Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

První krůčky dítěte

Datum přidání: 30. 5. 2017

Pamatuji si, kdy se malá poprvé postavila, nutně potřebovala vidět, co je na proutěném koši a šup, už stála… ani jsem to nečekala, prostě to najednou bylo… stejné to je s prvními krůčky, které následují. Je vhodné dítěti pomáhat a vést ho? Kdy už to přijde, poznáte to? Jaké botičky je dobré pořídit?

Každé dítě má svoje vlastní tempo...

Kdy dítě udělá první krok je individuální, některé děti začnou chodit před dovršením roku, některé klidně až v roce a půl. Určitě není nutné ani vhodné je vodit a ukazovat jim, co mají dělat. Přirozený vývoj je doporučován na 100%. Přílišnou snahou rodičů se naopak první krůček může oddálit.

Plazí se, leze po čtyřech nebo stojí?

Dítě pozorujte a sami uvidíte, jak se zdárně blíží k cíli. Každý pohyb po zemi je „malý krok“ k prvnímu kroku. Vše začíná plazením, lezením, pak se postaví. Dítě stojí najednou samo a pomoc rodičů nepotřebuje. Co jediné potřebuje je pozornost, aby si při prvních pokusech zatím stání neublížilo.

Dejte dítěti prostor získat jistotu samo v sebe

Pokud se už dítě postaví, musí pomalu získávat rovnováhu, aby mohlo samo vykročit. U nás doma malá dost často stála u stolku (držela se) a poskakovala, pak si oblíbila hrocha na kolečkách, kde měla madlo, chytla se a štrádovala. I zde mu musíte být na blízku a ochránit ho před nebezpečným pádem, ale jinak děťátko nechte. Samo postupně získá stabilitu, začne chodit samo bez opory (kolem 13. měsíce), později zvládat překážky. Zhruba kolem dvou let umí dítě chodit do schodů.

V jakých botkách prvně vykročit

Nabídka roztomilých botiček je opravdu velká. Názor maminek se ale liší, mají jinou představu, co je pro jejich dítě správné.
V základě na první krůčky dítě botičky nepotřebuje, doma mu postačí protiskluzové ponožky. Ale i zde se názory liší, můžete se setkat i s informací, že naboso jedině na měkkém povrchu, jako je tráva, písek…

Pokud jste zastánkyní barefoot obutí, určitě se bude líbit nabídka dětských kožených a jiných měkkých capáčků. Také si můžete přečíst náš článek – Barefoot – dětské nožičky bez botičky.

A obecné doporučení pro výběr bot?

Botky musí být lehké, dobře ohebné, bez podpatku (vyvýšené paty), úzké špičky (prstíky potřebují prostor), nadměrek cca 1,2 – 1,5 cm a dostatečně široké po celé délce. Vybírejte botičky s žirafou, symbol pro zdravou/ortopedickou botku.

Nikdo vám neřekne, co je zcela správné, ale nejvíce informací získáte právě od svého dítěte. Sledujte jeho pohyb, když je bosé – jak pracuje noha při každém kroku.

Závěrem, pokud byste přeci jen chtěli své dítě v pohybu podpořit, připravte mu bezpečný prostor, rozmístěte oblíbené hračky a nechte ho se pohybovat. Nezapomeňte podporovat a chválit.

Podobné články

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů. Celý článek

5 rad, jak zvládnout odplenkování dítěte. Obrňte se, vytrvejte a věřte

Samotný proces zbavení plen není vůbec snadný a dá zabrat mnohým rodičům, nicméně po jeho ukončení čeká všechny strany úleva. Kdy a jak je vhodné začít učit dítě na nočník a jak celou věc urychlit? Pokud tušíte, že se blíží období odplenkování i u vás... Celý článek

Jak na intimní hygienu holčiček? Pozor na synechii vulvy

Zatímco o intimní hygieně u chlapců se hovoří zcela běžně a toto téma je mezi maminkami kluků časté, o stejné problematice u děvčátek se už tak nemluví. Přitom péče o intimní partie holčiček je neméně důležitá. Celý článek

Komentáře