Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Datum přidání: 16. 7. 2019

Píše Michaela Černá

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok?

Kdo má nárok na slevu na dítě?

Na slevu na dítě máte pochopitelně nárok jen jako daňový poplatník, pokud s vámi žije nezaopatřené dítě ve společné domácnosti a vy se o něj staráte. Uplatnit si ji můžete buď vy, nebo váš partner/ka. 

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci.

Co na to legislativa?

Jak využít slevu na dítě?

Zaměstnanci pracující na HPP si nechávají tyto peníze vyplácet každý měsíc. Pokud vám daňové přiznání vyplňuje zaměstnavatel, vaším úkolem je pouze doložit potřebné dokumenty, včetně čestného prohlášení, že nezaopatřené dítě s vámi sdílí domácnost. Zároveň musíte doložit, že si druhý rodič nenárokuje daňové zvýhodnění na dítě.

Od roku 2017 se sleva na děti týká i podnikatelů, kteří si uplatňují paušální výdaje a jejichž roční příjem přesahuje šestinásobek minimální mzdy. Daňové zvýhodnění na děti pro rok 2019 se týká i OSVČ, kteří si ročně vydělají více než 80 100 korun. Celková částka je jim vyplacena jednorázově po podání daňového přiznání a po posouzení finančním úřadem.

Kolik činí slevy na dítě pro rok 2019?

Slevy na dítě pro rok 2019 jsou následující:

  • Na první dítě je celková částka 15 204 korun. Zaměstnanci si tak mohou měsíčně zažádat o slevu 1 267 korun.
  • Celková částka na druhé dítě je v součtu 19 404 korun. Měsíční sleva je 1 617 korun.
  • Na třetí a další dítě je sleva 24 204 korun. Měsíčně se jedná o 2017 korun.

Děti se ZTP/P průkazem

Jiné jsou částky, pokud vaše dítě nebo děti mají ZTP/P průkaz. V takovém případě se celkové částky dvojnásobně zvyšují. Celkově pak činí na:

  1. dítě - 30 408 korun, měsíčně 2 534 korun,
  2. dítě - 38 808 korun, měsíčně 3 234 korun,
  3. dítě a další - 48 408 korun, měsíčně 4 034 korun.

Zákon jasně neříká, v jakém pořadí musíte dítě uvést. To znamená, že pokud máte více dětí a jedno z nich má průkaz ZTP/P, vyplatí se ho uvést jako poslední.

Podobné články

Píše Michaela Kocourková

Jak vychovat dítě znalé finanční gramotnosti?

Děti a finance, kdy bychom měli s dětmi začít řešit finance, peníze, hodnotu a celkově finanční gramotnost? Je potřeba, aby se s výukou finanční gramotnosti začalo již v dětství, protože v dospělosti už pak dítě opakuje jen návyky, Celý článek

Proč některé ženy nemohou kojit a obézní ženy mají s kojením potíže?

Kojení je mezi ženami jedním z nejdiskutovanějších témat. Každá máma má vlastní názor, ať už se to týká délky kojení nebo kojení na veřejnosti. Mnohem méně se už mluví o tom, že některé ženy opravdu kojit nemohou nebo že nadváha snižuje produkci... Celý článek

Macechy a otčímové: Jak vyjít s nevlastními dětmi? Chce to trpělivost

Už samotná slova macecha a otčím nezní vůbec libozvučně. Nepřidávají tomu ani pohádky, ve kterých je macecha vždy za tu zlou. Pozice nevlastního rodiče je složitá. Ne vždy totiž děti partnera nového „rodiče“ přijmou s otevřenou náručí... Celý článek

Komentáře