Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rodiče mi zničili život svojí sobeckostí a nezájmem

Datum přidání: 1. 10. 2019

Ať si říkáme, co chceme, tak výchova a dětství má na nás větší vliv, než si myslíme. Odborníci říkají, že v dětství vznikají tři přesvědčení, která nás formují po celý život, a to – jaký jsem, jací jsou ostatní a jaký je svět. Když nezažijete lásku a podporu rodičů, můžete mít v budoucnu potíže se sebevědomím, komunikací a vůbec oceněním sama sebe. Jak je těžké žít s takovým „břemenem“ se svěřila pětatřicetiletá Iveta, která je matkou pětiletého Jonáše.

Rodiče se o mě nezajímali

„Když si vzpomenu na to, jaké jsme měla dětství, mám vztek na své rodiče. Přestože se nikdy nerozvedli, neustále se hádali a pro nás se sestrou neměli pochopení. Nepamatuji si, že by mě mamka nebo taťka někdy objali nebo se zeptali, jak jsem se měla ve škole. Přestože taťka hodě pil, do práce chodil a doma potom jen ležel a říkal, že je živitel rodiny a jako takový má právo si odpočinout. Mamka si zase ráda vyrazila s kamarádkami na víno, ale to vždy skončilo hádkou rodičů, protože jí otec potom vyčítal, že někde lítá. A tak to bylo stále dokola.

Sice jsme se sestrou nezažily fyzické tresty, ale ten jejich nezájem nás ničil. Ani jeden z rodičů se nezajímal o naše známky, na třídní schůzky nechodili. Když jsem řekla, že bych ráda chodila do tanečků, tak mi řekli, že když si vše sama zařídím, tak ať si tam chodím. Nikdy nepřišli na naše vystoupení a když jsme jeli na soutěž, musela jsem se domluvit s rodiči kamarádky, aby mě vzali autem. Prostě jsem je nezajímala. Jen když jsem odmaturovala, vzali mě do cukrárny. Tím to ale skončilo.

Nyní jsem sama mámou a můj syn je pro mě vším. Udělala bych pro něj první poslední, ale myslím si, že to občas se svým zájmem přeháním. Nikde ho nechci nechávat samotného, neustále ho kontroluji. Dělám pravý opak toho, co dělali rodiče. Do toho si moc nevěřím, stále o sobě pochybuji.

Anketa

Jak byste se zachovali na místě Ivety vy? Snažili byste se rodičům odpustit nebo naopak byste se s nimi přestali stýkat?

odpustit
30% hlasů
nestýkat
28% hlasů

S rodiči se téměř nestýkám. Syn se na babičku a dědečka ptá, ale já nechci, aby s nimi trávil čas. Štve mě, jak se zachovali a nechci je vidět. Manžel mi říká, že bych jim měla odpustit, ale to nejde. Je tam tolik věcí, které se mi neustále z dětství vrací – jak mi mamka nikdy nenachystala cukroví na vánoční besídku a každý rok se mi děti smály, nebo jak jsem se styděla, že mi rodiče nekoupili nové oblečení a já stále chodila v tom samém i na tělocvik. Sestra se odstěhovala do zahraničí a s rodiči také nekomunikuje. Myslím si, že dětství tolik neřeší, jako já. Vzala si bezvadného muže, který ji miluje, má dvě děti a je spokojená. Řekla, že dětství je pro ni uzavřená kapitola a nechce se k němu vracet. Jenže mě to stále trápí,“ svěřila se Iveta.

Klíčem k radosti je odpuštění

I když se Ivetě nemůže nikdo divit, že je na své rodiče naštvaná, psychologové říkají, že klíčem k znovunalezení radosti je odpuštění. To je podle nich jediná cesta, jak se zbavit negativních emocí, které náš mozek sžírají jako jed. V takovém případě je možné vyhledat pomoc odborníka anebo si jednoduše s rodiči promluvit. I toto může prolomit ledy. A když ne, nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že minulost a rodiče již nezměníme, ale můžeme se z ní poučit a pozitivně ovlivnit svou budoucnost.

Podobné články

Máte doma malého bordeláře? 5 tipů, jak naučit děti uklízet

Kdo by neznal pořekadlo „Nepořádek v bytě, šťastné dítě“. Určitě na tom něco bude, ale přece jen je dobré vést děti k pořádku už odmalička. Máme pro vás pár tipů, které se budou hodit, až budete potomkovi vysvětlovat, proč by si měl nepořádek po sobě uklidit. Celý článek

Vystavějte si se svými dětmi společně ty nejhezčí vzpomínky!

Naši nejmenší naštěstí netuší, že my dospělí znovu čelíme nejistotě a obavám. V jejich světě nemají místo, protože život je jedno veliké dobrodružství. Na úžasné cestě za poznáním jsou máma a táta těmi nejbáječnějšími společníky Celý článek

Soutěžte a vyhrajte jednu z úžasných cen Schleich

Schleich výhry v soutěži přinesou jen a jen úsměv a možná se i v dopisu Ježíškovi objeví. Zkuste svoje štěstí a soutěžte v naší soutěži o Schleich: Koňská show, Pick-up s přívěsem a koněm nebo Kočár pro koňskou show. Celý článek

Komentáře