Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

Datum přidání: 28. 12. 2015
Hana Hutlová

Píše Hana Hutlová

Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

V tomto období by dítě mělo mít 5 jídel denně.  Snídaně by měla tvořit 25%, oběd 35%, svačinky 10%, večeře 20%.

Svačinky by se neměly vynechávat, protože dítě má malou kapacitu žaludku a vynecháním bychom mohli riskovat zažívací potíže v pozdějším věku.

Velké porce jídla mohou u dítěte působit potíže s trávením a od toho se pak může odvíjet nechutenství a odmítání jídla.

U některých dětí  může být ještě šesté jídlotzv.druhá večeře – to bývá u dětí, které konzumují přes den menší množství jídla a nebo pro batolata, která jsou aktivnější a mají větší energetický výdej.

Kojení je v tomto období individuální a je potřeba k tomu přihlédnout při sestavování jídelníčku.

Maminky často dělají chybu v tom, že jsou spokojené, že dítě dobře baští a zůstávají u zavedené stereotypní stravy, mají strach z alergií a nesnášenlivosti, ale jednostranná strava není ideální, za následek může být nedobře vybudovaný imunitní systém a chybění některých důležitých složek výživy.

Nebojte se do jídelníčku zařadit hrášek, květák, zelí, špenát, lilek, červenou řepu, dýni, kedlubnu… Pokud se objeví reakce, nepodávejte opakovaně pouze tu zeleninu, která dítěti vadí.

Ovoce podávejte sezonní a preferujte tuzemské. Platí stejně jako u zeleniny, pokud se objeví reakce po některém druhu ovoce již ho opakovaně nepodávejte.

Neobávejte se tuků jsou důležité pro dospělého člověka a v jídelníčku batolete by měly zaujímat asi 30 – 40 procent energetického příjmu.

Můžete používat živočišné tuky ( máslo ), ale převahu by měly mít oleje – řepkový, slunečnicový, olivový. Tuky,  které se používají při výrobě některých druhů cukrovinek, čokoládových pochoutek obsahují  nasycené mastné kyseliny a jsou nevhodné.

Maso používejte bílé i červené. Právě hovězí maso je zdrojem železa, kterého by dítě v batolecím věku mohlo mít nedostatek. Maso by mělo být libové a krátké aby se dalo uvařit doměkka,v tomto směru je na tom hůře hovězí maso, vhodné je proto udělat z něho dětmi oblíbené masové kuličky.

Důležité jsou mléčné výrobky, které jsou zdrojem vápníku, který tělo potřebuje pro správný růst kostí, zubů a svalů. Do 36 měsíců jsou určena pokračovací mléka, která sou obohacena vitamíny, minerály a dalšími benefity. Kravské mléko by dítě nemělo rozhodně dostat do jednoho roku a i pak je lépe dávat pokračovací mléko. Pro dětský organismus jsou přínosné i zakysané mléčné výrobky.

Tavené sýry se nedoporučují z důvodu vysokého obsahu soli.

Na pití je nejvhodnější podávat vodu, ovocné čaje. Džusy se obecně nedoporučují, pokud ho dítěti dáte, tak vhodné je naředit ho vodou v poměru 1:1 a podat v omezeném množství cca 150 ml denně.

S dokončeným prvním rokem věku dítěte můžete již začít vařit jedno jídlo pro celou rodinu s tím že omezíte solení, koření, smažení. Snažte se do jídelníčku zařadit 2x týdně ryby, vyhýbejte se jídlům výrazně sladkým nebo kořeněným, jinak je dítě začne vyhledávat.

Důležitá je také kultura stolování – jíme společně, nečteme, nekoukáme na televizi, nehrajeme si.

Příklad jídelníčku dítěte od 1 roku:

Snídaně: rýžová kaše s banánem, chleba s máslem a mléko,krupicová kaše…

Svačina: chleba s pomazánkou(např.ředkvičkovou), jogurt ,mrkový salát s rohlíkem…

Oběd: těstoviny s kuřecím masem, ryba s bramborem, hovězí masové kuličky s rýží a rajská omáčka…

Svačina: bílý jogurt s ovocem, vanilkový pudink s ovocem,ovocná přesnídávka a dětské sušenky…

Večeře: bramborová kaše se špenátem, jahelník s ovocem, krupicová kaše,brambory sypané bylinkami a mléko

Příklad jídelníčku dítěte 2 – 3 roky:

Snídaně: ovesná kaše s jablíčkem,krajíček chleba nebo dalamánek s máslem a kakao,rohlík s máslem a džemem a mléko…

Svačina: ovocné pyré a sušenky,chléb s pomazánkou z vejce,chleba s máslem a jablíčko…

Oběd: vepřové maso v mrkvi s bramborem,kuře na paprice s těstovinami,zeleninové rizoto s kuřecím masem…

Svačina: banánový koktejl,salát z letního ovoce,toast s s rajčetem

Večeře: nudle se špenátem, vločková polévka se zeleninou…

Když je součástí oběda polévka, stačí pak dítěti menší porce, než když polévku nepodáváme. Rovněž je třeba rozlišit,  jestli se jedná o vývar nebo o polévku krémovou nebo hustou zeleninovou. Zaváděním polévky dobře přispíváte ke správným stravovacím zvyklostem.

Dítě již v tomto období dobře vnímá okolní svět a jsou pro něho lákavé barevné obaly v obchodech, sladkosti u kamarádů, je již pak na vás jak budete těmto svodům čelit.

Podobné články

Soutěžte a vyhrajte školní batoh Stil

Září už nám klepe na dveře. Pro malé školáčky přípravy pomalu začínají. Je třeba nakoupit spoustu školních potřeb: pastelky, penál, sešity, desky. A nejdůležitější věc, bez které se žádné dítko školou povinné neobejde je školní batoh/aktovka. Vyhrajte ji... Celý článek

Mentální anorexie hrozí i malým dětem. A často za to mohou rodiče

Odborníci v souvislosti s dětským stravováním stále bijí na poplach, že české děti mají čím dál větší potíže s obezitou. O opačném extrému už se však příliš nemluví. A přitom anorexie nebo jiné poruchy příjmu potravy hrozí právě i dětem. Celý článek

Šikana na děti nečíhá jen ve škole. Naučte děti se jí bránit

Šikana je bohužel jev, se kterým se vaše dítě může setkat skoro kdekoli. Nejčastěji si ji spojujeme s prostředím školy, hrozí však potenciálně v každém dětském kolektivu. Tedy i na letních táborech. Celý článek

Komentáře