Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Spála u dětí: Začíná jako angína, vyrážka se objeví až později

Datum přidání: 28. 11. 2019

Zima je rizikovým obdobím spály. Mezi nejohroženější skupinu patří děti mezi druhým a dvanáctým rokem. Jaké jsou její projevy a jaká je léčba? Věděli jste, že spálu můžete prodělat i několikrát během života?

Spála je infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé a nejčastěji se přenáší v dětských kolektivech. Šíří se kapénkovou infekcí, proto není divu, že se jí daří dobře ve školách a školkách. Ubránit se infekci není úplně jednoduché. Základem je pečlivé dodržování hygieny, jako je mytí rukou, utírání se do vlastního ručníku, používání vlastního kapesníku a kašlání se zakrytou pusou.  

Onemocnění je způsobeno třemi druhy streptokoka a po jeho prodělání získá člověk doživotní imunitu. Ovšem jen proti tomu druhu, kterým byl nakažen, takže čistě teoreticky můžete prodělat spálu až třikrát za život. V České republice podléhá spála povinnému hlášení.

Příznaky spály

Spála ze začátku vypadá jako „běžná“ angína. Dítě má horečku, stěžuje si na bolest hlavy a bolí ho v krku. Nemocnému se špatně polyká. Výjimkou není ani zvracení a bolest břicha. Během dvou dnů se na kůži objeví červená vyrážka, která by se dala přirovnat k „husí kůži“. Ta se objevuje nejprve v podbřišku a šíří se po celém těle. V tuto chvíli vyrážka obvykle nesvědí, svědění nastoupí většinou až ve chvíli, kdy se začne nemocný loupat. To už je pokožka rudá a podrážděná.

Nemocný se spálou má červené tváře, ale bledou kůži kolem úst. Inkubační doba je poměrně krátká, a to dva až pět dní. Zhruba po třech dnech od výsevu vyrážky se začne kůže olupovat, často se tak stává na ploskách nohou nebo na dlaních.

Mezi komplikace, kterou mohou spálu doprovázet, patří zánět vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha nebo zánět srdečního svalu. Neléčená spála může vést k závažným onemocněním, například k problémům s ledvinami.

Máte podezření na spálu?

Na nic nečekejte a vyrazte s dítětem k lékaři. Předtím však pediatrovi zavolejte a domluvte se, že vás vezme přednostně nebo v době, kdy tam nejsou ostatní pacienti. Přece jen se o spálu nechcete v čekárně s ostatními „podělit“. Z druhé strany by se vám to také nelíbilo…

Léčba spály

To, že se jedná o spálu, potvrdí lékař na základě klinického obrazu. Nejčastěji se spála léčí penicilinem nebo antibiotiky. Ještě před nasazením léků provede pediatr dítěti CRP test a kultivaci z hrdla. Po skončení léčby by mělo být provedeno orientační vyšetření moči.

V případě svědění se doporučují užívat antihistaminika (Fenistil,..). Na bolest v krku zase dobře pomáhají kloktadla, s čímž však mohou mít nejmenší děti problém. Pacient by měl mít klidový režim. K léčbě lehčí formy postačí domácí péče, u těžších forem je nutná hospitalizace. Stejně jako u ostatních nemocí, i u spály je důležité dobrat antibiotika a nepodcenit rekonvalescenci. Lékaři doporučují nechat ještě týden po odeznění příznaků na doléčení. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim a zvýšený přísun vitamínů B a C.

Při léčbě antibiotiky se doporučuje preventivní užívání probiotik pro ochranu střevní mikroflóry. Antibiotika a probiotika se však nesmí užívat společně, ale měl by mezi nimi být několikahodinový rozestup. Probiotika je vhodné užívat nadále i po skončení užívání antibiotik.

Podobné články

Očkováním proti klíšťové encefalitidě

Už koncem února a začátkem března jsme mohli pozorovat, že klíšťata začínají být aktivní. Teď v teplých měsících již mají klíšťata doslova zelenou, a protože nás mohou nakazit klíšťovou encefalitidou, je vhodné se před ní chránit očkováním. Celý článek

Jak vyzrát na spánek kojenců a batolat. Naslouchejte vlastní intuici

Usínání miminek patří k největším “strašákům” spojeným s mateřstvím. Nevyspaná matka bývá podrážděná a její sebevědomí v péči o dítě okamžitě klesá. Celý článek

Hrajme si společně. Prospěje to dětem i rodičům

Hra je nejpřirozenějším způsobem trávení volného času dítěte a těmi prvními parťáky v dětských hrách nebývá nikdo jiný než rodiče. Proč stojí za to překonat své zábrany a vrátit se pomyslně do vlastních dětských let? Dr. Jacqueline Hardingová má odpověď Celý článek

Komentáře