Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tandemové kojení. Co je dobré vědět

Datum přidání: 27. 1. 2020

Kojené batole ještě ani nechodí a už se hlásí o slovo nový život ve vašem těle? Stává se to poměrně často, a tak se nemusíte bát, že byste byla první maminka v této situaci. Možná ještě dřív, než o tom sama vůbec začnete uvažovat vás někdo z okolí překvapí otázkou:,,A budeš kojit obě?”

U tzv. tandemového kojení rozlišujeme dvě situace:

●       kojení dvojčat,

●       kojení staršího sourozence a miminka.

Mateřské mléko je pro děti nenahraditelné, odborníci doporučují kojit děti do dvou let věku dítěte a klidně i déle. Pokud se tedy rozhodnete dopřát svému staršímu dítěti co nejdelší přísun živin a tělesného kontaktu, bude to jedině dobře.

Kojení v těhotenství

Vlivem hormonů může mateřské mléko získat jinou chuť a klidně se může stát, že dítě se z tohoto (nebo jiného) důvodu od mléka odstaví. Pokud k tomu dojde, nemusíte zoufat, po porodu můžete s opětovnou tvorbou mléka začít kojit kromě novorozence také starší dítě. V těhotenství se zároveň nemusíte obávat, že by vaše tělo ztrácelo kojením potřebné živiny pro plod, kojení nemá na průběh těhotenství žádný vliv.

Budu mít dostatek mléka pro oba?

Tvorba mateřského mléka funguje na bázi nabídky a poptávky – čím více mléka dítě vypije, tím více se ho v prsu tvoří, takže až na ojedinělé výkyvy způsobené např. dlouhodobě nevhodnou stravou bude mléka přesně tolik, kolik bude potřeba. Pro novorozence je kojení jediným přísunem potravy, proto není od věci pozorovat, zda se miminku dostává dostatek mléka. Pokud byste si nebyla jistá, nebojte se poradit s laktační poradkyní či s pediatrem.

Dvojčata... Výchova dvojčat má svá specifika

Máme/budeme mít dvojčata… To já říct nemohu, máme jedno zlatíčko a občas, přemýšlím, jak to maminky dvojčátek zvládají. Přinášíme pár rad na co si dát pozor, protože, nejen výchova je rozdílná, i když si to málokdo připouští.

Výhody tandemového kojení

Obzvláště v prvních dnech po porodu má starší sourozenec podruhé v životě možnost získat jedinečné látky z mateřského mléka, což už se v budoucna opakovat nebude. Kojení samotné pak bude posilovat nejen vazby k matce, ale i k mladšímu sourozenci a poskytne oběma dětem pocit jistoty a bezpečí. Pokud máte obavy z přenesení případné nemoci na miminko, pak můžete být naprosto klidná. Nemoc samotná propukne daleko dříve, než objevíte její příznaky a v té době už jsou v mateřském mléku vytvořeny protilátky, které přispějí k mírnějšímu průběhu nemoci u miminka či dokonce úplně zabrání jejímu propuknutí.

Podobné články

Soužití více generací v jednom domě aneb jak se z toho nezbláznit

Každá mladá rodina jednou stojí před rozhodnutím, jak se postavit k otázce bydlení. Zatímco v minulosti bylo samozřejmé, že všechny generace jedné rodiny žily spolu pod jednou střechou, v dnešní době se jedná spíše o výjimku. Celý článek

Odmlouvali jsme my, odmlouvají i dnešní děti. Proč se tak děje a jak odmlouvání řešit?

Každý rodič nedočkavě čeká na první slovo svého dítěte. U prvních „slůvek“ povzbuzujeme, chválíme, radujeme se z pokroků. Velmi brzy však přijde přání rodičů, aby na chvilku zavřelo pusu, nevykřikovalo, nezpívalo, nevrčelo… A když přijde doba odmlouvání… Celý článek

Aniball vás připraví na přirozený porod. Vyzkoušela jste, co na něj říkáte?

Každá žena touží po přirozeném porodu bez komplikací a s co nejméně zásahy. Některé se takovému průběhu snaží pomoci pravidelným posilováním pánevního dna a jiné k tomu využívají pomůcku zvanou Aniball. Celý článek

Komentáře