Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Sleva na dítě: Víte, kdy na ni máte nárok a jak ji získáte?

Datum přidání: 16. 7. 2019

Píše Michaela Černá

Sociální dávky nejsou jediným způsobem, jak stát podporuje rodiny s dětmi. Jedním ze způsobů, jak se stát v této sféře angažuje, je daňové zvýhodnění neboli sleva na dítě. Kdy se vás daňové zvýhodnění týká a na co máte nárok?

Kdo má nárok na slevu na dítě?

Na slevu na dítě máte pochopitelně nárok jen jako daňový poplatník, pokud s vámi žije nezaopatřené dítě ve společné domácnosti a vy se o něj staráte. Uplatnit si ji můžete buď vy, nebo váš partner/ka. 

Jednorázové brigády pro maminky na mateřské dovolené

Asi každá rodina uvítá koruny navíc do společného rozpočtu. Proto se stává čím dál častěji, že si ženy nebo muži během rodičovské dovolené chtějí najít práci.

Co na to legislativa?

Jak využít slevu na dítě?

Zaměstnanci pracující na HPP si nechávají tyto peníze vyplácet každý měsíc. Pokud vám daňové přiznání vyplňuje zaměstnavatel, vaším úkolem je pouze doložit potřebné dokumenty, včetně čestného prohlášení, že nezaopatřené dítě s vámi sdílí domácnost. Zároveň musíte doložit, že si druhý rodič nenárokuje daňové zvýhodnění na dítě.

Od roku 2017 se sleva na děti týká i podnikatelů, kteří si uplatňují paušální výdaje a jejichž roční příjem přesahuje šestinásobek minimální mzdy. Daňové zvýhodnění na děti pro rok 2019 se týká i OSVČ, kteří si ročně vydělají více než 80 100 korun. Celková částka je jim vyplacena jednorázově po podání daňového přiznání a po posouzení finančním úřadem.

Kolik činí slevy na dítě pro rok 2019?

Slevy na dítě pro rok 2019 jsou následující:

  • Na první dítě je celková částka 15 204 korun. Zaměstnanci si tak mohou měsíčně zažádat o slevu 1 267 korun.
  • Celková částka na druhé dítě je v součtu 19 404 korun. Měsíční sleva je 1 617 korun.
  • Na třetí a další dítě je sleva 24 204 korun. Měsíčně se jedná o 2017 korun.

Děti se ZTP/P průkazem

Jiné jsou částky, pokud vaše dítě nebo děti mají ZTP/P průkaz. V takovém případě se celkové částky dvojnásobně zvyšují. Celkově pak činí na:

  1. dítě - 30 408 korun, měsíčně 2 534 korun,
  2. dítě - 38 808 korun, měsíčně 3 234 korun,
  3. dítě a další - 48 408 korun, měsíčně 4 034 korun.

Zákon jasně neříká, v jakém pořadí musíte dítě uvést. To znamená, že pokud máte více dětí a jedno z nich má průkaz ZTP/P, vyplatí se ho uvést jako poslední.

Podobné články

Jak zvládnout rodinné hospodaření? Mějte systém a kontrolu

Rodinný rozpočet je velmi užitečná bilance, na základě které můžeme snadno ovlivnit hospodaření celé domácnosti. Většina z nás nosí příjmy a výdaje v hlavě, ale nikdy neuškodí mít vše přehledně sepsané na papíře nebo ještě lépe v nějaké chytré aplikaci. Celý článek

Domácí porody...ANO nebo NE?

Téma domácích porodů hýbe českou společností už několik let, nicméně požadavkům některých matek se vychází vstříc jen velmi pomalu. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody porodu v porodnici a proč je dobré nesoudit matky, které chtějí rodit doma? Celý článek

Čas strávený doma kvůli karanténě bychom si měli co nejvíce užít

Odevšud se na nás valí negativní zprávy týkající se koronaviru, který doslova válcuje jednu zemi za druhou. Není však dobré pro naši psychiku, abychom se zatěžovali jen touto situací. I když je těžká a mnohé z nás vyděsila a děsí. Celý článek

Komentáře