Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rozvod a děti. Na co se připravit?

Datum přidání: 4. 3. 2020

Rozvod je v dnešní době bohužel poměrně častá věc. Rozvádí se aktuálně asi 45 % párů a průměrná délka manželství je něco málo přes 13 let. Mnoho z nich má děti. Ať už jde o děti v jakémkoli věku, i jich se rozvod velmi dotýká. Dokonce i děti, které jsou již dospělé a samostatné, mohou rozvod rodičů nést velmi těžce. Je důležité, abychom my, rodiče, byli rozumní a dětem rozvod a život po něm co nejvíce usnadnili.

Reorganizace života

Chcete-li děti do své péče, nebo uvažujete o péči střídavé, bude pro vás rozvod znamenat přeorganizování dosavadního života. V době, kdy budou děti s vámi, je budete mít na starost jen vy. Pokud nežijete v domácnosti s prarodiči, zřejmě budete muset požádat o úpravu pracovní doby, zvláště tehdy, když máte malé děti, které je nutné dopravit do školky, školy a odpoledne je vyzvednout.

Používáte vůz? Zvykněte si dávat jej na pravidelné kontroly do servisu, abyste předešli nežádoucímu „výpadku“ jeho služeb. Zvláště, pokud do teď auto obstarávala vaše druhá polovička, bude pro vás chvilku možná auto oříškem.

Věnujte si čas

Každý druhý víkend by měly být děti u jejich druhého rodiče. O víkendech, které trávíte spolu, zapomeňte na gruntování bytu, vyřizování povinností, které můžete odložit na dobu, kdy budou u druhého rodiče. Víkend byste si spolu měli užít. Je důležité, aby váš společný čas nebyl jen o povinnostech, spěchu, shonu, ale i o pohodě, společných koníčcích, zábavě.

Určitě si pořiďte velký diář, do něhož si budete značit všechny povinnosti své i kolem dětí. Nikdo vám nic nepřipomene, vše bude na vás. Pamatujte ale, že je to zvládnutelné a funguje takhle spousta rodičů, někdy i když jsou spolu.

Jestliže vám to finance umožní a nemáte blízko k ruce prarodiče, poohlédněte se po slečně či paní na hlídání. Anebo poproste kolegyni, kamarádku, sousedku. Je důležité mít alespoň jednu osobu „na telefonu“.

Děti po rozvodu

Tak, jako pro nás dospělé, i pro děti je rozvod velkým zásahem do života. Už před rozvodem zpravidla pociťují, že vše není tak, jak má být. V průběhu rozvodu je citlivě seznamte s tím, co vás všechny čeká. Samozřejmě s ohledem na věk dětí. Pokud jsou malé, těžko budou rozumět, na spoustu věcí přijdou, až skutečně nastanou.

Větším dětem vysvětlete, jak budete jako rodina dál fungovat, kolik času budou trávit s druhým rodičem… Pokud to bude situace vyžadovat, neváhejte vyhledat dětského psychologa. Ten má zkušenosti a může vám v mnohém pomoci. Nejen v přístupu k dětem, ale i s praktickými otázkami, s možnostmi pomoci rodině jako celku nejen ve věci psychologické, ale i co se týče neziskových organizací, které samoživitelům pomáhají.

Druhý rodič

Po rozvodu dětem druhého rodiče nezprotivujte, neočerňujte ho, neuvádějte negativa, pro která jste se rozvedli… Děti to nenesou dobře, druhého rodiče mají většinou rády, byť váš názor na něj je negativní. Více se jim věnujte, dopřejte jim čas na aklimatizaci, mazlete se, travte společně co nejvíce času. Tolerujte možné zhoršení se ve škole, nesoustředění je pochopitelné, ale s časem by mělo odeznít. Možné je i horší spaní, plačtivost. Ať chcete, nebo ne, cítí narušení svého domova, jistot, na které byly od mala zvyklí.

Vše je samozřejmě individuální. Děti, které zažívaly domácí násilí nebo každodenní hádky ponesou zřejmě rozvod lépe než tam, kde bylo manželství zdánlivě v pořádku, kdy děti neví, že docházelo k nevěře, podvodům, obelhávaní druhého… Rozdílné je to taktéž v případě, kdy se oba rodiče dětem věnovali a starali se o ně, nebo tuto „funkci“ zastával jen jeden z nich.

Nespěchejte na děti po rozvodu. Dejte jim čas. Na vše a se vším. Dopřávejte jim bezpodmínečnou lásku. A tomu druhému nebraňte v kontaktu. Psychologové říkají, že i špatný rodič je lepší než žádný rodič.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře