Sex po porodu. Na co se připravit, čemu předcházet...

Datum přidání: 1. 4. 2018

Porodu se ženy obávají z více důvodů. Některé sužuje představa, jak samotný porod zvládnou. Jiné se obávají o své zdraví. Další spíše přemýšlí nad zvládnutím porodu miminkem. Mnoho žen se bojí toho, co bude následovat po porodu, ať už si vezmeme zvládání mateřství, vlivu na ženu samotnou, důležitého sexu po porodu…

Obavy jsou opodstatněné, ale v drtivé většině ženy porodem zjistí, že jejich starosti, strach a obavy byly zbytečné, nebo přehnané. Což je pozitivní zpráva.

Připravujte se společně

Připravujte se na porod a zapojte i partnera, může to mít příznivý vliv na fungující sex po porodu. Jestliže váš partner vysloveně neodmítá porod, podívejte se na pár videí třetí fáze porodní. Budete mít dokonalou představu o tom, co vás čeká a že i když se bojíte, nejde o nadlidský úkol. Video ale může uchránit váš vztah od nechtěného – účasti otce u porodu, která by vedla k traumatu muže, po kterém muži nejsou schopni sexuálního života, jako to bylo dřív.

Díky videu mohou muži zjistit, zda účast na porodním sále a přihlížení porodu zvládnou. Pokud se muž necítí silný na účast při porodu, nenuťte jej. 

„Sexuální půst“ kvůli rekonvalescenci

Pro ženu je porod velmi náročný nejen co se vydané energie týče, ale také co se týče roztažení vagíny, možného poškození poševních stěn, hráze, konečníku… Pokud dojde k trhlinkám, drobné se zahojí samy, větší ošetří ihned po porodu lékař. Pokud k nim dojde, je samozřejmé, že bude oblast pánevního dna několik dnů bolet, na sex ženy těsně po porodu většinou nemají ani pomyšlení. Pokud nenastanou komplikace, nemusíte se ale rekonvalescence obávat, za pár týdnů se vše zahojí.

Abyste hojení uspíšily, doporučuje se častá hygiena, nenásilné, cvičení k posilování svalstva kolem konečníku i celkově pánevního dna.

Obava z pohlavního styku je u žen často spíše psychická. I když je nic nebolí, byly na gynekologické prohlídce po porodu, která dopadla výborně, mají obavu, že sex přinese bolest, obnoví čerstvě zhojené, nebo že muž nebude pociťovat uspokojení kvůli roztažení a ochabnutí stěn vagíny. Většinou jde o zbytečné obavy, což oba partneři zjistí po prvním pohlavním styku. Měli byste být samozřejmě jemní, opatrní, doporučuje se, aby žena nejdříve masturbovala a sama zjistila, že ji na dotek, potlačení, nic nebolí, že i vzrušivost funguje a nervové zakončení v oblasti klitorisu, vagíny jsou funkční, dostávají se zpět do „chodu“.

Potíže s hemoroidy

Jestliže jste byly zvyklé s partnerem provozovat anální sex, po porodu se jej na čas budete s velkou pravděpodobností muset vzdát. Nebude to však na dlouho, nebojte se. Velmi často ženy trpí poporodními hemoroidy, občas dochází k natržení, které může vést až k řitnímu otvoru. Pro zahojení můžete používat masti volně prodejné v lékárně, dělat si odvar z dubové kůry a pár minut v něm v sedě relaxovat. Velmi příznivý vliv má posilování svalstva cvičením, nebo jemná masáž prsty.

Hormonální změny

Za snížení libida u žen můžou hormonální změny, které porod přináší. Příroda je mocná, a i tady má vše dokonale ošetřeno. Přirozeně dochází k úbytku chuti na sex. Tělo samotné tak usnadňuje žene dobu, kterou potřebuje k hojení ran. Hormony se snaží, aby se žena co nejlépe a nejvíce mohla starat o dítě, tvořilo se mateřské mléko, nevyčerpávala se, nehrozilo prozatím další těhotenství…

Únik moči

Psychickým blokem způsobujícím nechuť k sexu může být u žen obava z úniku moči. Svalstvo je ochablé a chvilková inkontinence po porodu není tak vzácná. Ženy se mohou obávat, že jim při uvolnění, sexu moč unikne a dojde k nepříjemné situaci. Inkontinence u žen v drtivé většině sama odezní. Pokud přetrvává, je důležité nečekat a navštívit lékaře, který situaci odborně vyhodnotí. Samozřejmé by mělo být zpevňování pánevního svalstva co nejdříve po porodu, ať už preventivně, nebo za účelem eliminace inkontinence.

Nebojte se porodu a vlivu na váš sexuální život předčasně. Většina párů je pár týdnů po porodu opět sexuálně aktivních. Některé ženy mají chuť na sex pár dnů po porodu, jiné naopak až za několik měsíců. Záleží na každé individuálně. Pokud ale nejsou postelové hrátky tím, co vás napadá dlouhodobě, trápí vás to, nebo je již nespokojen váš partner a cítíte, že „nejste ve své kůži“, neoddalujte návštěvu gynekologa. Pomůže vám a vy se budete moci opět těšit ze svého těla, z orgasmu, z potěšení vás i vašeho partnera.

Podobné články

Monika Čepelková

Píše Monika Čepelková

Jak mi Pokémoni zasáhli do finančního vzdělávání

Asi před 3 měsíci jsem neměla o existenci barevných kartiček s Pokémony ani tušení. Teď se s nimi setkávám každý den a nejsem z toho zrovna nadšená. Přesto se snažím na „soužití“ s nimi najít něco pozitivního. Celý článek

Jste těhotná? Přečtěte si, co se děje první dva měsíce ve vašem těle

Zjednodušeně se dá říct, že první měsíc těhotenství o svém „jiném stavu“ nemáte zdání. I když se obecně říká, že těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tak výstižnější je pojmenování deset lunárních měsíců, což znamená deset měsíců trvajících 28 dnů. Celý článek

Spolupracujeme s fitMAMI®

4 tipy, jak se připravit na první pracovní cestu

Stále více maminek na mateřské pracuje a dost z nich navíc díky své práci i cestuje. Možná ta první cesta čeká právě vás. Víte, jak se na to připravit? Jste šest měsíců po porodu, miminko už vás nepotřebuje každé tři hodiny a na řadu přichází práce Celý článek

Komentáře