Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Šikana na děti nečíhá jen ve škole. Naučte děti se jí bránit

Datum přidání: 8. 8. 2017

Šikana je bohužel jev, se kterým se vaše dítě může setkat skoro kdekoli. Nejčastěji si ji spojujeme s prostředím školy, hrozí však potenciálně v každém dětském kolektivu. Tedy i na letních táborech.

O šikaně mluvíme ve chvíli, kdy se dítě ocitne v situaci, která je mu fyzicky, psychicky či obojím způsobem nepříjemná, kdy mu ubližuje jiné dítě nebo častěji skupina dětí a ono není schopné útokům samo čelit a zabránit.

Proč šikana vzniká

Šikana vzniká z různých příčin – stačí, aby dítě bylo nějakým způsobem „jiné“ než jeho vrstevníci. Je jedno, jestli se vymyká temperamentem, svými koníčky, vzhledem (stačí i třeba to, že nosí brýle), dovednostmi anebo, jak je dnes bohužel poměrně časté, svými majetkovými poměry.

Dětský kolektiv dovede být krutý, a jsou-li v něm jedinci se sklony k agresi, kteří navíc dokážou strhnout jinak nekonfliktní děti na svou stranu, svou oběť si najdou poměrně snadno. Stačí, aby vybrané dítě mělo starý mobil, příliš dobře se učilo nebo – právě na táboře – bylo třeba nešikovné a zkazilo svému týmu táborovou hru.

Ostatní se mu pak posmívají, pomlouvají ho nebo ostentativně ignorují a vylučují z kolektivu. Časté bývá schovávání a ničení věcí, nucení k činnostem, které oběť nechce dělat, které ji bolí a ponižují, a v neposlední řadě různá míra fyzického násilí.

Šikana má dvě velká úskalí. Špatně se na ni přichází, pokud se dítě samo nesvěří. A pokud přece vyplave na povrch, ti, kdo by ji měli řešit, ji často bagatelizují jako obyčejné dětské „pošťuchování“.

„Jsi kluk, musíš přece něco vydržet!“ „Holky takové jsou, tak se tím netrap, vyrostou z toho!“ Tak přesně takovými větami ve svém dítěti navždy pohřbíme touhu se nám s něčím svěřit. Dáme mu pouze pocit, že je na všechno samo a nikdo mu nepomůže.

Problémy dětí nezlehčujme

Pravidlo číslo jedna tedy zní: Nikdy nezlehčovat problémy svého dítěte. I kdyby nám z dospělého pohledu připadaly úsměvné, pro dítě jde vždy o vážnou věc a tak k tomu musíme přistupovat. A šikana je všechno, co je mu nepříjemné a s čím si samo neporadí. Od toho má pak nás. Případně jinou dospělou osobu, které důvěřuje a může se jí svěřit.

Šikaně lze předcházet tak, že se s dětmi naučíme mluvit. To nejsou jen kamarádi a šikana. To je široké spektrum přátelského, méně přátelského a nepřátelského chování, až po třeba sexuální obtěžování.  Dítě by mělo vědět, že se může rodičům svěřit. Důležitá je vzájemná důvěra mezi námi a dítětem, která se však buduje léta. Dítě by mělo také vědět, že se může ohradit a mělo by znát přijatelné formy ohrazení vůči jemu nepříjemnému chování,“ říká psycholožka Eliška Antoš Bachová, která je sama maminkou tří dětí. 

Šikana a letní tábory

  • Letní tábory jsou specifické v tom, že tam i jinak bezproblémové děti často trochu „zvlčí“ a snadno se nechají strhnout k věcem, které by je jinak třeba nenapadly. Typické případy jsou třeba ty, kdy děti bydlí společně v chatce a tři její obyvatelé se domluví na čtvrtého, kterému dělají nejrůznější naschvály.
  • Od žertů, třeba drsnějších, ke skutečné šikaně je pak už jen krůček. Schovat oblečení ve sprše je pro jednou dobrý vtip, pokud se z toho stane pravidlo a přidá se k němu spousta dalších naschválů, kvůli kterým má pak dítě třeba i potíže zvládnout chod tábora, už je zle.
  • Oběť šikany je v tu chvíli v ošemetné situaci. Na jednu stranu se utěšuje, že trápení brzy skončí, protože tábor netrvá věčně. Na druhou stranu právě to, že jde o jednorázovou záležitost a účastníci tábora se už třeba nikdy nepotkají, dává agresorům často ještě větší kuráž, než jakou by měli třeba ve škole.
  • Co můžeme jako rodiče pro své dítě udělat? Předně s ním mít dobrý vztah, aby se nebálo nám s čímkoli svěřit. Snažit se ho vychovávat tak, aby z něj rostl sebevědomý a se sebou spokojený jedinec, takového si k šikaně vybere málokdo. A pokud jde konkrétně o letní tábor, prověřujte a prověřujte, obzvlášť pokud se váš potomek takovéto akce účastní poprvé.
  • Není na škodu si o tématu promluvit s lidmi, kteří tábor organizují, nejlépe přímo s vedoucími. Jaký na ni mají názor, jak by ji řešili? Pokud budou trousit vtipy a šikanu spíše zlehčovat, asi bude lepší poohlédnout se jinde.
  • Před odjezdem si najděte čas na rozhovor s dítětem. Vyptejte se ho na pocity, zda se na tábor těší. Popovídejte si o dalších dětech, které tam budou, pokud jsou to jeho kamarádi, poraďte, jak se spřátelit s dětmi, které nezná. Vysvětlete mu, že na táboře můžou být děti různého věku, různě vychovávané, a není podmínkou kamarádit se se všemi. Podmínkou je, aby spolu všechny děti dobře vycházely a chovaly se k sobě hezky.
  • Připomeňte, že vedoucí jsou tam i od toho, aby řešili jakýkoli problém, a že se dítě nemá ostýchat přijít za nimi s prosbou o pomoc či radu. Zdůrazněte, že nejde o žalování, ale řešení problému, na který dítě samo nestačí.

Podobné články

Venku není nuda a dětem prospívá. Proč je vytáhnout do přírody?

Vzpomínáte si ještě, jak vypadaly dny, když jste byli malí? Velmi pravděpodobně jste běhali před domem, hráli si na hřišti a lezli po stromech. A teď si sáhněte do svědomí – jak tráví čas venku vaše děti? Nejsou náhodou více času doma než v přírodě? Celý článek

Oblečení s UV ochranou nebo opalovací krém pro děti? Co je lepší?

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo hodláte trávit delší dobu u vody na koupališti a zvažujete, jestli pořídit svým dětem oblečení s UV filtrem, tak my máme jasno. Tato investice se totiž vyplatí. Celý článek

Nedonošeňátka... miminka, která potřebují zvláštní péči. Co základního je třeba?

Každé novorozené miminko se nám zdá maličké a křehké. Žasneme nad jeho maličkými prstíky, chodidly, dlaněmi, jeho celá ruka je jako naše dlaň… Ještě menší jsou miminka, která se narodí o týdny dříve. Celý článek

Komentáře