Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Sladit režim čtyřem dětem není nemožné, ale chce to dobré plánování

Datum přidání: 6. 9. 2018

Tak, první týden v novém školním roce máme úspěšně za sebou a já si můžu na chvíli vydechnout. Ale opravdu jen na chvíli. Jak zvládnout režim a organizaci se čtyřmi dětmi, když máte doma kojence, batole, předškoláka a školáka?

Mít čtyři během osmi let je buď pro odvážné rodiče nebo rodiče, kteří nad organizací celé rodiny dopředu moc nepřemýšleli, protože by jinak do toho nešli. Tak jako my.  To samozřejmě myslím s nadsázkou, protože své děti nadevše miluji, ale kdo má více než dva potomky, tak mi dá určitě za pravdu, že bez nastaveného režimu to opravdu nejde.

Denní režim už od miminka

Nám se osvědčilo nastavit dětem odmalička pevně daný režim, který se týká spaní, jídla a času na hraní. Díky tomu nemáme problém s usínáním nebo vstáváním dětí do školky a školy. Samozřejmě, že o prázdninách máme režim volnější, ale ne nikdy na moc dlouhou dobu. Máme vyzkoušeno, že po pár dnech se nám to vrátí a děti jsou podrážděné, a to třeba jen z toho, že nespaly tak dlouho, jak jsou zvyklé. Protože ať jdou spát v sedm nebo v deset, vždy vstávají (samy) pravidelně mezi šestou a půl sedmou.

Na co dále nedám dopustit, jsou společné snídaně a večeře u jednoho stolu. Je to také jedna z mála chvilek během dne, kdy si můžeme společně povídat. Jinak to prostě v naší rozlítané domácnosti snad ani nejde. Přiznávám se, že to chce občas trošku úsilí a rozhodně to u nás nevypadá jako v reklamě na cereálie, kde se celá velká rodina na sebe usmívá a spořádaně si jídlo vychutnává. O krásně čistém stole si můžu nechat jen zdát, drobečky všude, rozlité pití a do toho pošťuchující se děti. Stačí, aby jeden řekl, že má více sýru než druhý a je oheň na střeše.

Ke třem synům (ve věku 2, 4 a 8 let) nám v létě přibyl náš nejobletovanější člen rodiny, dvouměsíční holčička. Ta je naštěstí od svého pobytu v bříšku zvyklá na neustálý hluk, tak jí nedělá problém spát v tak zvukově náročných podmínkách se třemi divokými bratry okolo sebe.

Hektická rána

Nejnáročnější část dne je bezesporu ráno, kdy je potřeba vypravit dvě děti do školky a jedno do školy, to vše ještě s miminkem. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, nachystejte si vše potřebné už večer. Já vím, občas se to prostě nestihne, ale zkuste to. Ráno vás to bude stát mnohem více úsilí. Takže nachystaná aktovka, batůžky do školky a oblečení na druhý den připravené. To je základ. Také nikdy nesmím zapomenout zkontrolovat kalendář, kde si píšu, jestli nemají děti nějakou nečekanou akci, například návštěvu divadla a podobně.

Doporučuji nedávat dětem moc na výběr, co se týče snídaně. Není to o tom, že dětem nutím něco, co nemají rády, ale jakmile jim dáte na výběr a jeden si poručí sýr, druhý jogurt a třetí marmeládu, můžete si být jistí, že dříve nebo později si to alespoň jeden rozmyslí a bude chtít to, co má bratr. A na to ráno prostě není čas.

Oblečení si mladší kluci chystají společně se mnou večer, protože si jen tak něco na sebe nevezmou. Staršímu je to úplně jedno, ten by šel klidně i v pyžamu. Díky tomu odpadá další stres – tohle si na sebe nevezmu. Znáte to?

Tipy pro velkou rodinu

  • nastavte si pevný režim
  • vstávejte o něco dříve než děti, abyste stihli připravit svačiny a snídani
  • věci na druhý den mějte dopředu nachystané
  • veďte si plánovací kalendář, jedině tak na nic nezapomenete
  • pokud je to možné, plánujte kroužky tak, aby se vám nepřekrývaly
  • pokud máte miminko, pořiďte si šátek nebo nosítko, volné ruce jsou k nezaplacení
  • využijte pomoci babiček nebo dědečků, pokud je to jen trochu možné
  • vydržte, teď je to sice šílené, ale jednou se vám veškerá energie od dětí zase vrátí

No a pak konečně odchod do školky a školy. Protože většinou si mladší kluci chtějí vzít s sebou nějakou hračku (téměř vždy si na ni vzpomenou záhy poté, co zaklapneme dveře), tak doporučuji před odchodem připomenout, že je čas vzít si oblíbenou hračku a pak již můžeme vyrazit.

V této fázi ještě dokojím holčičku, hodím na sebe šaty a vyrazíme do školky, kterou máme přes ulici. Školák naštěstí zvládne cestu do školy i ze školy sám. Vycházíme ale společně.

Klidné dopoledne a odpolední program

Za největší oříšek ve velké rodině považuji najít si čas na každé dítě zvlášť. Jsem proto ráda, že dopoledne mám čas věnovat se naplno jen své holčičce a už se těším, jak začneme chodit plavat nebo na cvičení. Po obědě přichází školák ze školy, mladší kluky vyzvedávám až po svačině. Díky tomu mám čas s Kryštofem napsat a zkontrolovat úkoly, aniž by nás někdo rušil. On je spokojený, že má potom již klid a čeká ho volné odpoledne. Tedy pokud nejde na kroužky, které má třikrát týdně.

Odpoledne vyzvedávám kluky a jdeme domů, kde nachystám svačiny. Ano, zase mají hlad. Já poté s jedním z nich a holčičkou vyrážím do kroužků. Prostřední syn chodí dvakrát týdně tancovat, nejmladší má zase jeden den v týdnu cvičení v místním Sokolu. Díky velké pomoci dědy, který nám chodí hlídat dvakrát týdně, nemusím s sebou brát všechny, což je neskutečná pomoc. Po návratu z kroužků přichází domů manžel, na což se vždy všichni těšíme, a začíná podvečerní chystání věcí, večeře, koupání… Při uspávání máme děti spravedlivě rozdělené. On čte pohádky starším dětem v pokojíčcích a já zase uspávám nejmladšího a prohlížíme si knížky, nejčastěji s miminkem v šátku. Holčička chodí spát později, ale to nám nevadí, alespoň máme čas si ji zase užít jen sami pro sebe. A ráno jedeme zase znovu…

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře