Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Režim školáků v karanténě. Jak zvládat přípravu do školy, domácnost a práci?

Datum přidání: 27. 3. 2020

S nečekanou situací, kdy byly náhle uzavřeny školy, se musíme my i děti naučit pracovat. Není to vždy jednoduché. Děti nejsou zvyklé dodržovat školní režim v domácím prostředí. Rodiče často musí/mohou pracovat z domova tzv. home office a zároveň se s dětmi musí učit. To nepočítáme povinnost postarat se o domácnost a alespoň všechny nakrmit.

Učitelé se snaží dodávat žákům učivo na každý den formou e-mailů či školních portálů, zároveň požadují, aby děti vypracované úkoly zasílaly zpět ke kontrole, plnily kvízy online, podle nichž jsou pak hodnoceny… Do nové role se museli rychle všichni začlenit bez ohledu na to, kolik dětí doma máme, zda jsme na vše sami, nebo máme na pomoc partnera, prarodiče a podobně.

Režim má své výhody

Co si budeme povídat. Většina z nás má ráda stereotyp. Máme rádi, když víme, co nás kdy čeká. Proto je dobré nastavit pro všední dny stejný rutinní režim, na který si během pár dnů zvykneme. A nepolevovat z něj. Ve škole se z něj také nepolevuje. Tedy pokud není dítko nemocné, nevyspané a podobně.

Je dobré si předem nastavit, jak bude den probíhat. Menší děti mohou dostávat úkoly souhrnně a následně plnit s rodiči podle rozvrhu nebo podle toho na co je nálada, aby zůstala dlouho dobrá. U větších dětí, které dostávají úkoly na každý den, je fajn držet se rozvrhu, jako by chodily do školy. Má to svou logiku. Těžší předměty probíhají ráno, kdy jsou děti svěží, lehčí pak v pozdějších hodinách.

Sice vám probrání učiva zabere stejně času, jako ve škole, ale protože máme doma jen jednoho žáka, rychle mu vysvětlíme to, čemu neporozuměl. Naopak však mnohdy musíme na internetu dohledat obrázky, poslouchat písně, číst úryvek z knihy… což ušetřený čas spolkne, ne-li si vyžádá jeho větší míru.

Nezapomeňte na odpočinek

Pokud občas pracujete z domu, možná máte vyzkoušeno, jak postupovat, aby vám šla práce od ruky. Rozdělujete si ji do dvouhodin, po nich si uděláte 20 min. pauzu, možná pracujete i 4 hodiny v kuse a na oplátku si pak hodinu relaxujete. Domluvte se na stejném postupu s dětmi. Záleží na nich, jaký interval jim bude vyhovovat. Každopádně by neměla být škola rozprostřena do celého dne. Měly by pak pocit, že nemají volno. To je však nezbytné, aby nebyly přetažené, frustrované.

Nejste v tom sami

Výhoda v učení se dopoledne a brzy odpoledne je i v tom, že vám mohou učitelé na dálku pomáhat. Vědí, že toho máte hodně, že možná bojujete s technikou, není pro vás snadné scanovat… Aktivně nabízí alternativy, jak jim požadované dokumenty, úkoly doručit, stejně tak jsou vám k dispozici, pokud si nevíte rady s probíraným učivem. Jestliže se s nimi budete radit v hodinách, kdy jsou online, je tady velká šance, že vám rychle odpoví a budete moci pokračovat. Nebudete muset myslet na to, že s matematikou nemůžete pokračovat, v zeměpisu jste nenašli přílohu s učivem, do dějepisu jste na daném portále nenašli rodokmenem panovníka…

Co můžete, připravte již večer

Jestliže máte na starost více dětí, velmi vám usnadní práci, když si vytisknete zaslané učivo do všech předmětů již večer. Můžete ho do sešitů dětí zrovna vlepit, aby jej děti nemusely zdlouhavě přepisovat.

Stejně tak se alespoň v mysli připravte na lehké předměty. Mělo by mít vaše dítko hudební výchovu nebo tělocvik? Výtvarnou výchovu nebo pracovní činnosti? Popřemýšlejte, jak si tyhle volnější hodiny užijete, můžete při nich relaxovat stejně, jako by mělo dítko hodinu volnou. Stačí jen pojmout učení hravou formou, dovolit dětem popustit fantazii, ukázat vám, co z tělocviku jim jde bravurně, co naopak neumí, nebo namalovat oblíbenou postavičku, nejen to, co musí.

Jak na víkendy

Učit během víkendu byste se měli tak, jako jste zvyklí z „běžných víkendů“ mimo karanténu. Starší děti se o víkendech učí, ale menší většinou ne. Snažte se, abyste vše zvládli během týdne a víkendy jste si mohli všichni odpočinout. Určitě děti nechte vyspat, podívat se na oblíbenou pohádku, hrát si se stavebnicemi nebo si číst. Jinak by měly pocit, že jsou otroky učení a k učení celkově by mohly získat velkou averzi.

Jestliže na vás padne splín, budete mít pocit, že situaci nezvládáte, na chvíli se zastavte, vyložte si nohy, dýchejte, uvařte si kávu… A vězte, že v tom nejste sami. Spojte se s rodiči spolužáků vašich dětí a předejte si informace, zkušenosti. Přesvědčíte se, že i jinde nestíhají, neví si rady s tím či oním, dopadá na ně nemožnost chodit ven, za kamarády… Vše to však brzy pomine a vy budete moci být pyšní na sebe i své děti, že jste vše zvládli a školní rok úspěšně ukončíte.

Podobné články

Jedno dítě nadané, druhé ne. „Rozvíjejte každé podle jeho možností,“ radí psycholožka

Mít doma nadané dítě nemusí být pro rodiče vždy taková výhra, jak se zdá. Takové dítě totiž potřebuje specifické podmínky pro svůj rozvoj, které by ovšem neměly být na úkor sourozence, který stejným nadáním neoplývá, aby se necítil méněcenný. Každé dítě je... Celý článek

Vystavějte si se svými dětmi společně ty nejhezčí vzpomínky!

Naši nejmenší naštěstí netuší, že my dospělí znovu čelíme nejistotě a obavám. V jejich světě nemají místo, protože život je jedno veliké dobrodružství. Na úžasné cestě za poznáním jsou máma a táta těmi nejbáječnějšími společníky Celý článek

Péče a výchova dětí v případě rozvodu? Jednou z možností je střídavá péče

Střídavá péče je v Česku relativně „nová“. Zatímco například v západoevropských zemích, Skandinávii, USA či Kanadě jde o běžný model fungující od 80. let, v tuzemsku ji právní řád umožňuje teprve od roku 1998. A rozhodně se nedá říct, že by se z ní... Celý článek

Komentáře