Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Studium na rodičovské dovolené aneb jak využít čas na rodičovské maximálně produktivně a smysluplně

Datum přidání: 6. 1. 2020

Píše Michaela Kocourková

Ženy mají občas s nástupem na rodičovskou dovolenou pocit, že tím jejich kariéra a seberealizace končí. Přijaly novou roli, tu mateřskou. První měsíce doma s děťátkem jsou nádherné, nemůžete se na mimčo vynadívat a vše se točí pouze kolem miminka. Postupem času má/může mít žena pocit, že jí nezbývá čas na sebe samu a navíc se může zdát, že jí něco utíká, většinou profesní život. Proč ale nevyužít tento čas na rodičovské k nějaké smysluplné a produktivní aktivitě, díky které se budete neustále rozvíjet? Možností je více, můžete pracovat z domova nebo si můžete rozšířit vzdělání a získat jeden z akademických titulů. V současnosti je například velmi oblíbený MBA titul.

Žena v 21. století

V 21. století už se od ženy neočekává, že bude pouze pečovat o dítě a domácnost, vařit a uklízet. I ony dosahují vysokých pracovních postů, mají slibnou kariéru, dosahují na nadprůměrné výdělky a nechtějí o toto všechno ze dne na den přijít. V tomto případě se velmi často stává, že maminka pokračuje s prací z domova, pracuje v menším rozsahu, ale své práci se i nadále věnuje. 

Pokud se vám tato možnost naskýtá, rozhodně ji doporučujeme. Upravte si režim tak, abyste určitý čas denně věnovala své práci, naprosto stačí 1 nebo 2 hodiny denně: zůstanete v obraze, přivyděláte si k rodičovskému příspěvku nějaké peníze a navíc budete mysl udržovat v neustálé pozornosti. V případě, že budete během rodičovské dovolené pokračovat s prací, je velmi důležitý dobrý a promyšlený time-management. Myslete na to, že dítku bude 1 měsíc, půlrok, 1 rok, 2 roky..., dětství velmi rychle utíká a první roky jsou ty, které se vytratí nejrychleji. Rodičovská dovolená je určena k péči o vašeho potomka a proto byste měla většinu času věnovat této aktivitě.

Tipy, jak se seberealizovat na rodičovské dovolené

Některá mimča jsou více spavá, jiná jsou méně, ale pokud budete chtít, vždy najdete hodinku nebo dvě, kdy se budete moci věnovat sobě, své práci... Ať už to bude večer, po tom co miminko uspíte nebo po obědě, během dne. Ale i přeto myslete na sebe, pokud budete unavená, odpočiňte si. 

Vyšetříte-li si čas pro sebe 

Pokud ještě nemáte kariéru snů, která je tu s vámi i během vaší rodičovské dovolené, můžete se o ni pokusit během rodičovské dovolené. Jak to myslíme? Odpovědí na naši otázku je studium. 

Nejste si jisti sami sebou a cítíte, že by vaše vzdělání mělo být vyšší, že by mělo pokračovat? Máte nedokončený studijní program a stále myslíte na to, že byste ho ráda dokončila? Potřebujete osvěžit znalost cizího jazyka nebo se naučit úplně nový cizí jazyk? Chcete se aktivně věnovat něčemu úplně novému a našla jste kurz, který vám to pomůže umožnit? V cestě nestojí žádná překážka a můžete se pustit do rozšiřování vzdělání a znalostí.

Vysoké školy a univerzity

Asi nejtěžší variantou jsou vysoké školy a univerzity ve formě dálkového studia. Vybíráte z bakalářských, magisterských, inženýrských, doktorských a dalších studijních programů. Na tyto obory se většinou skládají přijímací zkoušky. V rámci studia vypracováváte velké množství úkolů doma, občas se budete muset účastnit i výuky, která bývá speciálně upravena pro potřeby dálkových studentů a v neposlední řadě budete muset absolvovat povinné zkoušky na konci každého semestru. Tato možnost je vhodná pro velmi ambiciózní jedince, kteří doopravdy touží po akademickém titulu. 

Jak jsme již řekli, v posledních letech je velmi oblíbený MBA titul, jedná se o neakademický obor Master of Business Administration. Pro studium tohoto oboru se nejčastěji rozhodují podnikatelé, manažeři, ředitelé a lidé, kteří by na tyto posty chtěli dosáhnout. Podmínkou bývá úspěšně složená maturitní zkouška, na některých školách také bakalářský titul.

Cizí jazyky

Další, velmi oblíbenou studijní aktivitou během rodičovské dovolené, je studium cizích jazyků. Nejdříve můžete začít jako samouk doma, poté se můžete přihlásit do jazykového kurzu a nakonec můžete své znalosti zpečetit mezinárodní jazykovou zkouškou. V případě, že byste znalost (nového) cizího jazyka chtěly pro výkon budoucího nového zaměstnání snů, rozhodně doporučujeme, abyste absolvoval jazykovou zkoušku, která bude dokazovat vaši jazykovou úroveň. 

Kurzy

Další možností jsou kurzy s různou tématikou (kurz vaření, kurz fotografování, podnikatelský kurz, kurz cestovního ruchu, apod.), na konci kterých obvykle obdržíte certifikát nebo potvrzení o absolvování.

Doporučujeme čas na rodičovské dovolené využívat aktivně, produktivně a smysluplně. Navíc se budou později tyto studijní úspěchy skvěle vyjímat ve vašem životopise.

Podobné články

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Na co nezapomenout po návratu z porodnice domů

Vaše miminko je na světě a vy už se nemůžete dočkat, až vás pustí z porodnice domů, kde je vše připravené. Ačkoli se vaše pozornost bude točit hlavně kolem děťátka, důležité je nezapomenout vyřídit nutné úkony, které jsou s narozením dítěte spojené. Celý článek

Komentáře