Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Datum přidání: 4. 7. 2020

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Zde jsou ty v létě nejčastější, jejich příznaky a způsoby, jak se bránit.

Všudypřítomné sluneční paprsky

Přestože víme, že je nutné chránit děti před sluncem a nebezpečným UV zářením ochrannými krémy, spreji, mléky a oleji, i tak se mohou na citlivé pokožce objevit červené pupínky, puchýřky, rudé fleky, které mohou svědit a pálit. Jsou způsobeny buď nepřipraveností pokožky na nápor slunce, např. hned z jara, ale i v létě, kdy pokožka nevydrží a začne se bránit. Nejde přímo o alergii, ale o fototoxickou reakci. Nepostihuje jen děti, ale často i maminky ve věku 20 – 30 let především ve výstřihu, kde je pokožka velmi citlivá.

Jestliže se u vás nebo dítěte pupínky objeví, je potřeba nevystavovat postižené místo slunci. Lékař předepíše antihistaminika (např. Fenistil, Zyrtec, Claritine) a pro úlevu je vhodné místa potírat tekutými pudry či zásypy.

Předejít nechtěné reakci pomůže betakaroten, selen, vitamín E a další v lékárně dostupné vitamíny. Doporučuje se i „otužování“ sluncem, tedy až reakce odezní, po krátkých chvílích opět vystavovat místa slunci, ale tento způsobe je důležité probrat nejdříve s lékařem. Používejte také krémy s vysokým UV faktorem.

Svědivé a oteklé štípance a bodnutí

Vosy, komáři, včely a různé další breberky se pohybují všude kolem nás. Většinou po bodnutí hmyzem najdeme mírně oteklé místo, které může být zarudlé a svědí. Samozřejmě, čím silnější jed je a čím je dětský nebo náš organismus oslabenější, tím výraznější reakce může nastat.

U běžných případů jemně odstraníme žihadlo, pokud je v pokožce a místo potřeme hydrokortizolem, volně prodejným v lékárnách. Proti svědění a bolesti použijte běžně dostupné antihistaminika (např. Fenistil, Zyrtec, Claritine). Jste-li doma, pomůže i ledování místa.

Rozdíl ale je, když po bodnutí neoteče „pouze“ místo v okolí píchnutí, ale dojde k alergické reakci. Poznáte ji podle tepání a teplání místa a okolí vpichu, velké bolesti, drobných pupínků, otokem nejen u místa bodnutí.

Vždy byste měli vyhledat lékaře a sdělit mu, že dítko prodělalo alergickou reakci na bodnutí hmyzem. Jestliže víte, co jej píchlo, i to lékaři řekněte. Lékař předepíše vhodné léky a ty je pak dobré mít stále u sebe. U tohoto typu alergie opakováním bodnutí často dochází ke zhoršení její formy.

Těžkým projevem alergické reakce na bodnutí hmyzem je pak průjem, zvracení, špatné dýchání, zrychlený tep, kopřivka. Ve výjimečných případech může dojít k anafylaktickému šoku, zástavě dechu, bezvědomí až k smrti. Děti i dospělí se silnou formou alergie by u sebe měli mít od jara do podzimu injekční pero s adrenalinem. Předepíše jej lékař a určí i přesné dávkování. Po bodnutí je látka injekčně podána a je nutné okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu nebo převézt nemocného do nemocnice.

Klíšťata a domácí repelent

Asi je úplně jedno, kde se pohybujete, ty malé potvory jsou všude, lesy, louky, ale už i městské parky, tam kde je kousek zeleně, můžeme čekat, že ta malá hrozba je. Ano, klíšťata, dnes už jsou úplně všude.

Alergie na ovoce

Která z maminek by dítku nedopřála čerstvé ovoce. Jen pozor, neměly byste to s množstvím přehánět. Velké množství ovoce i jeho kombinování může vyvolat alergii na ovoce.

Nejčastěji dochází k alergiím na hrušky či jablka, třetí místo drží třešně, z cizokrajných plodů jsou to kiwi, banán, ananas.

Jestliže máte dítko maličké, nekombinujte ovoce, ale nové přidávejte vždy až k druhu, který již máte vyzkoušen a víte, že dítku nevadí. To je nejjednodušší cesta, jak vypozorovat, nač příp. alergie vzniká.

Projevy alergie na ovoce jsou různé. Může se vyskytnout vyrážka nebo suché místa kolem úst, ale také svědění rtů, jazyka, dásní, jejich pálení nebo dokonce ke kopřivce.

Mírné příznaky stačí klidnit antihistaminiky (např. Fenistil, Zyrtec, Claritine) v podobě mastičky nebo kapek. U silnějších projevů je důležité vyhledat přímo imunologa. Odstraňte ovoce z jídelníčku až do doby vymizení příznaků alergie a opětovné podání je vhodné až s odstupem týdnů. Pomoci se dá i tepelnou úpravou ovoce, při níž dochází ke zničení alergenů.

Na ostrém přímém slunci se s dítkem pohybujte minimálně, chraňte interiér či kočárek před hmyzem sítěmi, nevyhledávejte místa, kde je ho plno a ovoce dětem nepodávejte nadmíru. Uvidíte, že léto prožijete klidněji a spokojeněji. 

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Komentáře