Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Srovnání soukromých a státních mateřských škol

Datum přidání: 5. 3. 2019

Spousta rodičů, kteří mají děti ve věku, kdy je čeká nástup do mateřské školky zvažuje, zda je svěřit do soukromé nebo státní školky. V čem tkví výhody té či oné školky a pro kterou se tedy rozhodnout?

Množství dětí ve třídě

Co se týče soukromých školek, jejich velkou výhodou je, že je ve třídách zhruba o třetinu méně dětí, než je to u státních školek. Učitelky tak mají více času na každé dítko, přístup je individuálnější. Máte-li doma ratolest, která se necítí dobře mezi mnoha dětmi, dělá mu „potíž“ dělat stále to, co ostatní rutinně a stejně, soukromá školka mu bude vyhovovat víc.

Menší množství dětí má výhodu i při nemocech. Maminky, které už mají srovnání v docházce do státní a soukromé školky v diskusích sdělují, že po přechodu ze soukromé do státní školky bylo dítě častěji nemocné.

Strava základ života

Kvalitní stravování je prioritou většiny rodičů. Státní školky většinou neřeší zdravotní diety dětí. Pokud je dítě alergické na nějakou potravinu či její složku, ve státní školce pohlídají, aby v daný den, kdy je alergen podáván např. k obědu, dítě toto konkrétní jídlo nejedlo. Avšak rodič jej většinou musí nahradit vlastním.

Soukromé školky jsou flexibilnější, některé mají možnost výběru ze dvou jídel, rodič tak dítku může vybrat na každý den vyhovující jídlo.

Provozní doba

Musíte-li být brzy v práci, bude vám časově zřejmě víc vyhovovat státní školka. Tady se většinou začíná v půl sedmé ráno, vyzvednout děti si musíte do cca 16 hodin, někde půl páté, po dohodě později.

V soukromé školce je provozní doba často uzpůsobena pracujícím rodičům, kdy do práce dochází např. na 9. hodinu a končí později. Provozní doba školky je proto např. od 7. hodiny a vyzvednout děti můžete později než ve státní.

Předškoláci a soukromá školka

I předškoláci mohou docházet do soukromé MŠ. U soukromých školek, které nejsou zapsané v rejstříku škol a školských zařízení musí být předškolák přihlášen do MŠ zapsané v rejstříku. Tyto děti mají individuální vzdělávací plán a dochází na přezkoušení.

Aby se děti bavily i rozvíjely

Státní školky vzdělávají děti plošně. Všechny děti dělají to stejné ve stejný čas. Kreslí se, někde je možnost pracovat s hlínou a vytvářet keramiku, časté jsou výtvory z papíru, přírodních materiálů jako šišky, mech, bylinky, kaštany, mušle, skořápky vajíček, korek… Pokud dítě činnost nebaví, hraje si s běžnými hračkami ve třídě, nebo čeká a sleduje, jak tvoří ostatní.

V soukromé školce je běžné, že se netvoří tolik výtvorů, jako ve státní, avšak ty, které vzniknou, jsou dle představ konkrétního dítka. Běžné jsou i projekty na více dnů, týdnů. Pokud dítě činnost nebaví, je mu nabídnuta jiná, příp. se dá s rodičem předem domluvit, co dítě baví/nebaví a v čem ho více podporovat.

Cena za vzdělání

Ve srovnání státní vs. soukromá školka cenově rozhodně vyjde lépe ta státní. U soukromé si připlatíte. Ceny se pohybují od 5000 Kč za měsíc. Státní školka vás měsíčně přijde asi na 1 500 Kč. Záleží na cenách stravy, školného. Myslet je potřeba i na mimořádné platby za vstupy do muzeí, kina, divadla, za cestování…

Je dobře vybírat školku s ohledem na povahu dítěte. Některé si v mase dětí libuje, nevadí mu jít s davem, jinému to může působit nemalé psychické problémy a do školky nechce chodit. Pokud je pro vás soukromá školka finančně přijatelná, určitě se do ní i státní zajděte podívat a vyberte dle pocitů. Vy znáte své dítě nejlépe a určitě vytušíte, která varianta je pro něj tou lepší.

Podobné články

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Růstové bolesti u dětí

Statisticky jsou růstové bolesti velmi časté u dětí mezi 3. a 5. rokem a pak mezi 8. a 12. rokem. Přicházejí ve dvou vlnách, tedy v době růstových výšvihů, kdy se dítě rázem vytáhne o spoustu centimetrů. Celý článek

Prázdniny s oblíbenými hrdiny nebo raději dobrodružství v divočině

Mořské dno pokryté korály a základna s různými vyměnitelnými moduly nabízí spoustu zábavy. A ještě více vzrušujících dobrodružství zajistí parádní jeřáb, ponorka, podvodní dron, figurky žraloka... Celý článek

Komentáře