Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tajemství mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte

Datum přidání: 1. 6. 2020

Mateřské mléko jako nejlepší výživa pro miminko v sobě skrývá stále řadu tajemství. I když již známe jeho složení poměrně dobře, stále se objevují nové a nové složky, jejichž vliv na vývoj a zdraví dítěte jsou i nadále předmětem řady výzkumů.

Díky těmto poznatkům se v posledních letech vylepšilo i složení náhradních kojeneckých mlék, které se tak ještě více přiblížilo složení mateřského mléka.

Jedním z takových poznatků je i důležitost mléčného tuku a jeho nezastupitelná role ve výživě dítěte. Mléčný tuk je druhou nejzastoupenější složkou mateřského mléka a je jednou z nejdůležitějších živin přirozeně se vyskytujících v mateřském mléku. Je velmi dobře stravitelný a díky tomu mateřské mléko přispívá ke spokojenému bříšku miminka. Kromě toho obsahuje řadu důležitých bioaktivních látek, a proto by měl být obsažen i v kojenecké výživě.

Není tuk jako tuk. Vsaďte na ten mléčný!

Při zmínce o tuku ve výživě se u řady dospělých rozsvítí červené varovné světýlko. Kojenec však není malý dospělý a jeho výživové potřeby se od nich výrazně liší. Malé děti (do 2 až 3 let) by měly přijímat plnotučnou stravu, která je důležitá pro jejich vývoj. Tuk bychom tedy ve složení na obale určitě hledat měli, a podle vzoru mateřského mléka zejména ten mléčný. Není totiž tuk jako tuk. Přestože by se mohlo zdát, že všechna kojenecká mléka podle vzoru mateřského obsahují mléčný tuk, není tomu tak vždy.

Řada výrobků náhradní mléčné výživy obsahuje pouze rostlinné tuky. Přitom je z hlediska jeho množství v mateřském mléce hned na druhém místě za laktózou. Pokud tedy chcete podávat náhradní mléčnou výživu, která je připravena podle vzoru mateřského mléka, hledejte takovou, která obsahuje mléčný tuk.

Bez palmového oleje

Mléčný tuk mateřského mléka obsahuje důležité specifické mastné kyseliny. Ale je také zdrojem energie a řady bioaktivních látek, které se skrývají v jeho obalové slupce označované zkratkou MFGM, jejíž efekt je spojován s rozvojem imunitního systému dítěte. Kromě toho je mléčný tuk významným zdrojem kyseliny palmitové, která je zastoupena i v mateřském mléce. Díky tomu, že je v náhradní mléčné výživě obsažen mléčný tuk, není nutné přidávat palmový olej, který bývá používán jako jeden ze zdrojů této kyseliny.

A tímto směrem se nyní vydal i výrobce kojeneckých a batolecích mlék Sunar. Díky obsahu mléčného tuku je nově Sunar bez palmového oleje, což jistě ocení řada malých spotřebitelů i jejich rodiče. Kromě toho má mléčný tuk velký podíl na tom, že bude náhradní mléčná výživa vašemu děťátku chutnat. Je totiž nositelem lahodné mléčné chuti, takže výrobci do mléka nemusí přidávat nejrůznější aromata a další látky zlepšující chuť.

Jak poznat, která výživa mléčný tuk obsahuje?

Nyní již tedy víte, jak je mléčný tuk důležitý. Otázkou ale je, jak zjistit, zda ho daná náhradní mléčná výživa obsahuje.  Je to jednoduché – je potřeba pročíst si složení mléka na obale výrobku a hledat složku „mléčný tuk“ nebo surovinu, která ho obsahuje např. smetanu. Pokud je ve složení výrobku „mléčný tuk“ či jeho zdroj uveden, pak máte jistotu, že se jedná o mléčnou výživu s mléčným tukem. Výrobce mléka značky Sunar se může pochlubit tím, že výzkumem a výrobou náhradní mléčné výživy se zabývá již více než 80 let a Sunar je příkladem mléka, které odjakživa podle vzoru mateřského mléka obsahoval mléčný tuk. Nyní je ještě receptura Sunaru s mléčným tukem vylepšena tím, že byl odstraněn palmový olej. Zkrátka a dobře – Sunar bez palmového oleje s mléčným tukem a jeho lahodnou chutí je zárukou spokojeného bříška a tím celé rodiny.

spokojené bříško = spokojené miminko = spokojená maminka

* Kojení je pro kojence nejlepší způsob výživy. Kojenecká výživa by měla být podávána na základě doporučení pediatra. Způsob použití a další informace na obalech a webových stránkách www.sunar.cz. Uvedené informace se dle zákona nevztahují k počáteční mléčné výživě.

Podobné články

Tatínkové si hrají s Barbie. Společná hra s dcerou pomáhá budovat její sebevědomí

Svět plný úžasných možností, v němž každá malá holčička může sáhnout po hvězdách. Takový by měl být, a díky kampani Tatínkové si hrají s Barbie společnosti Mattel k němu máme o kousek blíž. Celý článek

Slunce, bodnutí hmyzem, ovoce – děti a alergie

Letní měsíce jsou spjaty nejen se zábavou, ale bohužel i s nepříjemnými zážitky, které naše děti mohou potkat na každém kroku. Nechtěné a život komplikující zkušenosti přináší alergické reakce na mnohé podněty. Celý článek

Lezením po čtyřech děťátko posilní bříško i ručičky. Jak pomoci dítku naučit se lézt?

Jakmile se nám narodí děťátko, už za pár týdnů můžeme s úžasem sledovat, jak rychle se učí všemožné dovednosti. Začíná udržovat svou pozornost, dokáže sledovat věci, poznává své ruce, začne se usmívat, broukat, zkouší, kde má nožičky… Celý článek

Komentáře