Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Sedmá dětská nemoc s divným jménem: Syndrom ruka-noha-ústa

Datum přidání: 29. 10. 2019

S dětmi zjistíte, že existuje tolik nemocí, o kterých jste do té doby neměli ani zdání. Jednou z nich je i tzv. Sedmá nemoc, které se také říká syndrom ruka – noha – ústa. A pozor – nevyhýbá se ani dospělým.

Jak už název napovídá, její projevy jsou nezaměnitelné – okolo úst, na dlaních a chodidlech se objeví vyrážka, která se může proměnit až v bolestivé pupínky. Často jsou tyto projevy provázeny zvýšenou teplotou, apatií a nechutenstvím.

Pozor na jizvičky

Přestože toto onemocnění probíhá většinou bez komplikací, riziko představuje „pouze“ zanesení infekce do svědivé vyrážky. To se týká především dětí s ekzémem. Mohly by jim tam zůstat jizvičky. Některé horší stavy mohou skončit tak, že dojde k odloučení nehtů na rukách nebo nohách.

Bohužel je toto onemocnění vysoce nakažlivé a nakazit se můžou i dospělí. Své o tom ví i táta Jirka, který Sedmou nemoc „chytnul“ od svého syna. „Když se loni syn osypal v obličeji a přidaly se vyrážky na dlaních a chodidlech, vůbec jsme netušili, co by to mohlo být. Praktická lékařka však měla hned jasno. Řekla nám, že se jedná o syndrom ruka – noha – ústa a že místa máme potírat tekutým pudrem jako při neštovicích. Syn to snášel statečně. Bohužel už druhý den jsem se začal osypávat také já. Jenže na rozdíl od syna se mi na chodidlech udělaly puchýře, takže chůze byla velmi bolestivá. Když jsem s tím navštívil svou lékařku a řekl jsem jí, že mám Sedmou nemoc, dívala se na mě dost nedůvěřivě. Jakmile mě ale prohlédla, dala mi za pravdu. A ještě konstatovala, že průběh dětských nemocí je u dospělých často mnohem horší. To se také potvrdilo. Zatímco syn byl za pár dní jako rybička, i když mu pupínky ještě nějakou dobu zůstaly, já jsem musel zůstat doma mnohem déle, protože jsem měl strašné bolesti. Dokonce jsem přišel o několik nehtů na nohou,“ svěřil se tatínek, který dodal, že mladší syn ani manželka se tímto infekčním onemocněním nenakazili.

Pátá dětská nemoc

Přišel podzim a sním začaly být zase populární dětské virózy. Mezi jedny z častějších virů patří vzduchem přenášené parvoviry B19, které způsobují Pátou dětskou nemoc. Je typická pro věk předškolních a mladších školních dětí, a poměrně snadno se podaří ji rodičům rozpoznat. Tím nejnápadnější příznakem je u dětí charakteristický exantém v obličeji.

Jaké jsou projevy a jak se léčí

Kromě již výše uvedených projevů se mohou u této nemoci objevit afty v ústech a pacienti často uvádějí, že je brní nohy nebo bolí uši. Také kousání je pro mnohé z nich bolestivé, proto je vhodné podávat spíše kašovitou stravu.  

Onemocnění většinou odezní během deseti dnů. Inkubační doba je 3–6 dní a „hlavní“ sezónu má syndrom ruka – noha – ústa v létě a na podzim. Nejčastěji postihuje děti do deseti let, ale jak jsme psali, výjimkou nejsou ani dospělí.

Při léčbě se doporučuje klidový režim, dostatek tekutin, zvýšený přísun vitamínů (zejména „béčka“). Při svědění se doporučuje fenistil nebo přikládání studených obkladů na postižená místa. Puchýřky můžete potírat mastičkami obsahujícími zinek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, je třeba vynechat návštěvu kolektivu a dodržovat hygienu, a to včetně omytí hraček, se kterými si dítě hrálo.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře