Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tady jsem šéf já! Jak na sourozeneckou rivalitu?

Datum přidání: 28. 5. 2019

Ať už máte doma dvě, tři nebo pět dětí, určitě mi dáte za pravdu, že každé z nich je jiné. Přestože si můžou být fyzicky velmi podobní, povahově jsou diametrálně odlišní. Čím to je, že je každé z „jiného těsta“, když mají stejnou výchovu? Přistupovat ke každému individuálně? A co dělat, když jeden z nich diriguje druhého?

Mít sourozence je skvělé, i když nám to tak mnohdy v dětství nepřijde, časem to oceníme. Psychologické průzkumy taky potvrdily, že sourozenci mají na náš rozvoj v dětství velký vliv. Ten může být ovšem nejen pozitivní, ale také negativní. Záleží na jeho pojetí. Jsou děti, které se chtějí svému sourozenci podobat, ale potom je další skupina, která se chce vůči svému bratrovi nebo sestře vymezit. Roli hraje samozřejmě výchova a ať se nám to líbí nebo ne, také pořadí narození.

Třeba takový prvorozený. Vyrůstá jako jedináček, ale s příchodem sourozence je najednou nucený se dělit nejen o hračky, ale především o pozornost rodičů. Prostřední se zase snaží získat pozornost. A poslední? Ten může trpět nedostatkem pozornosti nebo zase přehnanou péčí ze strany rodičů.

Jak jsou děti starší, dochází u nich logicky k malým šarvátkám, kdy se každé z nich snaží získat nad tím druhým převahu. Ale můžete být v klidu, není snad sourozenců, kteří by se nehádali nebo neměli tendenci se nad tím druhým povyšovat. Je to prostě normální, každý z nich si snaží najít a uchránit svou jedinečnou pozici.  Co ale dělat, když už to přeroste onu pomyslnou únosnou mez a jeden ze sourozenců se snaží toho druhého neustále dirigovat a komandovat?

Děti hlavně nesrovnávejte

Ano, lehce se to řekne, o to je těžší se tomu vyhnout. Každé dítě je jiné a tak je logické, že jednomu jde něco lépe než druhému a také je každé jinak senzitivní. Takže zatímco na jednoho potomka klidně můžete zakřičet a ani to s ním nehne, na druhého jen zvýšíte hlas a div se nerozpláče. Potom často může docházet k situacím, kdy ten průbojnější, což nemusí být vždy starší sourozenec, má tendenci toho druhého pošťuchovat. Pokud navíc uslyší od vás věty typu: „Podívej se na Pavlíka, ten nepláče, a ty se rozbrečíš kvůli každé hlouposti“ nebo „To snad není možné, že to neumíš. To sestra v tvém věku…“ tak jim to na sebevědomí nepřidá.

I když si to ani neuvědomujete a tyto věty berete jen jako povzdech a nemyslíte tím nic špatného, děti si tohle vše uvědomují. Potom se také nemůžete divit, když uslyšíte, že jedno z dětí v podobném duchu promlouvá ke svému sourozenci.

Jděte dětem příkladem

Jediné, co můžete udělat, je jít dětem příkladem. Ne nadarmo se říká, že děti jsou jako houby a nasávají vše, co se kolem nich děje. Snažte se tedy vyvarovat srovnávání a než ukazovat na jejich nedostatky, snažte se zdůraznit jejich přednosti. Někdy ovšem ani při sebelepší výchově se tomu, že jeden sourozenec uzurpuje druhého, nevyhnete.

Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte

V tom případě se vyplatí neustále vysvětlovat, proč to nemá dělat. I když vám to může přijít jako zbytečné, věřte, že se to vyplatí. Jestliže jste ale už v koncích, zkuste dítěti nastavit zrcadlo a chovat se chvíli tak, jak se ono chová k sourozenci. Třeba mu vlastní zkušenost pomůže si to uvědomit. Děti potřebují vzory, v tomto případě vás. Ani my jako rodiče nejsme perfektní, ale měli bychom děti naučit, že je správné umět přiznat svou chybu, naslouchat ostatním a ukázat jim, že vztahy v rodině by měly být pro ně na prvním místě. Můžete jim také vyprávět, jak jste to měli v dětství vy a jak vycházíte se svými sourozenci. Paradoxem je, že mnoho rozbrojů u dětí bývá v rodinách s dobrým zázemím. Sourozenci, kteří vyrůstají v nestabilním zázemí, si jsou mnohdy vzájemnou oporou a svůj vztah více upevňují.

Dobrá zpráva je, že čím budou děti starší, tím se bude jejich vztah upevňovat a hádky budou ustávat. Přece jen časem pochopí výhody spojenectví vůči rodičům… Jak se ale říká: „Děti netřeba vychovávat. Stačí dobře žít a ony se přidají.“ Něco na tom bude.

Podobné články

Spojte hru a zábavu s učením. LEGO® DUPLO® je skvělou pomůckou

Drtivá většina dětí si od nejmenšího věku ráda skládá kostičky a staví z nich nejrůznější výtvory. Vy jim můžete nabídnout ke hře kostičky, které lze nejen skládat, tvořit z nich komíny, „nakládat“ vagonky vláčků nebo stavět výtvory plné fantazie. Celý článek

Pásový opar u dětí. Vznik a léčba v kostce

Ačkoliv se v posledních dnech všude skloňuje především téma šíření koronaviru, ostatní onemocnění ze světa nevymizela. Mít se na pozoru je potřeba nejen u dospělých, ale samozřejmě i u dětí, které jsou velmi náchylné k virovým nemocem různého typu. Celý článek

Čeká vás party nebo oslava? Nesmí vám chybět dokonalá hra

Určitě už jste byli na party, na níž přišla na řadu nějaká ta hra, a tak bylo o zábavu postaráno. Jestliže máte výbornou hru, skvělá zábava se vám zaručeně nevyhne. Celý článek

Komentáře