Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Samovyšetření. Rutina, která může zachránit život

Datum přidání: 20. 1. 2019

Zhoubná onemocnění patří mezi velké strašáky naší společnosti. Rakovinou prsu onemocní každý rok více jak sedm tisíc českých žen. Přestože každý rok stoupá počet žen, které rakovinou prsu onemocní, mezi dobré zprávy jednoznačně patří, že počet úmrtí díky včasným diagnostikám a novým technologiím klesá.

Co způsobuje rakovinu prsu?

Na vznik onemocnění má vliv celá řada faktorů, a proto bohužel nejde zaručit, že v případě dodržování určitých podmínek se vám toto onemocnění vyhne. Špatná životospráva, genetické zatížení, nízký věk u první menstruace, pozdní nebo žádné těhotenství… To všechno jsou faktory, které vznik onemocnění mohou ovlivnit. Statistiky však mluví jasně: Při včasném objevení nemoci lze rakovinu porazit.

Jak na samovyšetření

Přestože v ordinacích lékařů často visí různé materiály k tomuto tématu, zdaleka to nestačí a je potřeba si to stále připomínat. Podle webu www.triola.cz jsou podstatné především tyto kroky: 

  • Samovyšetření provádějte každý měsíc, nejlépe po skončení menstruace, tedy v době, kdy v těle probíhá nejméně hormonálních změn.
  • Svlékněte se do půl těla, postavte se před zrcadlo a zvedněte ruce. Jsou obě vaše prsa stejná jako při minulé kontrole?
  • Prsa promačkejte třemi prsty krouživými pohyby a všímejte si, zda nenarazíte na nějaký pevný útvar nebo bulku.
  • Prohmatejte je také od klíční kosti až k podpaží.
  • Nakonec je promněte v dlaních, abyste se ujistili, že jste prohlédli opravdu každý kousek.

Samovyšetření se může ze začátku zdát trochu podivné, nicméně tento pocit velmi rychle vymizí, a právě znalost vlastního těla a včasné rozpoznání neobvyklých změn vám může bez nadsázky zachránit život.

Neobvyklé jevy, kterých si můžete všimnout

Jakákoliv změna u prsou může signalizovat onemocnění, zvláště pokud objevíte některou z následujících:

  • Vytéká vám z prsa tekutina, změnila kůže na prsou barvu?
  • Má bradavka nebo celé prsou jiný tvar než doposud?

Něco jsem objevila, co teď?

Pokud se vám cokoliv nezdá, rozhodně nepanikařte, nemusí to znamenat přímo rakovinu prsu a také to nemusí znamenat vůbec nic. Každopádně je na odborníkovi, aby situaci vyhodnotil, a proto se neváhejte co nejdříve objednat k lékaři. Možností, kam zajít je hned několik. Můžete jednak navštívit svého gynekologa, praktického lékaře nebo např. mamocentrum. S návštěvou rozhodně neotálejte, koneckonců i pro vás samotnou bude nejlepší co nejdříve vědět, na čem jste.

Více o prevenci rakoviny prsu najdete také na #prsakoule.

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Danielou Frydrýnovou, www.triola.cz.

Podobné články

Nikdy není pozdě začít si plnit své sny. Ani s dětmi!

To, že máte děti, ještě neznamená, že musíte rezignovat na své koníčky nebo že už nemáte právo na sny. A nemyslíme tím, že si jednou v klidu vypijete kafe, ale že se třeba rozhodnete studovat vysněný obor, začnete se učit cizí jazyk Celý článek

Investice do kojící podprsenky se vyplatí

Kojící podprsenka by měla mít místo v každém prádelníku kojící ženy. Má spoustu pozitiv pro potřeby ženy. Dokáže ulevit zádům, dává oporu prsům, kojení s ní je pohodlnější … Celý článek

Hádky jako koření vztahu

Ještě na konci minulého tisíciletí byla italská manželství proslulá dvěma věcmi – délkou trvání a počtem hádek v domácnosti. A ačkoliv bývají hádky označovány jako koření vztahu, byl to spíše vliv katolické církve, který zapříčinil absenci rozvodů... Celý článek

Komentáře