První krůčky dítěte

Datum přidání: 30. 5. 2017

Pamatuji si, kdy se malá poprvé postavila, nutně potřebovala vidět, co je na proutěném koši a šup, už stála… ani jsem to nečekala, prostě to najednou bylo… stejné to je s prvními krůčky, které následují. Je vhodné dítěti pomáhat a vést ho? Kdy už to přijde, poznáte to? Jaké botičky je dobré pořídit?

Každé dítě má svoje vlastní tempo...

Kdy dítě udělá první krok je individuální, některé děti začnou chodit před dovršením roku, některé klidně až v roce a půl. Určitě není nutné ani vhodné je vodit a ukazovat jim, co mají dělat. Přirozený vývoj je doporučován na 100%. Přílišnou snahou rodičů se naopak první krůček může oddálit.

Plazí se, leze po čtyřech nebo stojí?

Dítě pozorujte a sami uvidíte, jak se zdárně blíží k cíli. Každý pohyb po zemi je „malý krok“ k prvnímu kroku. Vše začíná plazením, lezením, pak se postaví. Dítě stojí najednou samo a pomoc rodičů nepotřebuje. Co jediné potřebuje je pozornost, aby si při prvních pokusech zatím stání neublížilo.

Dejte dítěti prostor získat jistotu samo v sebe

Pokud se už dítě postaví, musí pomalu získávat rovnováhu, aby mohlo samo vykročit. U nás doma malá dost často stála u stolku (držela se) a poskakovala, pak si oblíbila hrocha na kolečkách, kde měla madlo, chytla se a štrádovala. I zde mu musíte být na blízku a ochránit ho před nebezpečným pádem, ale jinak děťátko nechte. Samo postupně získá stabilitu, začne chodit samo bez opory (kolem 13. měsíce), později zvládat překážky. Zhruba kolem dvou let umí dítě chodit do schodů.

V jakých botkách prvně vykročit

Nabídka roztomilých botiček je opravdu velká. Názor maminek se ale liší, mají jinou představu, co je pro jejich dítě správné.
V základě na první krůčky dítě botičky nepotřebuje, doma mu postačí protiskluzové ponožky. Ale i zde se názory liší, můžete se setkat i s informací, že naboso jedině na měkkém povrchu, jako je tráva, písek…

Pokud jste zastánkyní barefoot obutí, určitě se bude líbit nabídka dětských kožených a jiných měkkých capáčků. Také si můžete přečíst náš článek – Barefoot – dětské nožičky bez botičky.

A obecné doporučení pro výběr bot?

Botky musí být lehké, dobře ohebné, bez podpatku (vyvýšené paty), úzké špičky (prstíky potřebují prostor), nadměrek cca 1,2 – 1,5 cm a dostatečně široké po celé délce. Vybírejte botičky s žirafou, symbol pro zdravou/ortopedickou botku.

Nikdo vám neřekne, co je zcela správné, ale nejvíce informací získáte právě od svého dítěte. Sledujte jeho pohyb, když je bosé – jak pracuje noha při každém kroku.

Závěrem, pokud byste přeci jen chtěli své dítě v pohybu podpořit, připravte mu bezpečný prostor, rozmístěte oblíbené hračky a nechte ho se pohybovat. Nezapomeňte podporovat a chválit.

Podobné články

Váha dětí: Není moc hubená nebo moc velký?

Ta vaše holčička je tak drobounká, to naší Lucinky je pěkný kousek. Je vám to povědomé? Možná i vy se občas neubráníte srovnávání váhy svých dětí s jejich vrstevníky. Ale je to nutné? Celý článek

DIY aktivity pro batolata

Připravte se na sychravé dny, kdy budeme muset trávit více času doma. Vyrobte si 3 aktivity pro naše nejmenší. Jednoduše vyrobíte zábavu, kde se děti učí barvy, tvary a procvičují jemnou motoriku. Inspirace: jak naučit dítě barvy. Celý článek

Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Píše Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Nemluví, ale rozumí... Sluch a řeč jako jeden tým – 5. díl

Možná máte doma batolátko, které právě oslavilo rok. A možná už s napětím čekáte na první slůvka. Rozumím tomuto očekávání, stejně jako znám radost, kterou první skutečně vyslovená a cíleně mířená slova pro rodiče malých dětí znamenají. Celý článek

Komentáře