Stát vám zaplatí školku také za rok 2018. Jak na to?

Datum přidání: 4. 12. 2018

Píše Baby Office

Dáváte své dítko do soukromé miniškolky? Všichni rodiče vědí, že platit školkovné není zrovna levná záležitost. Dobrá zpráva je, že díky slevě na dani za vás stát zaplatí školku i v roce 2018, a to až do výše 12 200 Kč. Byla by škoda této možnosti nevyužít.

Co je třeba udělat?

Je to jednoduché. Pokud už vaše dítě dochází do školky, stačí si na konci roku vyžádat potvrzení o platbě školkovného. Platí to i pro státní zařízení.

Pokud chcete docházku teprve vyzkoušet, vyberte si miniškolku nebo dětskou skupinu, kterou máte poblíž bydliště. Ujistěte se, že zařízení splňuje požadavky na uplatnění slevy na dani. Na konci roku dostanete potvrzení o platbách.

Díky tomuto potvrzení uplatníte slevu na dani u svého zaměstnavatele v rámci každoročního zúčtování záloh, anebo u správce daně při daňovém přiznání. Je třeba počítat s tím, že tato sleva je jednorázová, nelze ji uplatnit každý měsíc.

Kdo může zažádat?

Slevu může uplatit pouze jeden z rodičů, který žije s dítětem ve společné domácnosti. Naopak sleva není určena prarodičům (s výjimkou, kdy se starají trvale o vnouče).

V jaké výši?

Můžete uplatnit slevu až do výše minimální mzdy, která za tento rok činí 12 200 Kč. Dále je třeba zmínit, že tuto částku lze uplatnit na každé dítě zvlášť. Jedná se však pouze o školkovné. Výdaje na dopravu a stravné už uplatnit nelze.

Jak to souvisí s ostatními slevami na daních ohledně dětí?

Není třeba se obávat, dosavadní slevu na dítě tato daňová úleva nikterak nevylučuje. Pokud to bude nezbytně nutné, odpočet na daních si mezi sebe mohou rodiče rozdělit. To znamená, že jeden využije slevu na dítě a druhý poté uplatní slevu na daních za školkovné.

Sleva na školkovné však nepočítá s takzvaným bonusem. Tedy v případě, že je daňová povinnost nižší než sleva na školkovné, nelze pak využít celou slevu. U současné slevy na dítě je však možné nevyužitou část slevy dostat ve formě bonusu jako peníze od státu „navíc“.

Více informací najdete v §35bb odst. 6) zákona o daních z příjmu platném do 31.12.2015 a novele platné od 1.1.2016.

Podobné články

Co s hračkami, se kterými si už nehraje? Zkuste je vytřídit

Začíná to nenápadně… Ač se snažíte děti nezahrnovat hromadou hraček, najednou zjistíte, že jich mají plný pokojíček. A s většinou z nich si vůbec nehrají. Co tedy s nimi? Vytřídit, schovat? Celý článek

Je vhodné dávat dětem sliby?

Jestliže nám dá slib partner, kamarádka či kdokoli jiný dospělý, můžeme nést velmi špatně jeho nedodržení. U dětí, které svým rodičům naprosto důvěřují, může být zklamání ještě větší. Čím více slibů porušíte, tím víc je důvěra narušena a k jejímu opětovnému... Celý článek

Káva v těhotenství a v době kojení? Klidně si ji dopřejte, ale s mírou

Pokud vás ani v těhotenství nepřešla chuť na kávu nebo kojíte a šálek tohoto nápoje si nedokážete odepřít, nemusíte mít výčitky. Malé množství kofeinu totiž vašemu děťátku rozhodně neuškodí. Celý článek

Komentáře