Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Reakce po očkování u dětí nepodceňujte. Tohle byste měli vědět

Datum přidání: 14. 12. 2017

Zatímco některé děti snášejí očkování dobře, jsou takové, které bohužel trápí po očkování nepříjemné reakce, od zvýšené teploty až po únavu nebo nechutenství.

Je dobře, že očkování a sledování jeho vedlejších účinků je věnována čím dál větší pozornost. Jsou rodiče, kteří nad očkováním nijak zvlášť nepřemýšlí. Prostě nechají dítě naočkovat podle očkovacího kalendáře, a když se u něj objeví zvýšená teplota, dají mu automaticky čípek nebo sirup. Potom je tady další skupina rodičů, kteří očkování odkládají právě z důvodu obav z vedlejších účinků. Ne vždy však odklad očkování znamená, že se dítě vyhne možným komplikacím.

Zatímco moje zkušenost s očkováním u všech tří dětí byla vždy dobrá, děti nikdy neměly žádnou větší reakci, kromě lehce zvýšené teploty, která trvala maximálně den, tak mám ve svém okolí maminky, které stejné štěstí u svých dětí neměly.

„Syn se narodil s nízkou porodní váhou a celkově byl drobnější, dohodla jsem se proto s paní doktorkou, že mu posuneme očkovací kalendář. Druhou dávku hexavakcíny dostal syn po prvním roce, ale bohužel to nedopadlo dobře. Druhý den se nemohl na nožičky pořádně postavit a k tomu se přidala teplota. Jeli jsme proto do nemocnice, kde vše zaevidovali a řekli nám, že se to může stát, ale jen výjimečně. Mohlo to být údajně zaviněno i špatnou aplikací.  Naštěstí po pár dnech vše dobře dopadlo, ale jen mě to utvrdilo v tom, že očkování by se nemělo podceňovat,“ líčí svou zkušenost pětatřicetiletá maminka Lenka z Prahy.

Rizika i ochrana očkování

Očkování chrání děti před infekčními onemocnění a o jeho přínosu nikdo nepochybuje. Ovšem i tak se jedná o zásah do dětského organismu, proto není divu, že se může objevit nežádoucí reakce. Než se s dítětem na očkování vydáte, je třeba znát určitá pravidla. A to první zní, že očkovat by se mělo pouze zdravé dítě. Pokud vaše děťátko trápí rýma nebo pokašlává, očkování odložte.

Paralen nedávejte preventivně

Přestože se dříve doporučovalo podávat dětem po očkování preventivně Paralen na sražení teploty, dnes lékaři tento postup nedoporučují. Ukázalo se totiž, že Paralen může snižovat účinnost vakcíny až o třicet procent. Abyste účinek očkování nesnížili, podávejte Paralen až ve chvíli, kdy má dítě skutečně horečku. Nejdříve však 24 hodin po očkování. Tím zajistíte, že neohrozíte tvorbu protilátek.

Nejčastější nežádoucí účinky očkování

  • Zvýšená teplota
  • Bolestivost a otok v místě vpichu, zarudnutí
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Bolest hlavy
  • Únava

Nežádoucí účinky po očkování hlaste

Každou větší reakci na očkování hlaste svému pediatrovi. Ten má ze zákona povinnost tuto informaci předat dále. „Poskytovatel zdravotních služeb je povinen příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví neprodleně sdělit neobvyklé reakce po očkování a název a číslo šarže použité očkovací látky,…“ uvádí se v Zákoně o ochraně veřejného zdraví.

Právě díky hlášením nežádoucích účinků mohou být rozpoznány dosud nepopsané nežádoucí účinky, vyšší než očekávaná frekvence výskytu známých nežádoucích účinků či závažnější průběh, než byl dosud znám. A už to je důvod, proč nežádoucí účinky nebrat jen jako nutné zlo, které k očkování patří, ale myslet na to, že to tak být nemusí.  

Podobné články

6 rad, jak dítě naučit na vlastní postýlku

Situace, kdy se dítě v noci stěhuje do postele rodičů, je velmi častá. Dítě má totiž přirozenou touhu usínat u matky od narození, protože i ve spánku cítí matčin dech, teplo, má blízko zdroj potravy a tak se dostavuje pocit bezpečí. Celý článek

Ujíždí vám nervy? Poradíme vám, jak mluvit s dětmi bez zbytečného křiku

Není snad rodič, kterému by někdy neujeli nervy, když se jejich děti vztekají. Jenže potom se dostáváte do kolotoče, kdy vaše dítě křičí a vy křičíte na něj, aby se uklidnilo. Jak tedy předcházet zbytečnému křiku? Celý článek

Píše Mirek z hrajsisemnou.cz.

Zimní boty Protetika a sníh nevadí

Sníh, padá sníh... stále to moc neplatí, ale zima je a tak je nutné mít pro děti to správné vybavení. Synovi jsme pořídili nové zimní boty. Celý článek

Komentáře

AK Adriana K napsal(a)

Bohuzel do ted nevim co si o ockovani myslet, mam dvojcatka a prvni davku Hexi dostali v roce a peti mesicich.... od te doby resime nelehke zdravotni komplikace... jednoho po druhem nam odvezla zachranka do nemicnice z duvodu tezkych Febrilnich kreci. Diky bohu vsechny krevni i neurologicke vysetreni jsou v naprostem poradku a z nemocnice nas propousti se slovy, ze se to obcas stane.... nevim jestli si nekdo umi predstavit, jak je narocne drzet nereagujici telicko ditete, ktere je jak hadrova panenka a vy mu nedokazete pomoci.... nikomu bych to neprala.