Rozvíjejte u dětí finanční gramotnost – KAPESNÉ

I když si to možná někteří rodiče nemyslí, kapesné je důležité. Je to totiž jeden z nejlepších nástrojů rozvoje finanční gramotnosti dětí. Samo o sobě však tento rozvoj neudělá – musí být doplněno o komunikaci ohledně zdravých finančních návyků.
Proč je kapesné důležité?
Díky kapesnému mají děti možnost hospodařit s vlastními finančními prostředky. Naučí se tak jednak určité samostatnosti při nákupech a hlavně pochopí základní principy hospodaření. Když např. utratí všechno po obdržení kapesného, nemají zbytek období nic. Učí se tedy, jak jsi správně částku rozvrhnout, zaplatit vše potřebné a tvořit rezervy. K tomu, aby si do sebe skutečně nasáli zdravé finanční návyky ale samotné peníze nestačí.
Co mám jako rodič dělat víc?

Když s kapesným u dítěte začínáte, nejlépe uděláte, když párkrát (nebo alespoň poprvé) pomůžete danou částku rozdělit. Část peněz (min. 10 %) by si dítě mělo někam uschovat jako rezervu – k tomu dostatečně poslouží kasička (pokročilí mohou použít dětské konto v bance). Šetřit může dítě také na nějakou větší věc, kterou si přeje. Další částí by si dítě mělo zaplatit nějaký pravidelný výdaj (např. obědy ve škole, tramvajenku, kroužek apod.) – tím dítě totiž učíme zodpovědnosti. A zbytek mu zůstane na útratu – je dobré dítěti pomoct spočítat, kolik má tedy peněz na den a vysvětlit mu, že když utratí více, bude se muset v dalších dnech uskromnit.
Kdy s kapesným začít?
Kapesné by měly děti dostávat od chvíle, kdy jdou do školy, resp. když umí aspoň trochu počítat. Na začátku ho mohou dostávat v týdenních intervalech (pro menší děti je měsíc příliš dlouhé období), postupně doporučuji přejít na měsíční – měsíc totiž dobře kopíruje i principy hospodaření domácnosti, pravidelné platby míváme také na měsíční bázi.
Také je dobré z hotovosti postupně přejít na bankovní konto – děti se tak naučí základní obsluhování účtu, bankomatu a platební karty a pochopí, že bankomat peníze netiskne, že se musí do banky nejdříve vložit.
Jak má být kapesné vysoké?
Výše kapesného samozřejmě odvisí od možností rodičů. Částka by měla pokrýt zmíněný pravidelný výdaj, dát dítěti prostor něco si koupit a určitou část ušetřit.
Další názory odborníků na kapesné se dočtete např. v tomto článku:
http://finmag.penize.cz/anketa/309365-ocima-expertu-jak-a-kdy-davat-detem-kapesne
Další články na téma rozvíjení finanční gramotnosti u dětí najdete na na našem blogu.