Samovyšetření. Rutina, která může zachránit život

Datum přidání: 20. 1. 2019

Zhoubná onemocnění patří mezi velké strašáky naší společnosti. Rakovinou prsu onemocní každý rok více jak sedm tisíc českých žen. Přestože každý rok stoupá počet žen, které rakovinou prsu onemocní, mezi dobré zprávy jednoznačně patří, že počet úmrtí díky včasným diagnostikám a novým technologiím klesá.

Co způsobuje rakovinu prsu?

Na vznik onemocnění má vliv celá řada faktorů, a proto bohužel nejde zaručit, že v případě dodržování určitých podmínek se vám toto onemocnění vyhne. Špatná životospráva, genetické zatížení, nízký věk u první menstruace, pozdní nebo žádné těhotenství… To všechno jsou faktory, které vznik onemocnění mohou ovlivnit. Statistiky však mluví jasně: Při včasném objevení nemoci lze rakovinu porazit.

Jak na samovyšetření

Přestože v ordinacích lékařů často visí různé materiály k tomuto tématu, zdaleka to nestačí a je potřeba si to stále připomínat. Podle webu www.triola.cz jsou podstatné především tyto kroky: 

  • Samovyšetření provádějte každý měsíc, nejlépe po skončení menstruace, tedy v době, kdy v těle probíhá nejméně hormonálních změn.
  • Svlékněte se do půl těla, postavte se před zrcadlo a zvedněte ruce. Jsou obě vaše prsa stejná jako při minulé kontrole?
  • Prsa promačkejte třemi prsty krouživými pohyby a všímejte si, zda nenarazíte na nějaký pevný útvar nebo bulku.
  • Prohmatejte je také od klíční kosti až k podpaží.
  • Nakonec je promněte v dlaních, abyste se ujistili, že jste prohlédli opravdu každý kousek.

Samovyšetření se může ze začátku zdát trochu podivné, nicméně tento pocit velmi rychle vymizí, a právě znalost vlastního těla a včasné rozpoznání neobvyklých změn vám může bez nadsázky zachránit život.

Neobvyklé jevy, kterých si můžete všimnout

Jakákoliv změna u prsou může signalizovat onemocnění, zvláště pokud objevíte některou z následujících:

  • Vytéká vám z prsa tekutina, změnila kůže na prsou barvu?
  • Má bradavka nebo celé prsou jiný tvar než doposud?

Něco jsem objevila, co teď?

Pokud se vám cokoliv nezdá, rozhodně nepanikařte, nemusí to znamenat přímo rakovinu prsu a také to nemusí znamenat vůbec nic. Každopádně je na odborníkovi, aby situaci vyhodnotil, a proto se neváhejte co nejdříve objednat k lékaři. Možností, kam zajít je hned několik. Můžete jednak navštívit svého gynekologa, praktického lékaře nebo např. mamocentrum. S návštěvou rozhodně neotálejte, koneckonců i pro vás samotnou bude nejlepší co nejdříve vědět, na čem jste.

Více o prevenci rakoviny prsu najdete také na #prsakoule.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Danielou Frydrýnovou, www.triola.cz.

Podobné články

Píše Tereza Bečková

Mateřská dovolená v roce 2019 a její výpočet

Mateřská dovolená je bezpochyby spojena s radostnými situacemi. Jedinou chybkou v jinak veselém období je povinnost řešit peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na mateřskou nevzniká automaticky. Jak ji získat a jak na výpočet mateřské v roce 2019? Celý článek

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Komentáře