Zajímavosti a novinky pro děti i rodiče

Tandemové kojení. Co je dobré vědět

Datum přidání: 27. 1. 2020

Kojené batole ještě ani nechodí a už se hlásí o slovo nový život ve vašem těle? Stává se to poměrně často, a tak se nemusíte bát, že byste byla první maminka v této situaci. Možná ještě dřív, než o tom sama vůbec začnete uvažovat vás někdo z okolí překvapí otázkou:,,A budeš kojit obě?”

U tzv. tandemového kojení rozlišujeme dvě situace:

●       kojení dvojčat,

●       kojení staršího sourozence a miminka.

Mateřské mléko je pro děti nenahraditelné, odborníci doporučují kojit děti do dvou let věku dítěte a klidně i déle. Pokud se tedy rozhodnete dopřát svému staršímu dítěti co nejdelší přísun živin a tělesného kontaktu, bude to jedině dobře.

Kojení v těhotenství

Vlivem hormonů může mateřské mléko získat jinou chuť a klidně se může stát, že dítě se z tohoto (nebo jiného) důvodu od mléka odstaví. Pokud k tomu dojde, nemusíte zoufat, po porodu můžete s opětovnou tvorbou mléka začít kojit kromě novorozence také starší dítě. V těhotenství se zároveň nemusíte obávat, že by vaše tělo ztrácelo kojením potřebné živiny pro plod, kojení nemá na průběh těhotenství žádný vliv.

Budu mít dostatek mléka pro oba?

Tvorba mateřského mléka funguje na bázi nabídky a poptávky – čím více mléka dítě vypije, tím více se ho v prsu tvoří, takže až na ojedinělé výkyvy způsobené např. dlouhodobě nevhodnou stravou bude mléka přesně tolik, kolik bude potřeba. Pro novorozence je kojení jediným přísunem potravy, proto není od věci pozorovat, zda se miminku dostává dostatek mléka. Pokud byste si nebyla jistá, nebojte se poradit s laktační poradkyní či s pediatrem.

Dvojčata... Výchova dvojčat má svá specifika

Máme/budeme mít dvojčata… To já říct nemohu, máme jedno zlatíčko a občas, přemýšlím, jak to maminky dvojčátek zvládají. Přinášíme pár rad na co si dát pozor, protože, nejen výchova je rozdílná, i když si to málokdo připouští.

Výhody tandemového kojení

Obzvláště v prvních dnech po porodu má starší sourozenec podruhé v životě možnost získat jedinečné látky z mateřského mléka, což už se v budoucna opakovat nebude. Kojení samotné pak bude posilovat nejen vazby k matce, ale i k mladšímu sourozenci a poskytne oběma dětem pocit jistoty a bezpečí. Pokud máte obavy z přenesení případné nemoci na miminko, pak můžete být naprosto klidná. Nemoc samotná propukne daleko dříve, než objevíte její příznaky a v té době už jsou v mateřském mléku vytvořeny protilátky, které přispějí k mírnějšímu průběhu nemoci u miminka či dokonce úplně zabrání jejímu propuknutí.

Podobné články

Jak trestat děti, aby své prohřešky neopakovaly...

Mezi jakési výchovné normy ve společnosti patří, že v případě nevhodného chování následuje reakce rodičů v podobě trestu. Avšak ať jsme sebevynalézavější v jeho formě, mnoho dětí se z trestu nepoučí. Kde tedy děláme chybu? Celý článek

Koupel v těhotenství. Jaký názor mají odborníci?

Mnohé z nás byly před otěhotněním zvyklé dávat si horkou koupel. Tento rituál plný vůně a pěny uvolňoval stres a navozoval chvíle klidu a odpočinku. Od počátku těhotenství však platí jiná pravidla než v běžném životě Celý článek

Proč vyrazit na dovolenou sama a bez dětí? Pár dní stojí za to...

Celý rok plyne svým obvyklým tempem a všichni členové domácnosti jsou zvyklí na příjemnou rutinu. Může se zdát, že některé věci fungují tak nějak automaticky, ale jen matka ví, kolik je za tím vším práce. Celý článek

Komentáře