Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

S miminkem proprvé u praktického lékaře

Datum přidání: 24. 8. 2016
Michala Knězková

Píše Michala Knězková

Do 48 hodin po propuštění z porodnice by mělo být miminko předáno k časné péči u vámi vybraného praktického lékaře pro děti a dorost. Velice pravděpodobně si již z porodnice domluvíte první termín vyšetření, a to v ordinačních hodinách vytyčených speciálně pro poradu, tedy zdravé děti, aby nehrozilo, že se potkáte v čekárně s nemocnými pacienty. Na první návštěvu byste neměli zapomenout:

 

  • zprávu z porodnice – každé miminko dostává v porodnici vlastní propouštěcí zprávu, na které jsou záznamy z vašeho pobytu v ní. Pro praktického lékaře jsou v ní důležité údaje, takže ji nezapomeňte vzít s sebou a předat do dokumentace, kterou založí lékař vašemu miminku
  • očkovací průkaz miminka – již první kontrola miminka bude zapsána do průkazu
  • dvě látkové pleny – jednu položíte pod miminko při vyšetření, druhá je praktická pro měření a vážení vašeho miminka

 

Miminku založíme vlastní zdravotní dokumentaci, do které se opíší důležité údaje z propouštěcí zprávy z porodnice. Doplníte informace o rodičích jako je adresa, telefonní kontakt a rodinná anamnéza – zajímat nás bude, s čím se vy jako rodič dlouhodobě léčíte, abychom v případě dědičných onemocnění bedlivěji hlídali vaše dítě.

 

Mohlo by vás zajímat, další články autora: Od narození: jak vybrat pediatra, Pediatrická péče v porodniciBarefoot – dětské nožičky bez botičky

 

Váha novorozence a váhové přírůstky

 

Sestřička miminko převáží, případně může změřit délku novorozence nicméně měření se v prvních týdnech příliš neprovádí, abychom zbytečně nenutily nohy miminka do přílišné extenze. Váhové přírůstky novorozence jste probírali jistě již v porodnici. Miminko po svém narození může ztratit až 10% své porodní hmotnosti, takže váha, se kterou prvně navštívíte svého pediatra, bude určitě nižší než váha při narození a je to zcela v pořádku. Novorozenec se na svou porodní váhu dostane přibližně za dva až tři týdny, pokud má dostatečný přísun živin z mateřského mléka (případně mléka umělého).

 

V prvních šesti měsících je optimální, když miminko přibývá na váze 150 až 200g za týden. V druhém půlroce života nám stačí přírůstek 80 až 120g za jeden týden.

 

Pokud novorozence kojíte, nepoznáte objem mléka, které vypije. Jestli ale miminko prospívá a na váze přibývá, není pro vás tento údaj podstatný a není třeba řešit množství vypitého mléka. Pokud ale nastane situace, že se váhový přírůstek zastaví nebo dokonce sníží, je třeba pitný režim bedlivě sledovat. Doporučuji v takovém případě dodržovat intervaly kojení maximálně 3 hodiny, ne delší. Zapůjčení digitální váhy a vážení miminka před a po každém kojení.

 

Zjistíte tak, kolik vaše miminko vypije a budete vědět, zda je problém v nedostatku mateřského mléka nebo budete hledat příčinu společně s vaším lékařem. Některým maminkám může trvat než se plně rozkojí, nicméně častým a správným přikládáním miminka k prsu jste na nejlepší cestě k plnému kojení. Pokud si nebudete vědět rady, případně budete potřebovat poradu, určitě neváhejte využít služeb laktačních poradkyň, které umí podpořit, motivovat a maminky uklidní a s kojením pomohou.

 

Objem mléka, které by mělo Vaše miminko vypít, si snadno spočítáte následující rovnicí. Opět je pro vás důležitá tehdy, kdy miminko neprospívá nebo ubývá na váze. Pak je třeba tekutiny hlídat a potřebné objemy zjistíte takto:

 

váha miminka v kilogramech x 150 = objem, který má vypít miminko za 24 hodin

 

příklad: dcera váží 3800g

 

podle rovnice tedy 3,8*150 = 570ml/24hod

 

novorozenec má mít 7-8 dávek za den, tedy při 7 krmení:

 

570ml / 7 = 81ml na jednu dávku

 

(u nedonošenců počítáme váha * 180ml)

 

Vyšetření lékařem

 

Dětský lékař novorozence vyšetří pohledem, pohmatem, poslechne srdce a plíce. Ukazujeme si jak i s malým miminkem „cvičit“. Na přebalovacím pultu či na tvrdé podložce si položíte miminko na jeden bok – nožičky mu přednožíte před tělíčko a v této poloze si s miminkem povídáte. Snažíte se o co nejrovnější záda miminka (pomůžete si tím, že podél zad položíte svou ruku). Po chvilce toto opakujete i na druhou stranu. Stačí chvilka denně. Podněty k miminku se snažíme vysílat z obou stran, aby nebylo nucené mít hlavičku položenou jen na jednu stranu, kdy by docházelo k jejímu slehávání. Na chvilku otočíme miminko i na bříško. Takto malý novorozenec bude vystrkovat zadeček vzhůru a zaboří obličej do podložky což jsou běžné a adekvátní reakce na tuto polohu. S postupem času bude kyčle přitiskávat k podložce a zdvihat hlavičku. K tomu má nyní ale ještě dostatek času a více po něm na bříšku nechceme.

 

Pokud kojíte, je třeba, abyste si dávala pozor na skladbu vlastního jídelníčku. Nezbytný je dostatečný přísun tekutin a vyvážená strava. Výhodou je, pokud se budete vyhýbat nadýmavým potravinám a těm vysoce alergizujícím jako jsou ořechy, čokoláda, tropické ovoce či jahody a med. I malého miminko je již třeba nechávat po krmení důkladně odříhnout.

 

Péče o pokožku a hygiena. V šestinedělí není nutné používat příliš kosmetických přípravků. Pokud jste některé používali již v porodnici a vyhovovaly vám i vašemu miminku, můžete s nimi pokračovat. Postačí ale pro koupání příjemně teplá voda.

 

Od praktického lékaře obdržíte recept na Vigantol – Vitamín D, který se podává dětem perorálně – jedna kapka denně. Dále pak žádanku či kontakt na ultrazvukové vyšetření kyčelních kloubů. První vyšetření proběhlo již v porodnici po narození, další bude probíhat na specializovaném pracovišti.

 

Neostýchejte se lékaře na cokoli zeptat. Obzvlášť jste-li prvorodička, můžete mít mnoho otázek a určitě se v rámci návštěvy lékaře vyptejte na vše potřebné.

 

Do další poradny objednáváme přibližně za týden na převážení a konzultaci s maminkou, zda jde vše jak má, jak se daří miminku, a podle váhového přírůstku domluvíme další kontrolu miminka. Nezapomeňte v následujících dnech vyřídit vše potřebné se zdravotní pojišťovnou, abyste na příští kontrole mohli u lékaře doplnit do dokumentace rodné číslo novorozence.

Podobné články

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Klíšťata, komáři, vosy, včely… u dětí. Jak ošetřit a předcházet bodnutí

Jak na klíšťata, jak se chránit, jak je správně vyndat, co kontrolovat… můžete najít v článku Klíšťata a domácí repelent. V tomto období se nesetkáme jen s klíšťaty, příroda je plná vos, včel, sršňů, čmeláků nebo komárů. Celý článek

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat. Celý článek

Komentáře