Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Datum přidání: 20. 8. 2019

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky. Pokud se rozhodneme jít do možnosti pořízení vlastního bydlení, je dobré alespoň rámcově vědět, co všechno nás čeká a jaká jsou nejčastější úskalí koupě vysněné nemovitosti.

Ujasněte si, co hledáte

Koupě nemovitosti je závažným krokem a pro většinu lidí také rozhodnutím na celý život. Dům či byt sice můžete posléze kdykoliv prodat, nicméně na začátku celého procesu je dobré ujasnit si, co od bydlení očekáváme, abychom předešli pozdějšímu zklamání. Mezi rozhodovací kritéria obvykle patří lokalita, velikost objektu a případného pozemku a samozřejmě cena.

LAGOM dětský pokoj. Styl, který ovlivňuje nejen bydlení

Určitě jste už slyšeli o pojmu LAGOM. Pokud ne, je to jeden ze žhavých trendů letošního roku, který pochází ze Skandinávie, konkrétně ze Švédska. Promítá se do různých oblastí našeho života, nejenom do bydlení.

Prozkoumejte situaci na trhu

Mezi naší představou a realitou může být velký rozdíl, což nám velmi rychle ukáže průzkum trhu. Nabídka nemovitostí se obvykle různí podle regionu a lokality, a i když může být velmi bohatá, nikdo nám nezaručí, že objevíme nemovitost odpovídající našim představám. Při koupi nemovitosti si velmi dobře zvažte, na kterých požadavcích vám záleží především a ze kterých jste případně ochotni slevit.

Zvažte spolupráci s realitní kanceláří

O prodeji nemovitosti se dá dozvědět různými způsoby, mezi základní patří nabídka realitních kanceláří. Těch je však v poslední době nespočet a kvalita jejich služeb se velmi různí. Od koupi nemovitosti přes realitní kancelář pak mnohdy odrazuje především výše provize, kterou by kupující mnohem raději investovali do nové kuchyně než do kapsy makléře. Pozor si dejte už při prohlídce nemovitosti. Kupující často podepíší zdánlivě nezávazný doklad o prohlídce, který je však zavazuje k nákupu nemovitosti jen přes realitní kancelář. Vězte, že takové jednání realitní kanceláře většinou znamená absenci pořádné dohody mezi realitní kanceláří a prodejcem nemovitosti a daná společnost si tímto způsobem jistí výdělek.

Anketa

Kupovali/prodávali jste nemovitost

Dobrá realitní kancelář také pomůže prodávajícímu zajistit průkaz o energetické náročnosti budovy, někdy též nazývaný energetický štítek, který má prodávající ze zákona povinnost dodat. PENB bývá často zmíněn v souvislosti nedodání a budova tak automaticky spadá do nejhorší možné třídy G, čímž ovšem daná věc není řádně vyřešena. Nebojte se při koupi domu požadovat energetický štítek – jednak vám dodá kompletní informaci o energetické náročnosti a stavu budovy, jednak ušetříte prodávajícím možné komplikace související s pokutou za nedodání PENB.

Nepodceňte odbornou právní pomoc

Možná si říkáte, že koupi nemovitosti zvládnete i bez právníka, např. jen s pomocí finančního poradce či s využitím selského rozumu, nicméně právní pomoc je skutečně dobré využít. Dobrý právník vám pomůže projít celým procesem rychle, a především bez komplikací, které se navíc nemusí projevit hned, ale až časem. Služby právníka oceníte při sestavení smlouvy o smlouvě budoucí, kupní smlouvy či dohodě o advokátní úschově.

Z pozice kupujícího také nezapomeňte, že v momentě převodu peněz celá věc nekončí, ale je také potřeba včas zaplatit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4% kupní ceny a také podat daňové přiznání v příslušném termínu.

Podobné články

Jak jsme mohli žít bez mobilních telefonů? O něco klidněji

To, že mobilní telefony naše životy změnily, je neoddiskutovatelné. Nejen tím, že díky nim jsme neustále v obraze, protože chytrý telefon v kapse znamená, že si ve vteřině bez problémů najdu vše, co potřebuji. Celý článek

Od bolesti u porodu vám nemusí ulevit jen epidurál. Jaké jsou další možnosti?

Blížící se porod vyvolává v mnohých ženách obavy, jak zvládnou bolest. Některé se bolesti bojí tak moc, že už dopředu mají jasno, že bez tišících prostředků se neobejdou. Jiné to nechávají na situaci. Připravili jsme proto pro vás přehled možností, které jako Celý článek

Píše Mgr. et Bc. Michaela Škorničková

Děti a peníze

„Už jsi dost velká, abys dostávala kapesné,“ pravili rodiče a v 7. A jsem začala dostávat kapesné. V roce 1999 jsem dostávala sto korun na měsíc. Rodiče mi vysvětlili, že je dobré šetřit a odkládat si peníze bokem. Celý článek

Komentáře