Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Rozvoj řeči dítěte. Mohou rodiče něco zanedbat?

Datum přidání: 11. 7. 2019
Mgr. Eva Kolesová

Píše Mgr. Eva Kolesová

Spousta rodičů se potýká s poruchami řeči svých dětí. Někteří dochází pravidelně na logopedii, někteří se pokouší pomáhat dětem doma bez pomoci logopeda. Co je vlastně správně a jak na to? Mohou rodiče něco zanedbat? To jsou poměrně časté otázky, které si řada rodičů pokládá. Úplně nejdůležitější, co může rodič dítěti poskytnout už od chvíle, kdy se dítě narodí, je tzv. správný řečový vzor. Co si pod tímto pojmem máme představit?

Dospělého člověka, který by měl být správným řečovým vzorem pro dítě od chvíle jeho narození. Už od prvních chvil rodiče i ostatní členové rodiny s dítětem komunikují. Mluví na něj, usmívají se, zpívají mu a podobně. Často nás dospělé takové malé rozkošné miminko svádí k tomu, abychom se pitvořili a různě na něj šišlali. Již toto je první chyba, při které rozhodně správným řečovým vzorem pro dítě nejsme! Jistě to není vždy snadné udržet tvář a mluvit správně a přirozeně, nicméně je to pro vývoj řeči a nastavení správného řečového vzoru pro dítě velice důležité.

Děti se učí nápodobou

Děti slyší, co a jak říkáme. Učí se nápodobou naprosto vše! Tedy mluvit správně i špatně. A právě proto bychom měli s dětmi komunikovat zcela přirozeně, dbát na správnou výslovnost, učit je od útlého věku říkanky, písničky, číst pohádky a co nejvíce přirozeně komunikovat podle toho, co dítě v daném věku zajímá.

Člověku byl dán dar řeči. Vzájemná komunikace je zcela přirozená potřeba každého člověka, tedy i malých dětí. Často přichází rodiče do logopedických ambulancí a z jejich úst zní věta: “Náš syn nebo naše dcera nemluví tak, jak by měl/a, protože je líný/á.” Ale pozor! Není to tak. Dítě nikdy nemluví, protože nechce nebo je líné. Dítě nemluví, protože mu to z nějakého důvodu nejde. Celá řada rodičů se dětem věnuje, rozvíjí je po všech stránkách, a přesto se setkává s tím, že je jejich řeč opožděná.

Opoždění v řeči může být doprovázeno motorickou nevyzrálostí, děti mohou mít obtíže s porozuměním, slovní zásobou i vyjadřovacími schopnostmi. V takových případech je zřejmé, že příčinou opožděného vývoje řeči rozhodně není rodič, který se dítěti dostatečně nevěnuje. Totéž platí pro vývoj správné výslovnosti hlásek. Existuje celá řada dětí, se kterými si rodiče hodně povídají, věnují se jim, poskytují správný řečový vzor, ale i přesto děti potřebují logopedickou péči. U takových dětí je většinou příčinou nesprávné výslovnosti nevyzrálá motorika (pohyblivost) jazyka nebo nevyzrálé sluchové vnímání. V takových případech je logopedická péče jistě žádoucí. Při dobré spolupráci rodiny a logopeda je vysoce pravděpodobné, že se dítě vše správně naučí.

Jak pomoci dítěti s procvičováním správné výslovnosti hlásek CSZ A ČŠŽ

Správná výslovnost hlásek CSZ a ČŠŽ se vyvíjí mezi čtvrtým a pátým rokem věku. Když se výslovnost hlásek vyvíjí podle normy, naučí se dítě nejdříve vyslovovat ČŠŽ. Až potom se se spontánně tvoří CSZ.

Existují i případy, kdy je péče o rozvoj řeči ze strany rodičů mizivá nebo nulová. Komunikace s dítětem je omezena na potřebné minimum, protože rodiče nemají čas, dítě sedí u televize, tabletu nebo mobilního telefonu. Fenomén dnešní doby dalo by se říci. U některých dětí může mít tento životní styl negativní dopad na jejich celkový vývoj i vývoj řeči. Pokud dítě pouze pasivně sleduje zařízení typu tablet, aktivně nekomunikuje nebo komunikuje málo, mohou být následky zřetelné v oblasti nedostačující slovní zásoby, vyjadřovacích schopností, neschopnosti komunikovat s dospělými i svými vrstevníky. Řeč může být nejen opožděná, ale také omezená.

To, co platilo dříve, platí i dnes. Osobní kontakt, čtení pohádek, povídání si s dětmi, zpívání písniček a říkanek, hraní společných her doma i venku vytváří vztahy, ve kterých jsme navzájem spolu, ve kterých se učíme navzájem, ve kterých si dáváme i ze kterých přijímáme. Pro rozvoj komunikace je to to nejlepší, co můžeme pro své děti udělat.

Podobné články

Ochrana dětské pokožky před sluncem

Sluníčko už pálí a proto nesmíme zapomínat na ochranu dětské pokožky proti slunci. S teplým slunečným počasím vyrážíme více na výlety, procházky nebo jen na dětská hřiště. Ochrana pokožky nejen našich dětí je nezbytná. Celý článek

Péče o intimní partie u chlapců: Přetahovat nebo nepřetahovat?

Pokud máte doma malého chlapečka, tak dříve nebo později začnete řešit téma přetahování předkožky. Přetahovat nebo nepřetahovat? To je otázka, na jejíž odpovědi se neshodnou ani lékaři. Co tedy s tím? Celý článek

Léto s miminkem, batoletem nebo školákem? Tyto tipy se vám můžou hodit

Léto je konečně tady a vy už máte určitě v plánu celou řadu aktivit, které budete chtít s dětmi zvládnout. Poradíme vám, na co v létě nezapomenout, co s sebou určitě přibalit a přidáme pár tipů, jak zvládnout horké dny v pohodě. Celý článek

Komentáře