Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

S dětmi za teplem v zimě? Jde to, ale s miminky počkejte

Datum přidání: 8. 2. 2018

Mnoho z nás sní o tom, že se v zimě vydá za teplem. Vymění mrazivé počasí a sníh za sluneční paprsky a koupání v moři. Ovšem, chcete-li vzít se sebou malé děti, měli byste vědět, na co se připravit a jak sebe i děti na teplotní rozdíl co nejvíce připravit.

S miminky počkejte až povyrostou

Měli bychom brát ohled na naše maličké děti a cestování na chviličku odložit. Děti nejsou na vysoké teploty nebo teplotní rozdíly vybaveny, můžeme jim skutečně ublížit.

Miminka se po narození musí aklimatizovat a najít si svůj denní řád. U miminek hrozí… naprostý rozruch v rytmu, jejich nepohodu, ztratí pocit bezpečí, který pramení ze stejného, zajetého stereotypu.

Děti do tří let věku nemají vyvinutý termoregulační systém. Proto je vystavování vysokým teplotám nevyhovující. Malé děti se mohou v teple snadno přehřát, hrozí úžeh, jejich tělíčko se snadno rozpálí a neumí se samo, přirozeně chladit, jako u větších a dospělých.

Připravte děti na cestování s předstihem

Proto, abychom dobře zvládli velkou změnu teplot, která může sahat až k rozdílu cca 40 °C, je dobré od podzimu zahájit přípravný program. Výborné je navštěvovat saunu. Do sauny mohou i menší děti od tří let. Děti otužujte, travte s nimi hodně času na čerstvém vzduchu, dopřávejte jim dostatek vitamínů v pestré stravě, ovoci, zelenině. Můžete přidat i výživové doplňky, ale není nutné to přehánět, postačí hlíva ústřičná, echinacea nebo podobné známé doplňky pro posílení imunity.

Návrat a nachlazení

Většina z těch, kdo odletí za teplem se vrátí a prodělají lehké nachlazení. Není divu. I když se organismus snaží, co může, je oslabený a stačí, aby nás ofouklo a rýma propukne. Stejně tak se může dostavit bolení hlavy, pokašlávání a únava… Vše se během pár dnů srovná, počítejte ale s tím, že týden po dovolené se vy ani děti nemusíte cítit dobře a možná budete kvůli dětem potřebovat zůstat doma z práce, než se s výkyvy a aklimatizací vypořádají.

Kde by se vám mohlo líbit

Krásnou exotiku najdete na Bali. Stále více našinců začíná cestovat už s miminky. Ne dobře se na to dívají lékaři, dětem i dospělým hrozí infekce, parazité, miminkům je nepříjemný přetlak v letadle, neumí jej ještě mírnit polykáním, zaléhá jim v uších….

Rad pro pohodové cestování je mnoho. Určitě si rezervujte ubytování předem, i když na 90 % víte, že nebude problém v místě ubytování sehnat. Neměl by vám chybět golfový kočár a krosnička, kde bude moci dítko sedět. V kočárku se může prospat a dá se jednoduše složit a připoutat na batoh. Na spoustě míst jsou chodníky ve špatném stavu, úzké, s kočárkem špatně sjízdné.

Zajistěte především dostatečnou hygienu a stejně tak je důležitá kvalitní pitná voda. Myslete na to, že ne všechno z tamní kuchyně musíte ochutnat. Kojící mamky by měly být obezřetné, dětem také vybírejte s rozmyslem. Po návratu mějte domluvenou prohlídku u dětského lékaře. Velmi často se stává, že si z těchto zemí chtě nechtě donesete parazita, kterého je nutné z těla dostat. Už na dovolené můžete pozorovat únavu, pobrekávání dětí, přestože jim jinak nic není. Právě toto působí často parazit.

Pokud vyrážíte, nechte si poradit v mnoha diskuzích, které plní příspěvky těch, kdo cestovali s dětmi do dálek před vámi. Budete nadšeni, kolik rad i tipů vám přinesou.

Podobné články

Věděli jste, že čekanka je plná vitamínů? Vyzkoušejte recept na zapečenou čekanku

Zelenina, která se právě v zimních měsících dá koupit snad v každém obchodě. Jen ji dost často míjíme, protože nevíme…, ale to je chyba. Čekanka obsahuje mnoho potřebných látek pro náš organismus. Celý článek

Spolupracujeme s Máma v kuchyni

Šťavnatá hovězí sekaná s čočkou (od 8 měsíců)

Luštěniny i hovězí maso jsou dobrým zdrojem železa, které podporuje krvetvorbu, a spousta dětí je chudokrevných, neb tyto dvě suroviny (a s nimi i zelená zelenina, která je na železo také bohatá) nejsou zrovna jejich favority. Celý článek

3 recepty na rychlé vánoční cukroví. Preclíky, lanýžky a mila kuličky

Nestíháte? Známe to a když už není čas na linecké, pracny nebo rohlíčky, přichází na řadu nepečené super rychlé cukroví. Uvidíte, že i po něm se zapráší a děti ho budou milovat. Celý článek

Komentáře