Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Šestá nemoc – nemoc malých dětí nebo také „spalničky nemluvňat“

Datum přidání: 17. 11. 2019

Jsou nemoci, které si prodělá takřka každé dítě. K těm, které se často objevují, ale některé děti se mu přece jen vyhnou, patří šestá nemoc. Jde o virové onemocnění, které se šíří kapénkami z dýchacích cest a nejčastěji postihuje děti v rozpětí od 6 měsíců věku do cca 3 let. U starších dětí se vyskytuje zřídka.

Projevy šesté nemoci

Bylo vaše dítko ještě včera plné síly a najednou má vysokou horečku, která dosahuje i 39 stupňů Celsia? Možná je i přes vysokou teplotu běžně aktivní, na první pohled u něj nemoc nepozorujete, ale teplota je nesporná. Přitom možná i jí, má chuť k jídlu, má běžnou náladu. K projevům se ale může přidat i lehká rýma, pokašlávání. Některé děti dostanou průjem, jsou neklidné a ospalé. Ojedinělé není ani zduření uzlin na krku nebo nateklá víčka očí.

Sedmá dětská nemoc s divným jménem: Syndrom ruka-noha-ústa

S dětmi zjistíte, že existuje tolik nemocí, o kterých jste do té doby neměli ani zdání. Jednou z nich je i tzv. Sedmá nemoc, které se také říká syndrom ruka – noha – ústa. A pozor – nevyhýbá se ani dospělým.

Průběh nemoci

Inkubační doba nemoci je 7–14 dnů a dítě je nejvíc infekční v inkubační době a v průběhu dnů s horečkou. Nemoc se objevuje náhle a nárůst teploty je velmi rychlý. Přetrvává asi tři dny, pokud je nad 38 stupňů Celsia, je důležité ji snižovat léky ke snížení horečky. U malých dětí, které jsou plačtivé, ubolené, můžete podat lék i dříve, abyste jim pomohli od nepříjemného stavu.

Při dlouhodobé vysoké horečce u kojenců hrozí febrilní křeče. Vhodné je proto horečku mírnit nejen léky, ale i zábalem zápěstí či kotníků, případně otíráním dítka vlhkým hadříkem. Balení celého těla do mokré osušky, nebo koupel ve vlažné vodě, což prováděly s dobrým úmyslem naše maminky a možná si na tento velmi nepříjemný proces pamatujete i přes nízký věk, který jste měli, se již vůbec nedoporučuje.

Po třech dnech teplota náhle klesne k normálu, a během pár hodin můžeme pozorovat na trupu dítka, ale také na krku a ramínkách bohatě vysetou vyrážku. Objevují se různě velké růžové skvrny, které mají „rozpité“ ohraničení. Nemusí, avšak může vystupovat nad povrch pokožky. Jestliže kůži zmáčknete, zbělá. Je pozitivní, že vyrážka nesvědí, dítku není nepříjemná, a do 24 hodin tak, jako rychle vznikla, zase odezní.

Komplikace u nemoci

Šestá nemoc v drtivé většině případů proběhne bez komplikací. U vysokých horeček je ale dobré vyhledat vždy lékařskou pomoc, aby došlo k vyšetření a odhalení skutečné příčiny horečky, tzn., zda nemá spojitost s jinou nemocí.

Podobné články

Učíme se poznávat barvy. Jak a kdy začít s učením barev?

Poznávání barev patří mezi dovednosti, které se děti učí zvládnout velmi brzy. U předškoláků se pak předpokládá, že poznají širokou škálu barev a často z toho bývají například u zápisu do první třídy děti zkoušeny. Jak a kdy tedy začít s učením barev? Celý článek

Vyrobte si doma dezinfekční gel na ruce

Díky koronaviru je nejen nedostatek roušek a respirátorů, ale také desinfekčních prostředků. A jak už to většinou bývá, co nelze sehnat v obchodě, snažíme se vyrobit svépomocí. Je to možné i v případě zmiňovaného dezinfekčního gelu k mytí rukou. Celý článek

Píše Michaela Kocourková

Jak může nemoc ovlivnit vaši výplatu?

Chřipkových epidemií, viróz a dalších chronických nachlazení je v tomto období hodně. K těmto onemocněním jsou nejvíce náchylné děti předškolního a školního věku, které navštěvují školská zařízení a jsou každý den ve větším kolektivu jedinců. Celý článek

Komentáře