Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Šestá nemoc – nemoc malých dětí nebo také „spalničky nemluvňat“

Datum přidání: 17. 11. 2019

Jsou nemoci, které si prodělá takřka každé dítě. K těm, které se často objevují, ale některé děti se mu přece jen vyhnou, patří šestá nemoc. Jde o virové onemocnění, které se šíří kapénkami z dýchacích cest a nejčastěji postihuje děti v rozpětí od 6 měsíců věku do cca 3 let. U starších dětí se vyskytuje zřídka.

Projevy šesté nemoci

Bylo vaše dítko ještě včera plné síly a najednou má vysokou horečku, která dosahuje i 39 stupňů Celsia? Možná je i přes vysokou teplotu běžně aktivní, na první pohled u něj nemoc nepozorujete, ale teplota je nesporná. Přitom možná i jí, má chuť k jídlu, má běžnou náladu. K projevům se ale může přidat i lehká rýma, pokašlávání. Některé děti dostanou průjem, jsou neklidné a ospalé. Ojedinělé není ani zduření uzlin na krku nebo nateklá víčka očí.

Sedmá dětská nemoc s divným jménem: Syndrom ruka-noha-ústa

S dětmi zjistíte, že existuje tolik nemocí, o kterých jste do té doby neměli ani zdání. Jednou z nich je i tzv. Sedmá nemoc, které se také říká syndrom ruka – noha – ústa. A pozor – nevyhýbá se ani dospělým.

Průběh nemoci

Inkubační doba nemoci je 7–14 dnů a dítě je nejvíc infekční v inkubační době a v průběhu dnů s horečkou. Nemoc se objevuje náhle a nárůst teploty je velmi rychlý. Přetrvává asi tři dny, pokud je nad 38 stupňů Celsia, je důležité ji snižovat léky ke snížení horečky. U malých dětí, které jsou plačtivé, ubolené, můžete podat lék i dříve, abyste jim pomohli od nepříjemného stavu.

Při dlouhodobé vysoké horečce u kojenců hrozí febrilní křeče. Vhodné je proto horečku mírnit nejen léky, ale i zábalem zápěstí či kotníků, případně otíráním dítka vlhkým hadříkem. Balení celého těla do mokré osušky, nebo koupel ve vlažné vodě, což prováděly s dobrým úmyslem naše maminky a možná si na tento velmi nepříjemný proces pamatujete i přes nízký věk, který jste měli, se již vůbec nedoporučuje.

Po třech dnech teplota náhle klesne k normálu, a během pár hodin můžeme pozorovat na trupu dítka, ale také na krku a ramínkách bohatě vysetou vyrážku. Objevují se různě velké růžové skvrny, které mají „rozpité“ ohraničení. Nemusí, avšak může vystupovat nad povrch pokožky. Jestliže kůži zmáčknete, zbělá. Je pozitivní, že vyrážka nesvědí, dítku není nepříjemná, a do 24 hodin tak, jako rychle vznikla, zase odezní.

Komplikace u nemoci

Šestá nemoc v drtivé většině případů proběhne bez komplikací. U vysokých horeček je ale dobré vyhledat vždy lékařskou pomoc, aby došlo k vyšetření a odhalení skutečné příčiny horečky, tzn., zda nemá spojitost s jinou nemocí.

Podobné články

Internet je síť plná zábavy a informací, ale také toho zlého aneb bezpečnost dětí na internetu

V dnešní době jsou naše děti čím dál tím více na síti. Již od nejmladšího věku používají mobilní telefony s internetem, počítače, tablety nebo herní konzole. Ale jsou při jejich používání v bezpečí? Celý článek

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života? Celý článek

Poznejte sílu Nienhuis pomůcek aneb ruku v ruce s Montessori

Také patříte k rodičům, kteří se snaží dětem kupovat hračky, které je nenásilně učí, trénují jejich trpělivost, zlepšují logické myšlení? Ale také přivedou malé zvědavky k poznání, že je potřeba se o hračky starat, zacházet s nimi šetrně…? Celý článek

Komentáře