Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Datum přidání: 19. 5. 2020

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku.

Důvodů pro společné soužití může být mnoho a většinou zní opravdu rozumně. Chcete našetřit na hypotéku, bude to jen krátkodobá výpomoc, vzájemně si vypomůžete, a ještě spolu strávíte více času. Tak proč to tak často nevyjde?

Společné bydlení vyžaduje především mnoho kompromisů, které se nedělají snadno. Obě rodiny chtějí mít svůj klid, a především dělat si věci po svém. Málokdy se sejde v jedné domácnosti jen vstřícné povahy, které nemají problém s tím, když se věci dějí jinak, než předpokládaly. Když se k tomu přidá stres, potlačování emocí a frustrace, je zaděláno na trvalé poznamenání vzájemných vztahů.

V určitém ohledu je vlastní bydlení vlastně tou jednodušší variantou, minimálně v ohledu zachování dobrých vztahů. Ať už se rozhodnete pro bydlení v nájmu nebo financování vlastního bydlení pomocí hypotéky, finanční starosti mohou být malou daní za klid v rodině. Pokud se však přece jen rozhodnete pro bydlení s vlastními rodiči, je potřeba zvážit několik věcí, aby soužití fungovalo.

Praktické tipy, čemu se vyhnout při společném soužití

Především pro prarodiče může být těžké snést zvýšenou míru hluku. Pokud to jde, co nejvíce odhlučněte prostory, např. s využitím akustické izolace, a především důkladně promyslete, kdo bude kde trávit čas. Dispozice domu jsou sice nějak dány, a navíc je tu časem dané rozdělení pokojů, nicméně se snažte vyhnout tomu, aby byla ložnice prarodičů pod dětským pokojem. S přibývajícími lety také není dobré, aby prarodiče obývali místnosti přístupné po schodech. Ideální jsou samozřejmě dvě oddělené domácnosti s vlastními vstupy, sociálními zařízeními a kuchyní.

Větší rodina potřebuje větší domov. Jaká hypotéka je nejvhodnější?

Důvodů, proč se každoročně mnoho rodin poohlíží po nejvhodnější a zároveň nejvýhodnější hypotéce je mnoho. Někdo chce rekonstruovat stávající bydlení, jiný ...

Pravidla, která nastavíte, dodržujte

Ačkoliv se to na začátku může zdát zbytečné, vždyť jste spolu všichni doteď skvěle vycházeli, nepodceňte to. Je téměř jisté, že se najdou věci, které jedna strana považuje za samozřejmé, aniž by to druhá strana věděla. Rozhodně proberte finanční stránku bydlení, dohodněte si placení energií a nadhoďte postup v případě oprav a investic do domu. Domluvte se na uklízení a režimu fungování ve společných prostorách a na zahrádce, stejně tak proberte režim návštěv jednotlivých rodin.

Naprosto nejdůležitějším bodem však je, aby všechny páry v domácnosti táhly za jeden provaz. Čím více lidí v domácnosti, tím více názorů na způsob života, výchovu, politiku, práci i trávení volného času a o to důležitější je nenechat si mluvit do vlastních rozhodnutí a některé věci si prostě dělat po svém.

Rady a tipy při koupi nemovitosti. Nejčastější úskalí...

Otázku bydlení musí mít vyřešenou každý z nás. Pro někoho je nepředstavitelný život na vesnici, pro jiného v bytě, každý máme o bydlení jiné představy a požadavky.

Podobné články

Zůstaňte v srdci dětmi s hračkami Fisher-Price

Společnost, která stvořila hračky včelku „Buzzy Bee“ nebo první chůvičku pro miminka, slaví 90 let! Věk je to úctyhodný, ale neznamená to, že ve společnosti Fisher-Price najdete cokoli zkostnatělého. Celý článek

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Komentáře