Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Suché a sekundární utopení představuje strašáka nejen v létě

Datum přidání: 14. 7. 2020

V letních měsících hrozí větší riziko utonutí, koupeme se v přírodě, bazénech a koupalištích. Stejně tak nám ale při koupání hrozí riziko suchého a sekundárního utopení. Už jste o nich slyšeli? Možná budete překvapeni, jak „snadné“ je, je potkat.

Dva podobné názvy

Existují dva druhy utopení, které by se nám mohly plést, avšak jde o dvě rozdílné příčiny úmrtí. Jedno nese název „suché utopení“ a druhé „sekundární utopení“. A jaký je v nich rozdíl?

Lidé si často myslí, že jde o totéž, ale je zde velký rozdíl. Suché utopení se odehrává tak, že dojde k vdechnutí vody ústy nebo nosem. Dostaví se křeče a zablokování dýchacích cest, a tím nastane problém s dýcháním.

Podíváme-li se na sekundární utopení, tady se voda dostává do plic, kvůli čemuž dochází k zánětům anebo otokům. Následně dochází ke zhoršení dýchání.

Jak si s dětmi bezpečně užít koupání? Nepodceňujte prevenci!

K létu neodmyslitelně patří koupání. Prázdniny strávené u vody miluje většina dětí, ať jde o moře, nebo rybník u babičky. Bohužel právě u vody se odehraje velké množství letních tragédií. Děti ještě neumějí odhadnout své síly a rodiče často podceňují nebezpečí

Jak se vše může přihodit?

Praktickou ukázkou může být případ holčičky, která se koupala s rodiči v bazénu. Během koupání polkla náhodou vodu, hned ji vyplivla a vše působilo tak, že se nic neděje.

Jenomže za dva dny přišly neklesající horečky. Poté, co se přidalo rychlé bušení srdce, došlo k poklesu hladiny kyslíků a dívenka začala fialovět. Rodiče okamžitě zavolali záchranku. U holčičky došlo k „sekundárnímu utopení“, otekly jí plíce nebo došlo k jejich infekci, případně se toto týkalo dýchacích cest. Po 4 dnech léčby v nemocnici za pomoci připojení na kyslík se ji podařilo vyléčit.

Jak poznat suché a sekundární utopení?

Vdechlo vaše dítě nebo vy sami vodu ve větším množství a poté se dostavila ospalost, kašel, podráždění, únava, problémy s dýcháním, bolest na hrudi nebo zvracení? Určitě se obraťte na lékaře a konzultujte s ním nebezpečí těchto dvou typů utopení. Suché utopení začnete pozorovat krátce po požití vody, u sekundárního utopení vás mohou příznaky postihnout až několik dnů po incidentu.

Poučte o těchto typech utopení i své děti. Přece jen, i když je hlídáme, i ony mohou ovlivnit svůj zdravotní stav a jak porostou, vliv na něj budou mít sami pro sebe čím dál větší.

Tato onemocnění jsou poměrně vzácná. Takže pokud se s rodinou koupete a nepozorujete později žádné z výše uvedených příznaků, i když jste vodu polkli nebo vdechli, nemějte obavu, budete jistě v pořádku.

Ochrana dětské pokožky před sluncem

Sluníčko už pálí a proto nesmíme zapomínat na ochranu dětské pokožky proti slunci. S teplým slunečným počasím vyrážíme více na výlety, procházky nebo jen na dětská hřiště. Ochrana pokožky nejen našich dětí je nezbytná.

Podobné články

Chraňte své dcery před rakovinou děložního čípku

Většinou nemocí může onemocnět žena i muž, jsou ale i nemoci, které postihují jen ženy nebo jen muže. K nim patří i rakovina děložního čípku. Na celém světě jí ročně onemocní asi 480 000 žen, z nichž polovina bohužel umírá. Celý článek

Jak zajistit dětem dobrý spánek i v horkém počasí?

Léto je pro většinu z nás nejkrásnějším obdobím v roce, má ale i své méně příjemné stránky. V případě malých dětí jsou to zejména tropické teploty, které mohou významně ovlivnit také kvalitu spánku. Přinášíme několik tipů, jak dětem spánek v době veder... Celý článek

Trápí děti nebo vás potničky? Možná si vystačíte s domácí léčbou

V horkých letních dnech nejsou potničky nic neobvyklého. Umí se vytvořit u dětí i dospělých, především na místech, kde se kůže setkává s neprodyšným materiálem nebo se vzájemně tře. Jak rozpoznat, že se skutečně jedná o potničky? Celý článek

Komentáře