Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

Datum přidání: 28. 12. 2015
Hana Hutlová

Píše Hana Hutlová

Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

V tomto období by dítě mělo mít 5 jídel denně.  Snídaně by měla tvořit 25%, oběd 35%, svačinky 10%, večeře 20%.

Svačinky by se neměly vynechávat, protože dítě má malou kapacitu žaludku a vynecháním bychom mohli riskovat zažívací potíže v pozdějším věku.

Velké porce jídla mohou u dítěte působit potíže s trávením a od toho se pak může odvíjet nechutenství a odmítání jídla.

U některých dětí  může být ještě šesté jídlotzv.druhá večeře – to bývá u dětí, které konzumují přes den menší množství jídla a nebo pro batolata, která jsou aktivnější a mají větší energetický výdej.

Kojení je v tomto období individuální a je potřeba k tomu přihlédnout při sestavování jídelníčku.

Maminky často dělají chybu v tom, že jsou spokojené, že dítě dobře baští a zůstávají u zavedené stereotypní stravy, mají strach z alergií a nesnášenlivosti, ale jednostranná strava není ideální, za následek může být nedobře vybudovaný imunitní systém a chybění některých důležitých složek výživy.

Nebojte se do jídelníčku zařadit hrášek, květák, zelí, špenát, lilek, červenou řepu, dýni, kedlubnu… Pokud se objeví reakce, nepodávejte opakovaně pouze tu zeleninu, která dítěti vadí.

Ovoce podávejte sezonní a preferujte tuzemské. Platí stejně jako u zeleniny, pokud se objeví reakce po některém druhu ovoce již ho opakovaně nepodávejte.

Neobávejte se tuků jsou důležité pro dospělého člověka a v jídelníčku batolete by měly zaujímat asi 30 – 40 procent energetického příjmu.

Můžete používat živočišné tuky ( máslo ), ale převahu by měly mít oleje – řepkový, slunečnicový, olivový. Tuky,  které se používají při výrobě některých druhů cukrovinek, čokoládových pochoutek obsahují  nasycené mastné kyseliny a jsou nevhodné.

Maso používejte bílé i červené. Právě hovězí maso je zdrojem železa, kterého by dítě v batolecím věku mohlo mít nedostatek. Maso by mělo být libové a krátké aby se dalo uvařit doměkka,v tomto směru je na tom hůře hovězí maso, vhodné je proto udělat z něho dětmi oblíbené masové kuličky.

Důležité jsou mléčné výrobky, které jsou zdrojem vápníku, který tělo potřebuje pro správný růst kostí, zubů a svalů. Do 36 měsíců jsou určena pokračovací mléka, která sou obohacena vitamíny, minerály a dalšími benefity. Kravské mléko by dítě nemělo rozhodně dostat do jednoho roku a i pak je lépe dávat pokračovací mléko. Pro dětský organismus jsou přínosné i zakysané mléčné výrobky.

Tavené sýry se nedoporučují z důvodu vysokého obsahu soli.

Na pití je nejvhodnější podávat vodu, ovocné čaje. Džusy se obecně nedoporučují, pokud ho dítěti dáte, tak vhodné je naředit ho vodou v poměru 1:1 a podat v omezeném množství cca 150 ml denně.

S dokončeným prvním rokem věku dítěte můžete již začít vařit jedno jídlo pro celou rodinu s tím že omezíte solení, koření, smažení. Snažte se do jídelníčku zařadit 2x týdně ryby, vyhýbejte se jídlům výrazně sladkým nebo kořeněným, jinak je dítě začne vyhledávat.

Důležitá je také kultura stolování – jíme společně, nečteme, nekoukáme na televizi, nehrajeme si.

Příklad jídelníčku dítěte od 1 roku:

Snídaně: rýžová kaše s banánem, chleba s máslem a mléko,krupicová kaše…

Svačina: chleba s pomazánkou(např.ředkvičkovou), jogurt ,mrkový salát s rohlíkem…

Oběd: těstoviny s kuřecím masem, ryba s bramborem, hovězí masové kuličky s rýží a rajská omáčka…

Svačina: bílý jogurt s ovocem, vanilkový pudink s ovocem,ovocná přesnídávka a dětské sušenky…

Večeře: bramborová kaše se špenátem, jahelník s ovocem, krupicová kaše,brambory sypané bylinkami a mléko

Příklad jídelníčku dítěte 2 – 3 roky:

Snídaně: ovesná kaše s jablíčkem,krajíček chleba nebo dalamánek s máslem a kakao,rohlík s máslem a džemem a mléko…

Svačina: ovocné pyré a sušenky,chléb s pomazánkou z vejce,chleba s máslem a jablíčko…

Oběd: vepřové maso v mrkvi s bramborem,kuře na paprice s těstovinami,zeleninové rizoto s kuřecím masem…

Svačina: banánový koktejl,salát z letního ovoce,toast s s rajčetem

Večeře: nudle se špenátem, vločková polévka se zeleninou…

Když je součástí oběda polévka, stačí pak dítěti menší porce, než když polévku nepodáváme. Rovněž je třeba rozlišit,  jestli se jedná o vývar nebo o polévku krémovou nebo hustou zeleninovou. Zaváděním polévky dobře přispíváte ke správným stravovacím zvyklostem.

Dítě již v tomto období dobře vnímá okolní svět a jsou pro něho lákavé barevné obaly v obchodech, sladkosti u kamarádů, je již pak na vás jak budete těmto svodům čelit.

Podobné články

Jak motivovat děti k tomu, aby je jejich koníčky bavily?

Nadchnout děti pro nějakou novou aktivitu je celkem snadné. Každé správné dítě je zvídavé a rádo poznává nové věci. Dalším krokem však je, aby potomek u vybraného koníčku zůstal a nadšení mu vydrželo. Celý článek

Píše MUDr. Michala Knězková

Píše Píše MUDr. Michala Knězková

Péče o uši malých dětí

Sluch je jedním z lidských smyslů a je považován za ten vůbec nejdůležitější. Abychom se mohli správně dorozumívat, potřebujeme právě sluch. Je nezbytný pro hladký vývoj komunikačních dovedností. Dětské ouško je sídlem dvou důležitých orgánů a zajišťuje nejen Celý článek

Připraveni na chladné dny aneb co ještě pořídit

Chladné počasí je mnohdy nepříjemné pro dospělé, natož pro děti. Chladno nám může být nejen venku, ale i doma. Proto je důležité vybavit se tak, abychom s chladem nemuseli bojovat a za každých okolností sebe i své nejmenší udrželi v teple. Celý článek

Komentáře