Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rodič jako příklad správného hospodáře

Datum přidání: 26. 3. 2019
Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Každá doba má své a v té dnešní se velmi často řeší, jak do výuky ve školách zakomponovat různé gramotnosti – čtenářskou, počítačovou, finanční nebo mediální. Odborníci i laici se předbíhají, aby navrhli ten nejlepší zaručený koncept vzdělání a pedagogové pak neví, co dřív učit a jak dané požadavky na vzdělání zapojit do konkrétních předmětů a vše stihnout. Je jasné, že škola hraje v životě dítěte významnou roli a každý rodič chce pro své dítě to nejlepší vzdělání. Proto dnes řada z nich velmi pečlivě řeší výběr školy. Nesmíme ale opomenout velmi důležitou skutečnost, a to fakt, že dítě nejvíce ovlivňujeme my rodiče a také osoby, se kterými dítě tráví nejvíce času.

Ruku na srdce – určitě i vám někdy dítě nastavilo zrcadlo a vy jste v jeho chování viděli sebe sama. A ne vždy to byl pohled příjemný, a tak jste byli donuceni k sebereflexi. Stejně tak jste se určitě v některých, zvláště emočně vypjatých situacích zastavili a řekli si, že se chováte jako vaše matka nebo váš otec, i když si myslíte, že se zaručeně chováte jinak, lépe než vaši rodiče.

To, co sami děláme, jak se chováme a jak řešíme různé životní situace, velmi významně ovlivňuje chování našeho dítěte a my mu tím vtiskáváme důležité vzorce pro jeho budoucí život. Nevím, jak to máte vypozorované vy, ale já mám tu zkušenost, že nejvíce „nasávají“ tyto vzorce v situaci, kdy zrovna moc nechceme. Nejsme roboti, a i my rodiče máme slabší chvilky, které se většinou dostaví, když jsme unavení. Osobně si myslím, že na tyto slabé chvilky máme nárok, ale když se zrovna nechováme správně, měli bychom svoje chování dětem vysvětlit, mluvit s nimi o tom.

Mluvte o všem

Je důležité s nimi komunikovat o pozitivních vzorcích a tyto situace s nimi aktivně sdílet. Dítě by mělo vědět, proč rodič chodí do práce a co musí umět pro to, aby tuto práci mohl vykonávat. Že za odvedenou práci náleží odměna. Nemusím dítěti sdělovat konkrétní výši svého platu, abych mu dokázala vysvětlit, že část těchto vydělaných peněz odevzdávám státu a k čemu pak slouží. Jaké máme základní rodinné výdaje – bydlení, doprava, jídlo, oblečení, zábava, spoření a další výdaje. Jestli nám každý měsíc něco zbyde, nebo se musíme opravdu hodně snažit, abychom s penězi vyšli.

Zapojte děti do chodu domácnosti

Když zapojím dítě do běžných domácích činností, jako je úklid, příprava jídla, nakupování, vymýšlení programu na volné víkendy, přirozeně mu tak ukážu, že se spousta věcí neděje automaticky a že my jako rodiče, kromě peněz, musíme také hospodařit s časem. Při úklidu může vidět, kolik mu daná práce zabere času, že k tomu používá nástroje a prostředky, které musíme buď jednorázově nebo pravidelně nakupovat.

Jak navodit týmového ducha?

Příprava jídla může být nádherná ukázka projektové práce – vymyslet, nakoupit, zaplatit, uvařit, uklidit. Když mu v tom budeme pomáhat my nebo sourozenec, pozná i výhody a úskalí týmové spolupráce.

Nechte je vymyslet program na víkend

Mě osobně velmi baví, dát dětem možnost zapojit se do vymýšlení víkendového programu. Jednak mají větší motivaci se programu účastnit a za druhé, mají možnost hospodařit s časem a svěřeným objemem peněz. Vidí tak kolik stojí jízdenka vlakem, lístek do kina, do bazénu, oběd v restauraci, vstupenka do zoo, lanovka, svačina na cestu. Musí naplánovat cestu, představit svoje plány zbytku rodiny, nadchnout je pro svou myšlenku.

Dětem naslouchejte

Abychom naučili děti naslouchat a podpořili v nich zájem o vyslechnutí našich názorů, které je mohou formovat, pak je nutné přejít také občas na druhý břeh a naslouchat jim samotným. Zapojit se do aktivit, které mají rády ony. Ať už je to o tom, že si udělám čas na hraní deskové nebo počítačové hry, kterou mají rády, nebo se budu zajímat o to, co baví je a jejich kamarády. Zkusme se zajímat, působit a být pro ně vzorem hlavně do příchodu puberty, protože ta nám pak často na nějakou chvíli ty dveře zavře.

Podobné články

Plazení, lezení, otáčení okolo své osy: Kdy to děti zvládají a pár tipů, jak je v jejich snažení podpořit

Aby se děti mohly správně vyvíjet a měly naučené správné pohybové vzorce, je důležité s nimi správně manipulovat. Jak na to, vám ve videu ukáže lektorka a zakladatelka Babyogy Lenka Gajdoštíková. Celý článek

Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Jak rozpoznat opožděný vývoj řeči

V předchozích článcích na téma logopedie jsme se seznámili s různými vadami řeči. Dnes se budeme věnovat tématu opožděného vývoje řeči. Jedná se o velmi rozšířenou vadu řeči. Počet dětí s tímto problémem prudce narůstá. Proč je tomu tak? Celý článek

Boty na cvičení nebo do bazénu? Slipstop capáčky i pro školáčky

Školní rok je již v plném proudu a s ním začínají i různé kroužky, kam děti chodí, aby na chvíli odložily tablety a jiné technické vymoženosti. Gymnastika, judo, plavání, … Na vše je třeba výbava, legíny, plavky, dres a boty. Celý článek

Komentáře