Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Proč se dnešní děti vychloubají? Můžeme za to my, rodiče?

Datum přidání: 16. 6. 2019

Snažíte se děti vést ke skromnosti a pokoře a možná si do určitého věku myslíte, že se vám to i daří. Potom ale přijde situace, kdy se nestačíte divit. Váš potomek se chlubí a povyšuje se nad ostatními kamarády. Jak je to možné? Copak jste ho nevedli k tomu, že vychloubání není zrovna hezká vlastnost?

V první řadě se neděste, malé děti a dospívající mají jednoduše tendenci k vychloubání a přehánění. Je to docela přirozené a není třeba se tím nechat zbytečně rozhodit. Také záleží na tom, jak ono vychloubání probíhá. Například rodiče více dětí by mohli povídat své. Přestože se snažíte všem věnovat stejnou pozornost i péči, vaše děti mají neustále pocit, že se musí předhánět a dokazovat si, že právě ony jsou v něčem lepší než jejich sourozenec.

Takové jednání je ale podle psychologů u sourozenců naprosto normální, jednoduše si chtějí chránit „své teritorium a pozici“. Pro nás rodiče to může být sice otravné, když neustále slyšíme jejich vychloubání: „Haha, já mám zelené lízátko, ty máš modré…. Já jsem dostal větší porci než ty. Haha… Tobě se to nepovedlo. Haha…“ A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Pokud se jedná jen o zdánlivě banální věci, můžete si být téměř jisti, že z toho děti vyrostou. Sice je to únavné, ale dá se to přežít. Situace, kterou bychom ale neměli podceňovat, nastává ve chvíli, kdy se váš potomek začíná povyšovat nad kamarády a chlubí se tím, co on má a ostatní ne. Často s tím souvisí i vymýšlení si.

Jak si s dětmi bezpečně užít koupání? Nepodceňujte prevenci!

K létu neodmyslitelně patří koupání. Prázdniny strávené u vody miluje většina dětí, ať jde o moře, nebo rybník u babičky. Bohužel právě u vody se odehraje velké množství letních tragédií. Děti ještě neumějí odhadnout své síly a rodiče často podceňují nebezpečí a především prevenci.

Sáhněte si do svědomí

Dnešní doba je taková, že rodiče ve snaze, aby jejich dítě nebylo předmětem šikany, vychovávají své potomky k někdy až přehnanému sebevědomí. Opačným extrémem je potom nedocenění dětí rodiči. Známý český psycholog Tomáš Novák a autor knihy Jak vychovat sebevědomé dítě ovšem říká, že rodiče by měli své děti chválit rozhodně více než méně.

Odhalit příčinu toho, proč má dítě potřebu se chlubit, nemusí být tak těžké. U některých může jít o pocit méněcennosti, kterým trpí například doma, a ten si potom kompenzuje povyšováním se nad kamarády mimo domov. Sklony k vychloubání mohou mít také jedinci, kteří se cítí nedocenění. Jsou to potom takové typy, co „všude byly, všechno ví, vše viděly a pokud budou chtít, strčí každého do kapsy“. Typickým projevem je arogance i sarkastické vyjadřování.

Vychloubání je také častým projevem pýchy. Typická je například pro potomky dětí, kteří vyrůstají s rodiči s dobrými majetkovými poměry, mají vysoké postavení... Případně souvisí s vysokým míněním o sobě, který v něm okolí ještě utvrzuje.

Někdy příčinou ovšem nemusí být ani přehnané sebevědomí nebo pýcha, ale prostě jen projev, který děti vidí u rodičů. Dávejte si proto dobrý pozor, jak se před dětmi projevujete a jestli se sami, ačkoliv to neděláte úmyslně, nesnažíte povyšovat (byť jen slovně za zavřenými dveřmi doma) nad ostatní.

Naučte děti věřit samy sobě

Co můžete pro své děti udělat, je naučit své děti samostatně uvažovat – aby důvěřovaly samy sobě a aby věděly, jak reagovat v určitých situacích. Pro děti není snadné reagovat v situaci, kdy se spolužačka neustále vychloubá, jaké dostala dárky nebo kam pojede s rodiči na dovolenou. Takové dítě potom snadno sklouzne k tomu, že si začne vymýšlet nebo se vychloubat, aby do kolektivu zapadlo a necítilo se odstrčené.

Zkuste dítěti vysvětlit, proč by si vychloubačné komentáře nemělo zbytečně připouštět a vysvětlete mu, že oplácení stejným chováním nemá zapotřebí. Když se ovšem váš potomek naučí na chlubení ze strany kamarádů nereagovat nebo odpovídat s nadhledem, máte vyhráno. To ale není vždy snadné. Každé dítě je jiné, což občas může být běh na delší trať. Proto nečekejte, až potomek nastoupí do školky nebo do školy, ale odmalička ho vychovávejte k přirozené sebeúctě. A že se občas pochlubí? No a co. Na tom přece není nic špatného. Kdo z nás to nedělá? :o)

Podobné články

Tresty jako běžná součást výchovy? Jak v roli rodiče neselhat

Současný trend je sice opačný, nicméně fyzické tresty provázely výchovu dětí již od nepaměti. Tvrdou výchovou byl proslulý starořecký stát Sparta. Celý článek

Moje dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Už jste to určitě viděla i vy. Malé dítě s úsměvem doťape k rodiči nebo kamarádovi na pískovišti, obejme ho a hryz. To je ale zlé a nevychované dítě… věřím tomu, že většině z vás tato myšlenka proběhne. Ale ono to tak ve skutečnosti není. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře