Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Stát platí školku za Vás

Datum přidání: 25. 9. 2015

Stát platí školku za Vás

Díky slevě na dani zaplatí stát jesle/školku za Vás. Až do výše 9 200 Kč za rok 2015. Zbývá několik měsíců do konce roku, nenechte si ujít možnost dát dítě do školky „zdarma“.

Jak slevu získat?

Dejte své dítě do státního nebo soukromého předškolního zařízení  – do jeslí nebo mateřské školy. Na konci roku Vám v jeslích/školce vystaví potvrzení na částku, kterou jste zaplatili za školkovné.

Do jeslí či školky navíc mohou rodiče dát své dítě i během rodičovské dovolené. Rodičům dětí starších dvou let je rodičovský příspěvek poskytován, pokud dítě pravidelně navštěvuje jesle/školku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. U dětí mladších dvou let platí, že nechtějí-li rodiče přijít o příspěvek, mohou dát potomka do jeslí/školky maximálně na 46 hodin měsíčně.

Kdy slevu na dani uplatnit?

Na základě námi vystaveného potvrzení uplatníte slevu na dani u zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování záloh, nebo u správce daně v rámci daňového přiznání. Slevu nelze uplatnit průběžně v každém měsíci.

Kdo může slevu uplatnit?

Slevu může uplatnit jeden z rodičů, žije-li s ním dítě ve společné domácnosti. Naopak slevu nemohou uplatnit prarodiče na vnuka či vnučku (s výjimkou péče nahrazující péči rodičů).

Kolik získáte?

Slevu lze uplatnit až do výše minimální mzdy, která v roce 2015 činí 9 200 Kč. Tato částka lze uplatnit za školkovné za každé dítě zvlášť. Výdaje na stravování a dopravu však zahrnout nelze.

Souvislost s ostatními slevami na dani týkající se dětí?

Dosavadní „slevu na dítě“ tato daňová výhoda nijak neruší ani neomezuje. Pokud bude třeba, odpočet si budou moci mezi sebe pracující rodiče rozdělit – jeden uplatní slevu na dítě, druhý na školkovné.

Na rozdíl od slevy na dítě nepočítá sleva na školkovné s takzvaným bonusem. Pokud je daňová povinnost nižší než sleva na školkovné, nelze využít slevu celou. U dosavadní slevy na dítě je přitom možné nevyužitou část slevy dostat ve formě bonusu jako peníze „navíc“ od státu.

Jak to funguje v praxi?

„Od září k nám chodí 15-ti měsíční holčička na 2 dopoledne v týdnu. Maminka stále čerpá rodičovský příspěvek s tím, že má 4 hodiny 2x týdně čas na sebe. Věnuje se svému rozvoji s cílem vrátit se do zaměstnání. Měsíčně jí stojí školka 2 120 Kč. Do konce roku tedy zaplatí celkem 8 480 Kč (9-12/2015), nicméně díky slevě na dani získá celou částku zpět. Slevu na dani si uplatní maminka, které vznikne daňová povinnost, nebo pracující tatínek žijící v stejné domácnosti.“ Popisuje Mgr. Ivana Kollárová, ředitelka Miniškolky Baby Office.

Využijte daňové zvýhodnění v Miniškolce Baby Office v Praze 4, Krči!
„Jsme malé soukromé jesle s hlídacím koutkem s flexibilní docházkou. Víme, jak na to. Je to jednoduché, poradíme Vám.http://www.babyoffice.cz/miniskolka/

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Píše Kateřina Burjánková z Alimenty dětem.cz

Jak na náhradní výživné?

Již dříve jsme psali, že stát chystá pomoc pro samoživitele a samoživitelky, kterým jejich bývalý partner neplatí na výživné. Dnes už je tato možnost více aktuální, protože byl vládou schválen návrh zákona o náhradním výživném Celý článek

Píše Šárka Chocová

Finanční vzdělávání našich malých ratolestí

Přečetli jste si již mnoho článků o tom, jak učit o penězích své děti? Nevybrali jste si z nich? Není to jednoduché…V prvopočátku bychom měli nejprve začít u sebe. Celý článek

Píše Michaela Tilton

Porozumět dítěti je důležité

Miminka se rodí s velmi omezenými možnostmi, jak komunikovat, ale také s relativně omezeným výčtem svých potřeb, zájmů a přání. Když má novorozenec hlad nebo žízeň, tak oboje má jen jedno řešení, kojení. Celý článek

Komentáře