechtějí dělit o hračky. Často nezdraví ani když je k tomu vybídneme. Občas ztropí nějakou tu scénu, když se oblékají do školky, třeba pro červené kalhoty, které jsou v pračce. Odmítají odejít z pískoviště, přestože už je čas. Neomluví se, když něco provedou. Nutně se potřebují vrátit pro autíčko nebo náramek, přestože už jsou připoutaní v autě.

A tak my rodiče věčně působíme jako ti, kteří nedokázali dítě správně vést a mají doma malého lakomce, nevychovance a ustavičného hysterika, co vyvádí kvůli kravinám.

Co vidí děti

  • Strýc potřeboval půjčit auto, ale táta mu ho nepůjčil, prý ho ten den potřebuje, ale nikam jsme stejně nejeli.
  • Potkali jsme maminku Honzíka z jiné třídy ve školce, ale máma ji nepozdravila.
  • Posledně jsem na ni čekala vypravená u dveří a ona nemohla najít svetr a já se hrozně potila a ona ho pořád hledala a nechtěla jít.
  • Seděla jsem s mámou v kavárně, povídala si s kamarádkou, já jsem se nudila a stejně jsme nešly, řekla mi, že mám počkat, až si něco důležitého dopoví.
  • A taky si pamatuju, jak už jsme byli všichni v autě, ale máma si zapomněla mobil, a tak jsme se pro něj všichni museli vracet, přece nás prý nenechá samotné v autě.

Tohle teda srovnávat nejde. Anebo jo?

Tak co, dovedli jste si představit některé ze zmíněných situací, třeba v nějaké vaší domácí obměně? Možná namítnete, že ty dětské vás dennodenně unavují, přestože děti vedete ke správnému chování a ty naše dospělácké příklady s nimi nejde srovnávat, protože…

No právě. Žádné, protože v dětských očích neexistuje. Děti mají city stejně jako my a nedokáží se jen tak odpoutat od věcí, na kterých jim záleží. V jejich vnímání světa má tátovo auto stejnou hodnotu jako jeho hračky, tak proč by je on měl půjčovat, když to táta nedokázal? Bojí se stejně jako my, i když my dospělí to umíme šikovně skrývat. Nebo jste se nekrčili v zadní řadě, když chtěl na dětském představení klaun rodiče-dobrovolníka? A proč by dítě mělo zdravit úplně cizího člověka, kterého si nepamatuje, a ještě se na něj divně šklebí, zatímco vy jste Honzíkovu maminku taky nepozdravila?

Rodiče jako vzory, kterým občas chybí pochopení

Ano, po dětech často chceme věci, se kterými máme my sami ve větší nebo menší míře problémy. Pro nás jsou ty situace nesrovnatelné, ale zapomínáme, že dětem také na něčem záleží, že také touží dopovědět si něco s kamarádem a zrovna jsou zabrané uprostřed hry a vůbec se jim nehodí, že vy už chcete jít. A proč je pro vás tak důležitý mobil, když pro hračku jste se vrátit nemohli? V dětském světě existuje spousta otazníků, které si často neuvědomujeme anebo si je uvědomovat nechceme, protože teď na to není čas, vhodná chvíle anebo ochota.

Moudrý rodič se nesnaží jen měnit své dítě, ale pracuje také sám na sobě, protože ví, že zdaleka není dokonalým vzorem. Možná na vás právě teď padla tíha uvědomění si, že dítě kopíruje vaše chování a vy při tom tolikrát selháváte… Tak jak se z toho kolotoče vymanit a nezbláznit se? Nebojte, nikdo na světě není dokonalým rodičem, ale snažit se o to stejně jako spousty dalších můžeme. A to, že jsme si svou vlastní nedokonalost uvědomili, je krokem na správné cestě. Protože ani po dětech nemůžeme chtít, aby byli dokonalí a vše lehce zvládali, když nám to často také nejde.

Inspirace Nevýchova.cz - vám pomůže rozumět, co vaše dítě prožívá, co ho trápí a proč se chová tak, jak se chová.

Podobné články

Látkové pleny, základní výbava, jak přebalovat

Před časem jsem slíbila, že napíši další díl k článku o plenkách a že se zaměřím na ty látkové. Musím se přiznat, že jsem článek stále odkládala, vždy jsem se začetla do informací a po pár poznámkách jsem zase vše zavřela. Celý článek

Vojtova metoda: Zvládněte to i bez slziček

Možná jste o Vojtově metodě slyšeli již dříve, nebo poprvé v ordinaci dětského lékaře, který vašemu dítěti právě napsal žádanku na fyzioterapii. Hlavně nepropadejte panice, účinnost tohoto cvičení je totiž nesporné. Celý článek

Rodičovské styly výchovy aneb který je ten váš

Každému dobrému rodiči záleží na tom, jak vychová své děti. Obvykle vychází ze zkušeností z vlastního dětství, ať už se vymezuje vůči metodám svých rodičů nebo jde v jejich stopách. Celý článek

Komentáře