S dětmi za teplem v zimě? Jde to, ale s miminky počkejte

Datum přidání: 8. 2. 2018

Mnoho z nás sní o tom, že se v zimě vydá za teplem. Vymění mrazivé počasí a sníh za sluneční paprsky a koupání v moři. Ovšem, chcete-li vzít se sebou malé děti, měli byste vědět, na co se připravit a jak sebe i děti na teplotní rozdíl co nejvíce připravit.

S miminky počkejte až povyrostou

Měli bychom brát ohled na naše maličké děti a cestování na chviličku odložit. Děti nejsou na vysoké teploty nebo teplotní rozdíly vybaveny, můžeme jim skutečně ublížit.

Miminka se po narození musí aklimatizovat a najít si svůj denní řád. U miminek hrozí… naprostý rozruch v rytmu, jejich nepohodu, ztratí pocit bezpečí, který pramení ze stejného, zajetého stereotypu.

Děti do tří let věku nemají vyvinutý termoregulační systém. Proto je vystavování vysokým teplotám nevyhovující. Malé děti se mohou v teple snadno přehřát, hrozí úžeh, jejich tělíčko se snadno rozpálí a neumí se samo, přirozeně chladit, jako u větších a dospělých.

Připravte děti na cestování s předstihem

Proto, abychom dobře zvládli velkou změnu teplot, která může sahat až k rozdílu cca 40 °C, je dobré od podzimu zahájit přípravný program. Výborné je navštěvovat saunu. Do sauny mohou i menší děti od tří let. Děti otužujte, travte s nimi hodně času na čerstvém vzduchu, dopřávejte jim dostatek vitamínů v pestré stravě, ovoci, zelenině. Můžete přidat i výživové doplňky, ale není nutné to přehánět, postačí hlíva ústřičná, echinacea nebo podobné známé doplňky pro posílení imunity.

Návrat a nachlazení

Většina z těch, kdo odletí za teplem se vrátí a prodělají lehké nachlazení. Není divu. I když se organismus snaží, co může, je oslabený a stačí, aby nás ofouklo a rýma propukne. Stejně tak se může dostavit bolení hlavy, pokašlávání a únava… Vše se během pár dnů srovná, počítejte ale s tím, že týden po dovolené se vy ani děti nemusíte cítit dobře a možná budete kvůli dětem potřebovat zůstat doma z práce, než se s výkyvy a aklimatizací vypořádají.

Kde by se vám mohlo líbit

Krásnou exotiku najdete na Bali. Stále více našinců začíná cestovat už s miminky. Ne dobře se na to dívají lékaři, dětem i dospělým hrozí infekce, parazité, miminkům je nepříjemný přetlak v letadle, neumí jej ještě mírnit polykáním, zaléhá jim v uších….

Rad pro pohodové cestování je mnoho. Určitě si rezervujte ubytování předem, i když na 90 % víte, že nebude problém v místě ubytování sehnat. Neměl by vám chybět golfový kočár a krosnička, kde bude moci dítko sedět. V kočárku se může prospat a dá se jednoduše složit a připoutat na batoh. Na spoustě míst jsou chodníky ve špatném stavu, úzké, s kočárkem špatně sjízdné.

Zajistěte především dostatečnou hygienu a stejně tak je důležitá kvalitní pitná voda. Myslete na to, že ne všechno z tamní kuchyně musíte ochutnat. Kojící mamky by měly být obezřetné, dětem také vybírejte s rozmyslem. Po návratu mějte domluvenou prohlídku u dětského lékaře. Velmi často se stává, že si z těchto zemí chtě nechtě donesete parazita, kterého je nutné z těla dostat. Už na dovolené můžete pozorovat únavu, pobrekávání dětí, přestože jim jinak nic není. Právě toto působí často parazit.

Pokud vyrážíte, nechte si poradit v mnoha diskuzích, které plní příspěvky těch, kdo cestovali s dětmi do dálek před vámi. Budete nadšeni, kolik rad i tipů vám přinesou.

Podobné články

Gabriela Bartošovská

Píše Gabriela Bartošovská

Slaný chřestový koláč

Koláče ve všech různých variantách u nás doma vedou. Je jedno zda sladké, slané, vždy jsou během mžiku pryč. Slané koláče mají jedno velké plus, jsou plné šťavnaté „nádivky“, do které můžete schovat skoro vše, a i dětem pak bude chutnat. Celý článek

Píše Magda Kolmanová

Zaměřeno na dětské domečky a skrýše

Děti milují schovávání. Pokud jim chcete udělat opravdu radost, pořiďte jim do pokojíčku nebo na zahradu jejich vlastní skrýš, kde se budou moci zašít před dospěláckým světem a prožívat svá tajná dobrodružství. Celý článek

Jemná smetanová cibulačka

"Polévka je grunt, kdo ji nejí, to je špunt," kdo by neznal toto pořekadlo. Babička nám to říkala snad pokaždé. Základem pro dobrou polévku je domácí vývar, může být zeleninový, kuřecí, hovězí... u této dobrůtky je třeba i čas. Vhodné pro děti od 1 roku. Celý článek

Komentáře