S dětmi za teplem v zimě? Jde to, ale s miminky počkejte

Datum přidání: 8. 2. 2018

Mnoho z nás sní o tom, že se v zimě vydá za teplem. Vymění mrazivé počasí a sníh za sluneční paprsky a koupání v moři. Ovšem, chcete-li vzít se sebou malé děti, měli byste vědět, na co se připravit a jak sebe i děti na teplotní rozdíl co nejvíce připravit.

S miminky počkejte až povyrostou

Měli bychom brát ohled na naše maličké děti a cestování na chviličku odložit. Děti nejsou na vysoké teploty nebo teplotní rozdíly vybaveny, můžeme jim skutečně ublížit.

Miminka se po narození musí aklimatizovat a najít si svůj denní řád. U miminek hrozí… naprostý rozruch v rytmu, jejich nepohodu, ztratí pocit bezpečí, který pramení ze stejného, zajetého stereotypu.

Děti do tří let věku nemají vyvinutý termoregulační systém. Proto je vystavování vysokým teplotám nevyhovující. Malé děti se mohou v teple snadno přehřát, hrozí úžeh, jejich tělíčko se snadno rozpálí a neumí se samo, přirozeně chladit, jako u větších a dospělých.

Připravte děti na cestování s předstihem

Proto, abychom dobře zvládli velkou změnu teplot, která může sahat až k rozdílu cca 40 °C, je dobré od podzimu zahájit přípravný program. Výborné je navštěvovat saunu. Do sauny mohou i menší děti od tří let. Děti otužujte, travte s nimi hodně času na čerstvém vzduchu, dopřávejte jim dostatek vitamínů v pestré stravě, ovoci, zelenině. Můžete přidat i výživové doplňky, ale není nutné to přehánět, postačí hlíva ústřičná, echinacea nebo podobné známé doplňky pro posílení imunity.

Návrat a nachlazení

Většina z těch, kdo odletí za teplem se vrátí a prodělají lehké nachlazení. Není divu. I když se organismus snaží, co může, je oslabený a stačí, aby nás ofouklo a rýma propukne. Stejně tak se může dostavit bolení hlavy, pokašlávání a únava… Vše se během pár dnů srovná, počítejte ale s tím, že týden po dovolené se vy ani děti nemusíte cítit dobře a možná budete kvůli dětem potřebovat zůstat doma z práce, než se s výkyvy a aklimatizací vypořádají.

Kde by se vám mohlo líbit

Krásnou exotiku najdete na Bali. Stále více našinců začíná cestovat už s miminky. Ne dobře se na to dívají lékaři, dětem i dospělým hrozí infekce, parazité, miminkům je nepříjemný přetlak v letadle, neumí jej ještě mírnit polykáním, zaléhá jim v uších….

Rad pro pohodové cestování je mnoho. Určitě si rezervujte ubytování předem, i když na 90 % víte, že nebude problém v místě ubytování sehnat. Neměl by vám chybět golfový kočár a krosnička, kde bude moci dítko sedět. V kočárku se může prospat a dá se jednoduše složit a připoutat na batoh. Na spoustě míst jsou chodníky ve špatném stavu, úzké, s kočárkem špatně sjízdné.

Zajistěte především dostatečnou hygienu a stejně tak je důležitá kvalitní pitná voda. Myslete na to, že ne všechno z tamní kuchyně musíte ochutnat. Kojící mamky by měly být obezřetné, dětem také vybírejte s rozmyslem. Po návratu mějte domluvenou prohlídku u dětského lékaře. Velmi často se stává, že si z těchto zemí chtě nechtě donesete parazita, kterého je nutné z těla dostat. Už na dovolené můžete pozorovat únavu, pobrekávání dětí, přestože jim jinak nic není. Právě toto působí často parazit.

Pokud vyrážíte, nechte si poradit v mnoha diskuzích, které plní příspěvky těch, kdo cestovali s dětmi do dálek před vámi. Budete nadšeni, kolik rad i tipů vám přinesou.

Podobné články

Cestování s dětmi do zahraniční bez doprovodu jednoho či obou rodičů

Chystáte se na dovolenou s dětmi a druhý rodič zůstává doma? Nebo se rozhodli prarodiče či jiní příbuzní, že vaše děti vezmou k moři nebo jinam do zahraničí? Jistě se na dny volna všichni zúčastnění těší, je důležité vyřídit dětem pár důležitých dokumentů. Celý článek

Patizonová polévka překvapí svojí chutí

Už ta barva polévky je v tomto sluníčkovém počasí dokonalá, jak krásně ladí. Chuť polévky je až neočekávaně lahodná. Opravdu je moc dobrá a dětem bude jistě chutnat. Tedy u nás doma tyto husté polévky s topinkou nebo krutonky vedou. Celý článek

Píše Nikola Podhorská

Vyberte dětem lůžkoviny pro nejkrásnější spánek

Pro děti chcete to nejlepší, protože víte, že vám to oplatí. Aby ale byly usměvavé, je potřeba, aby byly dobře vyspané. Správně se vyspí nejen díky dobré matraci a lůžkovinám, ale také díky textilu, který do postýlky zvolíte. Celý článek

Komentáře