Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rodiče mi zničili život svojí sobeckostí a nezájmem

Datum přidání: 1. 10. 2019

Ať si říkáme, co chceme, tak výchova a dětství má na nás větší vliv, než si myslíme. Odborníci říkají, že v dětství vznikají tři přesvědčení, která nás formují po celý život, a to – jaký jsem, jací jsou ostatní a jaký je svět. Když nezažijete lásku a podporu rodičů, můžete mít v budoucnu potíže se sebevědomím, komunikací a vůbec oceněním sama sebe. Jak je těžké žít s takovým „břemenem“ se svěřila pětatřicetiletá Iveta, která je matkou pětiletého Jonáše.

Rodiče se o mě nezajímali

„Když si vzpomenu na to, jaké jsme měla dětství, mám vztek na své rodiče. Přestože se nikdy nerozvedli, neustále se hádali a pro nás se sestrou neměli pochopení. Nepamatuji si, že by mě mamka nebo taťka někdy objali nebo se zeptali, jak jsem se měla ve škole. Přestože taťka hodě pil, do práce chodil a doma potom jen ležel a říkal, že je živitel rodiny a jako takový má právo si odpočinout. Mamka si zase ráda vyrazila s kamarádkami na víno, ale to vždy skončilo hádkou rodičů, protože jí otec potom vyčítal, že někde lítá. A tak to bylo stále dokola.

Sice jsme se sestrou nezažily fyzické tresty, ale ten jejich nezájem nás ničil. Ani jeden z rodičů se nezajímal o naše známky, na třídní schůzky nechodili. Když jsem řekla, že bych ráda chodila do tanečků, tak mi řekli, že když si vše sama zařídím, tak ať si tam chodím. Nikdy nepřišli na naše vystoupení a když jsme jeli na soutěž, musela jsem se domluvit s rodiči kamarádky, aby mě vzali autem. Prostě jsem je nezajímala. Jen když jsem odmaturovala, vzali mě do cukrárny. Tím to ale skončilo.

Nyní jsem sama mámou a můj syn je pro mě vším. Udělala bych pro něj první poslední, ale myslím si, že to občas se svým zájmem přeháním. Nikde ho nechci nechávat samotného, neustále ho kontroluji. Dělám pravý opak toho, co dělali rodiče. Do toho si moc nevěřím, stále o sobě pochybuji.

Anketa

Jak byste se zachovali na místě Ivety vy? Snažili byste se rodičům odpustit nebo naopak byste se s nimi přestali stýkat?

odpustit
22% hlasů
nestýkat
33% hlasů

S rodiči se téměř nestýkám. Syn se na babičku a dědečka ptá, ale já nechci, aby s nimi trávil čas. Štve mě, jak se zachovali a nechci je vidět. Manžel mi říká, že bych jim měla odpustit, ale to nejde. Je tam tolik věcí, které se mi neustále z dětství vrací – jak mi mamka nikdy nenachystala cukroví na vánoční besídku a každý rok se mi děti smály, nebo jak jsem se styděla, že mi rodiče nekoupili nové oblečení a já stále chodila v tom samém i na tělocvik. Sestra se odstěhovala do zahraničí a s rodiči také nekomunikuje. Myslím si, že dětství tolik neřeší, jako já. Vzala si bezvadného muže, který ji miluje, má dvě děti a je spokojená. Řekla, že dětství je pro ni uzavřená kapitola a nechce se k němu vracet. Jenže mě to stále trápí,“ svěřila se Iveta.

Klíčem k radosti je odpuštění

I když se Ivetě nemůže nikdo divit, že je na své rodiče naštvaná, psychologové říkají, že klíčem k znovunalezení radosti je odpuštění. To je podle nich jediná cesta, jak se zbavit negativních emocí, které náš mozek sžírají jako jed. V takovém případě je možné vyhledat pomoc odborníka anebo si jednoduše s rodiči promluvit. I toto může prolomit ledy. A když ne, nezbývá nic jiného než se smířit s tím, že minulost a rodiče již nezměníme, ale můžeme se z ní poučit a pozitivně ovlivnit svou budoucnost.

Podobné články

Jak jsme mohli žít bez mobilních telefonů? O něco klidněji

To, že mobilní telefony naše životy změnily, je neoddiskutovatelné. Nejen tím, že díky nim jsme neustále v obraze, protože chytrý telefon v kapse znamená, že si ve vteřině bez problémů najdu vše, co potřebuji. Celý článek

Od bolesti u porodu vám nemusí ulevit jen epidurál. Jaké jsou další možnosti?

Blížící se porod vyvolává v mnohých ženách obavy, jak zvládnou bolest. Některé se bolesti bojí tak moc, že už dopředu mají jasno, že bez tišících prostředků se neobejdou. Jiné to nechávají na situaci. Připravili jsme proto pro vás přehled možností, které jako Celý článek

Kristýna Strakošová

Píše Kristýna Strakošová

Posilování pánevního dna – 5 mýtů

Jedna z nejčastějších rad lékařů a dalších odborníků, když chtějí člověku popsat, jak posilovat pánevní dno je přerušované močení. Je to ovšem také jedna z nejčastějších chyb! Proč? Proces vyměšování patří k našim přirozeným procesům, které řídí reflexy. Celý článek

Komentáře