Srovnání soukromých a státních mateřských škol

Datum přidání: 5. 3. 2019

Spousta rodičů, kteří mají děti ve věku, kdy je čeká nástup do mateřské školky zvažuje, zda je svěřit do soukromé nebo státní školky. V čem tkví výhody té či oné školky a pro kterou se tedy rozhodnout?

Množství dětí ve třídě

Co se týče soukromých školek, jejich velkou výhodou je, že je ve třídách zhruba o třetinu méně dětí, než je to u státních školek. Učitelky tak mají více času na každé dítko, přístup je individuálnější. Máte-li doma ratolest, která se necítí dobře mezi mnoha dětmi, dělá mu „potíž“ dělat stále to, co ostatní rutinně a stejně, soukromá školka mu bude vyhovovat víc.

Menší množství dětí má výhodu i při nemocech. Maminky, které už mají srovnání v docházce do státní a soukromé školky v diskusích sdělují, že po přechodu ze soukromé do státní školky bylo dítě častěji nemocné.

Strava základ života

Kvalitní stravování je prioritou většiny rodičů. Státní školky většinou neřeší zdravotní diety dětí. Pokud je dítě alergické na nějakou potravinu či její složku, ve státní školce pohlídají, aby v daný den, kdy je alergen podáván např. k obědu, dítě toto konkrétní jídlo nejedlo. Avšak rodič jej většinou musí nahradit vlastním.

Soukromé školky jsou flexibilnější, některé mají možnost výběru ze dvou jídel, rodič tak dítku může vybrat na každý den vyhovující jídlo.

Provozní doba

Musíte-li být brzy v práci, bude vám časově zřejmě víc vyhovovat státní školka. Tady se většinou začíná v půl sedmé ráno, vyzvednout děti si musíte do cca 16 hodin, někde půl páté, po dohodě později.

V soukromé školce je provozní doba často uzpůsobena pracujícím rodičům, kdy do práce dochází např. na 9. hodinu a končí později. Provozní doba školky je proto např. od 7. hodiny a vyzvednout děti můžete později než ve státní.

Předškoláci a soukromá školka

I předškoláci mohou docházet do soukromé MŠ. U soukromých školek, které nejsou zapsané v rejstříku škol a školských zařízení musí být předškolák přihlášen do MŠ zapsané v rejstříku. Tyto děti mají individuální vzdělávací plán a dochází na přezkoušení.

Aby se děti bavily i rozvíjely

Státní školky vzdělávají děti plošně. Všechny děti dělají to stejné ve stejný čas. Kreslí se, někde je možnost pracovat s hlínou a vytvářet keramiku, časté jsou výtvory z papíru, přírodních materiálů jako šišky, mech, bylinky, kaštany, mušle, skořápky vajíček, korek… Pokud dítě činnost nebaví, hraje si s běžnými hračkami ve třídě, nebo čeká a sleduje, jak tvoří ostatní.

V soukromé školce je běžné, že se netvoří tolik výtvorů, jako ve státní, avšak ty, které vzniknou, jsou dle představ konkrétního dítka. Běžné jsou i projekty na více dnů, týdnů. Pokud dítě činnost nebaví, je mu nabídnuta jiná, příp. se dá s rodičem předem domluvit, co dítě baví/nebaví a v čem ho více podporovat.

Cena za vzdělání

Ve srovnání státní vs. soukromá školka cenově rozhodně vyjde lépe ta státní. U soukromé si připlatíte. Ceny se pohybují od 5000 Kč za měsíc. Státní školka vás měsíčně přijde asi na 1 500 Kč. Záleží na cenách stravy, školného. Myslet je potřeba i na mimořádné platby za vstupy do muzeí, kina, divadla, za cestování…

Je dobře vybírat školku s ohledem na povahu dítěte. Některé si v mase dětí libuje, nevadí mu jít s davem, jinému to může působit nemalé psychické problémy a do školky nechce chodit. Pokud je pro vás soukromá školka finančně přijatelná, určitě se do ní i státní zajděte podívat a vyberte dle pocitů. Vy znáte své dítě nejlépe a určitě vytušíte, která varianta je pro něj tou lepší.

Podobné články

Jak podpořit kreativitu dětí

Kreativní myšlení je žádaným „artefaktem“ u dospělých v mnoha profesích. Někdo jej má, někdo téměř vůbec. I když nelze dělat zázraky, u většiny z nás se dá kreativní myšlení podpořit. Ideální však je, když se na zlepšení kreativity podílí již rodiče v dětství Celý článek

Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Píše Mgr. Martina Kolmanová, klinická logopedka

Moje dítě nechce opakovat. Je to problém?

Dítě se neučí řeč opakováním, ale nápodobou. A proto na často používaný povel “Řekni…”, nepřichází odpověď. Dítě se řeč učí životem. Slyšená slova spojuje se situacemi, které prožívá. A tyto prožitky a vjemy, když bude připravené, samo pojmenuje. Celý článek

Píše Bc. Kateřina Vacíková

Problematika ústní hygieny u dětí

Ve své ordinaci často slýchám názor rodičů, že na mléčných zubech nezáleží, protože stejně vypadnou. Jak to s mléčnými zoubky tedy je? Při narození je ústní dutina novorozence téměř sterilní... Celý článek

Komentáře