Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rozhovor s logopedem, jak probíhá výuka logopedie online

Datum přidání: 21. 4. 2020
Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

V současné době probíhá celá řada terapií a výuky online. Je také logopedie jedním z oborů, které lze bez problémů provozovat přes internet?

Ano logopedie je obor, který má prostor pro terapie online. Pro celou řadu klientů (děti i dospělé) je to leckdy jediná možnost, jak se k české logopedii dostat.

Pracovala jste jako logoped online už dříve? (před situací s COVID-19) nebo jste začala až v době vypuknutí nouzového stavu?

Pracuji jako logoped online už téměř pět let. Tento nápad vznikl v době, kdy jsem žila s manželem v zahraničí a nechtěla jsem přijít o kontakt se svými klienty. Především jsem se nechtěla vzdát své milované práce, a proto jsem nabídla klientům svoji logopedickou péči online přes internet. Tímto způsobem jsem vlastně nabídla péči klientům, kteří také žijí v zahraničí ať už na trvalo nebo dočasně a je to pro ně jediná možnost, jak dopřát svým dětem (nebo i sobě) péči českého logopeda.

Jak logopedie online probíhá?

Vždy se s klienty nejdříve domluvíme na přesném dni a čase, ve kterém se spojíme (většinou přes Skype, Messenger, WhatsApp, facetime apod.) První online setkání většinou trvá 30–45 minut. Potřebujeme se seznámit, zjistit spoustu informací z rodinné či osobní anamnézy. U zahraničních klientů musíme brát v potaz, že děti vyrůstají ve vícejazyčném prostředí, a proto potřebujeme zjistit celou řadu informací týkajících se vývoje řeči. Po první logopedii online se dále domluvíme na novém termínu setkání a já zadám úkoly, které je potřeba trénovat. Vše je samozřejmě potřeba názorně ukázat a vysvětlit, aby byla terapie úspěšná.

Jak pomoci dítěti s nácvikem správné výslovnosti - hláska Ř

Hláska Ř se spontánně vyvíjí mezi pátým až sedmým rokem věku. Důležitým předpokladem pro správný vývoj hlásky Ř je správná tvorba hlásky R.

Dokážou se děti na logopedii přes internet dobře soustředit?

U většiny dětí není soustředění problém. V dnešní době jsou děti na obrazovky počítačů, tabletů a mobilů zvyklé a dokážou u nich vydržet hodně dlouho. Problematika soustředění je samozřejmě individuální a záleží také na mě jako logopedovi, jak zvládnu dítě přes obrazovku upoutat.

Je logopedie online vhodná pro všechny?

Úplně ne. Existuje celá řada diagnóz, pro které logopedie online vhodná není. K naší klientele patří například děti s dětským autismem, těžkou vývojovou dysfázií, ADHD a podobně. Pro tyto děti je samozřejmě daleko více přínosnější osobní terapie u nás v ambulanci. Jde o to, že zde máme dostatek krásných a hravých pomůcek, které upoutají pozornost dětí a rozvíjí ty oblasti, které online rozvíjet nelze.

Pro které děti je tedy logopedie online vhodná?

Logopedie online je určitě vhodná pro děti, které trénují správnou artikulaci (např. sykavky, R, Ř apod.), dále pro děti s opožděným vývojem řeči nebo lehkým typem vývojové dysfázie. Také pro dospělé je logopedie online jistě vhodná.

Hradí logopedii online zdravotní pojišťovny?

V tuto chvíli, kdy máme v naší zemi nouzový stav, je logopedie částečně proplácena. Bohužel je určena pouze pro stávající klienty, což znamená, že logopedi bohužel nemohou online přijímat klienty nové. Pokud mají klienti o logopedii online zájem, ale pojišťovna jejich péči neuhradí, mohou si online péči hradit sami soukromě.

Doporučila byste logopedii online využívat i nadále až nouzový stav skončí?

Určitě ano. Myslím si, že pro celou řadu klientů je tento způsob adekvátní náhradou osobní logopedické péče a stoprocentně přináší úspěchy v logopedické terapii.

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře